Skip to Content

<

Táborský Lhotník – Dlouhá Lhota

A cache by Vix61, owneři z Lhotníku Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/03/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dovolujeme si Vás pozvat k nám na Táborsko, které patří mezi okresy s nejčastějším výskytem obcí nebo místních částí obcí, jež mají ve svém názvu Lhota nebo Lhotka.
Byli bychom rádi, abyste s námi navštívili všechny zdejší obce těchto jmen, bez ohledu na to, jaký mají přívlastek.
Cela série bude vycházet postupně a bude zakončená bonusovou keší a tematickým eventem.
V logbooku se může vyskytovat bonus, tak si ho opište.
Zveme Vás na společné putování Táborským Lhotníkem.

Lhota (případně Lhotka, Lhoty, Lhotky, či Lehota) je častý název vesnic, které vznikly v období vrcholné středověké kolonizace na území Čech, Moravy a Slovenska. Usuzuje se, že vznik těchto osad spadá hlavně do 13. století a 1. poloviny 14. století. Nejstarší písemný doklad Lhoty na českém území se vztahuje k roku 1199.
Obyvatelé nově založených osad měli určité povinnosti a práva vůči vrchnosti. Tyto povinnosti byly ale po určitou dobu po založení vesnice promíjeny (často 5 nebo 8 let). Tomuto období se říkalo lhóta (vlastně lehota – ulehčení, osvobození, odklad) a někdy se přeneslo do názvu nově založené osady.

Lhoty často disponují přívlastky, které se vztahují buď k osobě zakladatele (např. Horákova Lhota), nebo velikosti (Dlouhá Lhota) či podobné charakteristiky (Dolní Lhota, Písková Lhota).Dlouhá Lhota


Volně zjistitelných informací o této obci je méně než málo. Pokud na něco narazím, budou do listingu doplněny. Zde jsou zatím všechny tři:

1. Obec Dlouhá Lhota se nachází v okrese Tábor v Jihočeském kraji.
2. Žije v ní 161 obyvatel (podle údajů z r.2018).
3. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1369.

Jinak z hlediska turistiky je Dlouhá Lhota důležitým bodem na trase, pokud se vydáte ze Sezimova Ústí na Choustník. A to jak pěšky, tak i na kole. Vede přes ní cyklotrasa č.1173 a modrá turistická značka začínající u "Červené lávky" u Kozského potoka a končící na náměstí v Choustníku. Hlavně u té druhé trasy jde o velice příjemnou procházku i projížďku.
V prostoru mezi Sezimovým Ústím a Dlouhou Lhotou se nachází Přírodní park Turovecký les. Je to ideální místo pro nenáročné projížďky na kolečku a na výlety. Najdete zde spoustu lesních silniček, turistických tras všech barev, fůru rybníků a hrází, houbovou rezervaci u Lučního rybníka a v neposlední řadě příjemné posezení v hospůdce u zříceniny Kozího Hrádku, oblíbeným relaxačním místem kolečkářů i pěšáků. Stačí jen nevšímat si dálnice necitlivě sem zasazené.
Pokud pojedete na kolečku přes Dlouhou Lhotu na Choustník, je zajímavá ta modrá turistická. Z Choustníku do Lhoty je to příjemnější naopak po asfaltce přes Krtov. Na posledních 4,5 kilometrech je to pořád z kopečka a v obci už jste o více než sto "nadmořských" metrů níže.

A všude okolo Dlouhé Lhoty jsou houby a keše :-)


Jak na keš:


Na úvodních souřadnicích pochopitelně keš nenajdete. Budete muset absolvovat krátkou procházku nebo projížďku po vsi, posbírat nějakou tu indícii, dosadit ji do vzorečku a vydat se pro keš, která je kousek za Dlouhou Lhotou.

Stage1:
Na těchto souřadnicích se nachází pomníček padlým v obou světových válkách. V té první jich padlo dvanáct, což je na tak malou obec vysoké číslo, v té druhé dva. V každé české vesnici je to podobné a jistě jste si na svých toulkách všimli toho obrovského rozdílu mezi počtem padlých v jedné a v druhé světové válce.
Vaším úkolem bude zaměřit se na jména a příjmení a na jejich počty na pomníčku. Pro Vás je důležité, že číselná hodnota konkrétního jména (nebo příjmení) je rovna počtu jeho výskytu na pomníčku. Toto číslo pak použijte v následujícím vzorečku. Výsledek je A.

Malá rada: pokud je např.jméno "Ferda" na pomníku 7x, místo jména "FERDA" do vzorečku napište číslo 7.

(VÁCLAV + 2FRANTIŠEK) * BÍLEK - (5JAN – 3SOUKUP) * FRAIT = A

Stage2:
Na těchto souřadnicích se nachází turistický rozcestník. Vaším úkolem bude na všech třech ukazatelích sečíst všechna čísla a číslice, která se týkají vzdáleností. Tyto součty pak použít v následujícím vzorečku. Výsledek je B.

Malá rada: číslice a číslo není totéž.

[(součet číslic) – (součet čísel)] * 2 = B

Stage3:
Dlouhá Lhota má jako každá správná obec kravín a v něm krávy. Na těchto souřadnicích ho najdete také. Kráva je sice strašidelné, ale inteligentní zvíře, a z hlediska významu pro člověka byla vždy těžko postradatelná. Mít v chalupě krávu, to bylo fakt terno. Bez krav by si každá prodejna potravin vystačila jen s půlkou regálů a výrobek, který pochází z krávy, se nachází téměř v každém Vašem nákupním košíku. Prostě bez krávy to nejde, a když, tak jen těžko.

Takže teď, když už máte krávy rádi a patřičně si jich vážíte, bude Vaším úkolem krávy v kravíně spočítat. Jednu jejich kolegyni už v listingu na ukázku máte, zbytek musíte zjistit sami podle skutečnosti.
Než ale začnete s počítáním, ujasníme si situaci:

1. Cesta mezi hospodářskými budovami je veřejná a vede po ní modrá turistická značka. Na ní se držte. Nevstupujte ani do kravína, ani za kravín, ani někam jinam. Nenatahujte se přes zábradlí, abyste viděli někam dovnitř. Z cesty úkol splníte hravě. Stačí jen koukat.

2. Krávy "bydlí" vlevo i vpravo od cesty. "Váš" kravín je ten vlevo, půjdete-li na věc od Lhoty. Ten přístřešek vpravo, který je dál od cesty, ignorujte. Ostatně foto Vám napoví, souřadnice také.

3. Pod pojmem „kráva“ rozumíme všechny její modifikace. Tedy krávy, bejky, voly, jalovice a telátka, rohaté či nerohaté, veselé i smutné. Neřešte při počítání, co to je, prostě berte krávu jako krávu bez ohledu na velikost a její variantu.

4. Počítejte pouze krávy, které se vyskytují u zábradlí a vystrkují hlavu ven. Nevšímejte si krav, které jsou kdesi uvnitř stání, nebo těch, které byly z kravína vyhnány na louku. Nepočítejte krávy naproti v druhé budově dál od cesty.

5. Chovejte se jako v ZOO. Krávy nekrmte, nehlaďte, nestresujte a neplašte. Děti držte nakrátko a psíka (pokud je takový ten statečný a hlasitý druh) radši nechte na tu chvilku v autě nebo opodál.
Splašená kráva by se v tom úzkém prostoru mohla zranit.

6. Využijte situace. Leckteré dítě (ale i dospělák) zná krávu jen z etikety nějakého sýra nebo z filmu pro pamětníky. Zde se nabízí jedinečná příležitost se s tímto tvorem seznámit "na metr".
Stejně tak si můžete vychutnat odér vznášející se okolo. Říkávávalo se tomu - a právem - "vůně domova". Budete mít i možnost (v případě mokrého počasí) si odnést část kravína na podrážkách svých toulavých bot sebou do auta.
Vydržte to. Patří to ke geokešingu. Počítat prasata by bylo daleko horší :-)

7. Ačkoliv se Vám úkol bude zdát jako nějaká krávovina (a zdát se Vám bude i to, že owner je vůl), neklesejte na mysli. Je to úkol nejjednodušší ze všech :-)

8. Varování: Pokud se ve Vašem okolí vyskytne bezprizorní vůl nebo kráva (pořád jsme u kravína, nikoliv někde v supermarketu nebo na pracovišti nebo jinde), zřejmě půjde o krávu uprchlou. V tomto případě raději hru přerušte, nepokoušejte se o kontakt a vzdalte se z dostřelu. Člověk nikdy neví.
A kráva jakbysmet.A nyní už k samotnému úkolu: V listingu je vyfocená jedna místní kráva. K ní připočtěte počet krav, které jste spočítali v kravíně. Tím se dostanete na hodnotu K. Toto číslo dosaďte do následujícího vzorce. Výsledek je C.

(jedna kráva v listingu) + (počet krav v kravíně) = K

[(K – 1) * 3 + 12] : 3 – K = C


Finálka:

Máte tedy indície A, B, C pohromadě. Dosaďte je do následujícího vzorečku a pokud je vše dobře, získáte souřadnice místa, kde na Vás čeká keš.


N 49° 21. (A*B):C+(A*C)-C

E 014° 47. (B*C)+A+(A:C)+CZkontrolujte Vaše řešení

GeoCheck.org


Slovíčko na závěr: Jak jste se dočetli kdesi nahoře, tato keš je součástí větší série. Na následujících řádcích se pak můžete dozvědět nejen to, kdo se na realizaci Táborského Lhotníku podílel, ale najdete zde i odkazy na další jednotlivé keše jednotlivých ownerů v jednotlivých Lhotách a Lhotkách :-)
Toť vše. Děkuji Vám za návštěvu keše. Vix61.


Owneři Táborského Lhotníku:


Série "Táborský Lhotník" má tyto kešky:

Táborský Lhotník - Alenina Lhota
Táborský Lhotník - Balkova Lhota
Táborský Lhotník - Beranova Lhota
Táborský Lhotník - Broučkova Lhota
Táborský Lhotník - Dlouhá Lhota
Táborský Lhotník - Haškovcova Lhota
Táborský Lhotník - Hnojná Lhotka
Táborský Lhotník - Hrušova Lhota
Táborský Lhotník - Chomoutova Lhota
Táborský Lhotník - Jeníčkova Lhota
Táborský Lhotník - Kamenná Lhota
Táborský Lhotník - Křekovická Lhota
Táborský Lhotník - Lhota Samoty
Táborský Lhotník - Lhotka u Zadní Lomné
Táborský Lhotník - Pejšova Lhota
Táborský Lhotník - Rybova Lhota
Táborský Lhotník - Řemíčovská Lhota
Táborský Lhotník - Starcova Lhota
Táborský Lhotník - Stoklasná Lhota
Táborský Lhotník - Zárybničná Lhota
Táborský Lhotník - BONUS
Táborský Lhotník – tematický event


Additional Hints (Decrypt)

Fgntr1: Manzíaxn "xeág" wfbh wra gnz, xqr znwí oýg. Pvsrenpr wr 9.
Fgntr2: Pvsrenpr wr 9.
Fgntr3: Pb xqlž.....?
Svaáyxn: Nž an xnprel znwí bfgngaí cgápv fzhyh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

47 Logged Visits

Found it 43     Write note 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 7 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.