Skip to Content

<

Táborský Lhotník - Alenina Lhota

Hidden : 04/07/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dovolujeme si vás pozvat k nám na Táborsko, které patří mezi okresy s nejčetnějším výskytem obcí nebo místních částí obcí, které mají ve svém názvu slovo Lhota nebo Lhotka. Byli bychom rádi, abyste s námi navštívili všechny zdejší obce těchto jmen, bez ohledu na to, jaký mají přívlastek. Celá série bude vycházet postupně a bude zakončena závěrečnou bonusovou keší a tematickým eventem. Zveme vás na společné putování s Táborským Lhotníkem!

Název Lhota či jeho odvozeniny jsou častým pojmenováním vesnic, které vznikly v období vrcholné středověké kolonizace na území Čech, Moravy a Slovenska. Usuzuje se, že vznik těchto osad spadá hlavně do 13. století a 1. poloviny 14. století. Nejstarší písemný doklad Lhoty na českém území se vztahuje k roku 1199.
Obyvatelé nově založených osad měli určité povinnosti a práva vůči vrchnosti. Tyto povinnosti byly ale po určitou dobu po založení vesnice promíjeny (obvykle pět až osm let). Tomuto období se říkalo lhóta (resp. lehota - ulehčení, osvobození, odklad) a někdy se přeneslo do názvu nově založené osady.
Zároveň je pro Lhoty typické, že byly zakládány místními obyvateli, konkrétně drobnými feudály v nevelké vzdálenosti od jejich vlastní vesnice. Pro to svědčí i názvy, které obsahují jméno zakladatele, ve valné většině slovanského původu (Haškovcova Lhota, Beranova Lhota). Kromě jmen zakladatelů disponují také často přívlastky podle velikosti (Dlouhá Lhota) nebo podobných charakteristik (Zárybničná Lhota).


obrázek

ALENINA LHOTA

Alenina Lhota se nachází se asi 4,5 km na sever od Jistebnice, leží v katastrálním území Cunkov o výměře 3,45 km2 a v roce 2011 zde trvale žilo deset obyvatel. Je to taková sbírka osmi čísel popisných, které byste si dost možná ani nevšimli, kdybyste tu nemuseli přibrzdit do zatáčky.

Dřívější používaný název vesnice je Alínova, Alinova nebo Alenova Lhota. Ve 14. a 15. století Hořejší Lhota, Drkulova Lhota, Lhota pod Ostrým. První zmínka o vesnici je z roku 1379, kdy je připomínána jako příslušenství hradu Příběnice. V roce 1380 patřila ves k Jistebnici. Později se stala součástí statku Jetřichovice. Jméno Alenina Lhota je poprvé uvedeno v zápisech berní ruly v roce 1654.

Díky zdejšímu golfovému klubu, před nímž parkují luxusní vozy s pražskými poznávacími značkami, tu však vládne čilý ruch. V posledních letech také stavební. Dochované roubené a zděné stavby lidové architektury ustupují nárokům neskromné konzumní společnosti 21. století. Z usedlosti čp. 2 se stal penzion pro až osmdesát hostů, trojdílná roubená usedlost čp. 5 U Burdů se proměnila v golfový klub a dům čp. 6 byl srovnán se zemí. Místo něho tu roste stavba, jejíž poslání k datu publikace této keše (2019) nedokážu určit. Za povšimnutí tak stojí alespoň obnovená šindelová střecha na domě čp. 1.

Tato keš vás provede po veřejně přístupných cestách, bez nutnosti vstupovat na ohraničené pastviny (= nebezpečí přítomnosti rozzuřeného bejka či naštvaného bizona) nebo na blízké golfové hřiště (= nebezpečí rozzuřených golfových hráčů a svištících míčků). Vstoupíte-li přesto, pak se nedivte.-)

Stage 1 (N 49° 31.573' E 14° 31.349')

Na "návsi" se nachází kamenná žulová zvonice s prosklenou nikou a s obrázkem světice. Mezi nikou a zvonem je vytesaný nápis LETA PÁNĚ 1900. V těsném sousedství zvoničky je umístěný zdobný kamenný kříž. Kříž nese dataci, která je pro nás indicií A.

Stage 2 (N 49° 31.817' E 14° 31.235')

Nyní se přesuneme na návštěvu k bizonům. Jeví se jako spokojená chlupatá zvířátka, ale na návštěvu na pastvu za nimi raději nechoďte.-) Asi bych vám je měl nechat přepočítat, ale to bych nebyl originální. Pouze pro kontrolu - já jich tu napočítal osm.-) Na uvedených souřadnicích je však informační panel (no panel ... říkejme tomu spíš cedule) se spoustou zajímavých informací. Pro potřebu této keše doplňte, prosím:
- Hmotnost bizona je 350 - (indicie B) kg
- Samice je březí (indicie C) - 300 dní
- Věk: v přírodě asi (indicie D) let

Stage 3 (N 49° 31.845' E 14° 31.189')

Čertovo břemeno je turisticky vděčným cílem a nabízí spoustu zajímavých míst (ta nejzajímavější ze zajímavých naleznete mezi trasovými body). Červeně značená turistická trasa ze Sedlčan do Jistebnice je úchvatná. Ale ještě úchvatnější jsou zimní běžkařské trasy. Vydaří-li se zima, na bílé dálnici mezi centrálním parkovištěm v Libenici a Javorovou skálou je slyšet jenom svištění skluznic v kvalitně udržovaných stopách. Zde nalezneme rozcestník těchto tras a nás bude zajímat uvedená nadmořská výška rozcestníku (indicie EFG).

Finální souřadnice

Cestu ke keši můžeme hrdě nazvat vyhlídkovou. Dole pod námi se mezi stromy choulí Alenina Lhota a kolem nás zeleň nekonečných luk s neutuchajícím bzukotem hmyzu všelikého a k večeru s cvrlikáním cvrčků. Za bílé zimy doporučuji nazout běžky. Nahoru to bude sice dřina, ale dolů radost a potěšení ... za předpokladu určité technické vyzrálosti.-)

N 49° 3X
E 14° 3Y


X = [(A - (D x E)] / B
Y = [(C x E) + (E x G) + D - F] / B

Pro jednoznačnost výpočtu uvádím závorky i tam, kde nemusejí být!

Kontrolní ciferace: X = 7, Y = 1

Děkujeme za návštěvu a doufáme, že se vám tu líbilo. Mějte se fajn ... zase někdy někde na viděnou ... a Happy Geocaching.-)


obrázek
Tvář obce se tu mění

obrázek
Kaplička na "návsi"

obrázek
Na návštěvě u bizonů

obrázek
Modrá tu už dávno neplatí

obrázek
Čertovo břemeno v zimě

obrázek
Bílo, kam se jen podíváš

obrázek
Občerstvení na Staré poštovněTato keš patří do série TÁBORSKÝ LHOTNÍK. Série zahrnuje tyto keše:

Táborský Lhotník - Alenina Lhota
Táborský Lhotník - Balkova Lhota
Táborský Lhotník - Beranova Lhota
Táborský Lhotník - Broučkova Lhota
Táborský Lhotník - Dlouhá Lhota
Táborský Lhotník - Haškovcova Lhota
Táborský Lhotník - Hnojná Lhotka
Táborský Lhotník - Hrušova Lhota
Táborský Lhotník - Chomoutova Lhota
Táborský Lhotník - Jeníčkova Lhota
Táborský Lhotník - Kamenná Lhota
Táborský Lhotník - Křekovická Lhota
Táborský Lhotník - Lhota Samoty
Táborský Lhotník - Lhotka u Zadní Lomné
Táborský Lhotník - Pejšova Lhota
Táborský Lhotník - Rybova Lhota
Táborský Lhotník - Řemíčovská Lhota
Táborský Lhotník - Starcova Lhota
Táborský Lhotník - Stoklasná Lhota
Táborský Lhotník - Zárybničná Lhota
Táborský Lhotník - BONUS
Táborský Lhotník - tematický event

Keše mohou obsahovat bonusová čísla, nezapomeňte si je poznamenat!


Owneři Táborského Lhotníku:Additional Hints (Decrypt)

Znzr hcevzabh n arfxbanybh enqbfg
Mr anifgrin grgb Yubgl inz hqrynyn enqbfg

Xrfxn wrfg pb ol qbubqvy xnzrarz
Bq gebwvgr oevml cbq cynpnglz xnzrarz

(Uvag cerirqra qb irefh f ilhmvgvz
Pvzeznabin nofbyhgaíub elzh)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.