Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

CITO Lamacentrum 2019

A cache by G+K Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 27 April 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

27 April 2019, 09:30 - 12:00

Už je to tady! Další ročník tradičního CITO eventu mezi zvířátky!

PROSÍME NESNAŽTE SE PŘIJET AUTEM K LAMACENTRU - ZPŮSOBÍTE TÍM PROBLÉMY DOBROVOLNÍKŮM Z LAMACENTRA. 

Je tu již šestý ročník eventu, jehož náplň pravidelní návštěvníci už dobře znají. Přiložíme ruku k dílu a pomůžeme nejen vyčistit krásnou lokalitu Růženina lomu, ale také zase o kousek vylepšit zázemí zdejšího lamacentra. Odměnou nám budiž nejen dobrý pocit a setkání s legračními a přátelskými tvory, spousta legrace, ale také tradiční škvarková pomazánka (kdo nezažil, neuvěří).

Update 7. 4. - plánované projekty pro letoštní rok

  • Jezírko - Plánem je v Lamacentru vybudovat malé jezírko. Jáma už by měla být v dubnu připravená, pracovat by se mělo na uložení vrstev dna jezírka. Tedy uložení folie, kamení, koberců a dalších prvků.
  • Umývárka - Vedle ohniště budeme budovat malou "umývárku". Korýtko s kohoutky, jako na táboře :). Práce zde - natažení vody, osazení a ukotvení korýtka, osazení kohoutků.
  • Zábradlí - Část přístupové cesty do Lamacentra bychom rádi osadili dřevěným zábradlím. Jedná se o cestu shora, z etážového lomu. Je tam jeden prudší úsek, kde většinou člověk klouže po kamíncích či suché půdě. Bylo by fajn mít možnost se před pádem něčeho zachytit. Problém bude s ukotvením, protože tento úsek je hodně kamenitý. Nejspíš nás čeká práce se sbíječkou.
  • Cesta - Už několikrát opravovaná klikatá cesta, tentokrát odspodu. Opět vyžaduje další protierozní opatření, kromě toho i odlopatování naplavené zeminy dolů na širokou cestu. Následné zabezpečení - odvod do žlábku podél cesty.
  • Štěrk - Je potřeba připravit štěrkové podloží pod stavební kontejner. Hodně koleček, hodně štěrku, hodně síly.
  • Úklid - Ještě nemáme zprávy o jiných kolektivech, které by začátkem dubna v rámci akce Ukliďme Česko posbírali odpadky na území Hádů. Zatím to tedy vypadá, že tato práce zbude na nás. Drobných odpadků není tak moc jako v předchozích letech, ale jsou. Opět budou k dispozici pytle, rukavice, kbelíky.
  • Školka pro děti - Říkali jsme si, že některé maminky z řad kačerů by se možná této role rády ujaly. Místo těžké manuální dřiny lehká práce mentální :) Materiály pro tvoření, tabule ke kreslení, granule na krmení, všechno dodáme. Za výpomoc s obstaráním ratolestí budeme moc rádi.

Aprílové počasí sice občas přichystá zkoušku naší odolnosti, i tak jsme ale vždy udělali spoustu práce a my se pokusíme objednat příznivé podmínky. Těšit se můžete opět na nabídku různých aktivit, kterou ještě společně s vedením lamacentra dáváme dohromady a upřesníme v předstihu v listingu i anouncementem. Samozřejmostí bude čištění okolí Růženina lomu od odpadků (i když po předchozích ročnících očekáváme výrazně menší zamoření, než obvykle), oprava přístupových cest a celkové zvelebování okolí tak, aby lamacentrum bylo snadno přístupné opravdu všem. 

Jen pro představu - během předchozích ročníků jsme zbudovali nové informační tabule, výrazně vylepšili přístupové cesty (které shodou okolností hned otestoval náhodný návštěvník na invalidním vozíku), postavili doslova stovky metrů nových ohrad, do kontejneru soustředili stovky kilogramů nejrůznějšího nepořádku, vyrobili lavičky podél přístupových cest, vybudovali obří seník, vyčistili plochy od náletových dřevin, vyrobili monumentální "stezku bosou nohou", postavili vilu pro kozy,  a pomohli s celou řadou dalších větších i menších úkolů. A těšíme se na další rozšiřování tohoto seznamu!

Datum: 27. 4. 2019 (sobota) 

Sraz u Klajdovky (Parkoviště, dostupné MHD): 9:00

Začátek eventu v lamacentru: 9:30
Oficiální konec eventu: 12:00

Oficiální uvádíme jen pro naplnění litery pravidel. V lamacentru samozřejmě budeme zůstávat déle, podle chuti a nálady, poslední pracanti obvykle opouští lamí společnost po 6. hodině večerní. Podmínkou účasti na eventu (a tím pádem i nárok na bezplatný vstup do lamacentra, granule pro lamy a škvarkovou pomazánku) je zapojení do pracovní činnosti, drive-in účast není vítána.

CWG budou, jedno CWG na pracující hlavu bude zdarma, zřídíme jen kasičku na dobrovolné příspěvky na provoz lamacentra. CWG navíc za tradičních 10 korun.

NEZAPOMEŇTE DO LOGU UVÉST POŽADOVANÝ POČET CWG. Uzávěrka objednávek 15. 4., po tomto datu už jen doufat, že nějaké zbyde.

S sebou nezapomeňte geooděv, svačinu a hlavně pracovní rukavice, hodit by se také mohlo nějaké napichovátko, nebo jiný nástroj na prodloužení ruky. Pytle na odpadky budou zajištěny organizátory, odvoz naplněných pytlů bude v režii PS Hády jakožto správce oblasti. Pokud máte možnost vzít elektrické nářadí (vrtačka, pila, elektrické kladivo), nebo motorovou pilu, budeme rádi!


Organizace eventu - tradičně vysoká účast na eventu přinesla loni novinku, kterou chceme zopakovat. V předstihu před eventem bychom tedy rádi sestavili skupinu kapitánů, kteří na místě budou organizovat jednotlivé pracovní úkoly a omezí se tak zmatky s přidělováním práce, distribucí nářadí a materiálu. Před rokem se této role naprosto skvostně zhostili Str.Fido, Romik64, Endici, Geosebik, Cliffi 22, Kraliks a Peslik, budeme rádi, pokud do toho půjdou znovu, stejně tak budeme rádi, když se do kapitánského týmu přihlásí ještě někdo další. Zejména budeme rádi za kapitány, kteří se už eventu dříve zúčastnili a mají tak představu kde, co a jak, ale nebráníme se ani "nové generaci".

Elementárním požadavkem na kapitána/kapitánku je odhodlání, ochota cca. 7-14 před eventem (v termínu dle dohody) navštívit lamacentrum na cca. hodinovou poradu a samozřejmě schopnost velet skupině 5-20 pracantů. Prosíme všechny, kteří by se chtěli této role ujmout, aby se hlásili ve svém logu.

 


 

Event se uskuteční za každého počasí. Protože nevíme, kdy se uskuteční tradiční setkáním s lamami pro děti a jejich doprovod, můžete svoje robotky vzít s sebou, na místě můžeme zřídit školku v lamím výběhu. Jako vždy budou pro děti k dispozici různé výtvarné a rukodělné aktivity.

Těšíme se na vás!

Něco o lokalitě, kterou budeme čistit:

Významný krajinný prvek (VKP) Růženin lom je bývalý jámový lom v němž probíhala těžba vápence především v první polovině 20. století. Je příkladem toho, že i negativní činnost jako těžba může mít pozitivní vliv na biologickou pestrost území.

Těžbou byl v prostoru lomu odkryt silný pramen, díky němuž nemohl být lom zavezen slinkovým popílkem, což byl původní záměr na jeho využití. Tak zde došlo k vytvoření několika vodních ploch, jejichž bezprostřední okolí osídlila řada živočichů a rostlin vázaná na vodní biotopy. Vyskytuje se zde např. silná populace vzácného kruštíku bahenního, velké množství vodního hmyzu, ve vodě několik druhů ryb a dokonce i užovka obojková. Mimo to do prostoru lomu z okolních stepních porostů pronikla řada vzácných teplomilných druhů rostlin. Jedině zde se např. vyskytuje jediný zbytek hádecké populace pelyňku pontického. 

Na území Růženina lomu probíhá v současné době rekultivace. Protože toto území leží v ochraném pásmu PP Velká Klajdovka, musel rekultivační projekt respektovat přírodovědné hodnoty území a splňovat náročná realizační kritéria. Nejenže byla zachována již tak vysoká biologická hodnota území, navíc díky citlivé rekultivaci a promyšleným krokům, došlo ke zvýšení biologické pestrosti území a po provedených zásazích se zde objevila řada vzácných, často i pro území nových druhů rostlin. Dá se říci, že rekultivace tohoto území může sloužit jako modelový příklad pro další podobné projekty.


(Citace z webu http://psh.ecn.cz/strany/ruz_lom.htm)

A na závěr pár momentek z minulého ročníku (Komentáře si jistě domyslíte sami :-)

Additional Hints (Decrypt)

Xqb arynzv f anzv, ynzv cebgv anz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

96 Logged Visits

Write note 9     Archive 1     Will Attend 43     Attended 38     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 80 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.