Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

MiroslavRouta: Disable, díky všem za pomoc.

More
<

Vratme okace skalniho do Prokopskeho udoli IV

A cache by ČAGeo + Pavel Skala + MiroslavRouta Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Wednesday, March 13, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

13 March 2019, 16:30 - 18:00

Ahoj kačeři! Doražte pomoci jednomu z nejvzácnějších motýlů střední Evropy! NAŠE SNAŽENÍ BUDE BRZY ZÚROČENO! V DUBNU ZDE BUDOU VYSAZENY HOUSENKY OKÁČE SKALNÍHO!

Ano, je tomu tak, abychom viděli druhy, které jsou doslova na hodině dvanácté, nemusíme jezdit do Afriky za nosorožci, ale stačí nasednout na tramvaj dvanáctku a jet do Hlubočep na samý kraj Prokopského údolí, legendární Děvín.
Tam se do roku 2000 vyskytoval velevzácný okáč skalní, který však při absenci vhodné péče vymizel. U nás přežívá v jediné populaci v Českém středohoří na kopci Raná, kde přežil jen díky paraglaidingu, kterým je kopec proslulý. Motýl, resp. jeho housenky, totiž potřebuje ke svému životu dost specifické podmínky, tedy nízké sešlapávané trávníky. Taková místa mu v minulosti zajišťovali ledovce a velcí býložravci (pratur, zubr), před nedávnou dobou však především člověk díky chovu hospodářských zvířat.
Přibližně před padeáti až sto lety se člověk z krajiny ztratil, s ním i dobytek a postupně okáč, kterému již vysoké, nespásané trávníky přestaly vyhovovat. Proto se lidé ze společnosti Pražská pastvina rozhodli tohoto motýla Prokopskému údolí vrátit. Aktuálně jsou na to skvěle vybaveni, mají cenné zkušenosti z Rané, Německa i Rakouska, ale také mají motýly v chovu, ze kterého je pak budou vypouštět.

Než se tak stane, musíme lokalitu řádně připravit. Na akci se proto bude sekat, hrabat a odklízet travní hmota.
Bláznivý nápad, který se snad jednou podaří zrealizovat, je v Prokopáku obnovit krajinný ráz jaký tu byl před sto lety, holé stráně se stádečky koz, tísíci vzácných motýlů a Prahou stověžatou v pozadí.
Mnoho z vás zde už bylo, tak už to zná. Loni nebyla lokalita nakonec ještě tak dokonalá, aby bylo možné motýly vysadit, proto je třeba, abychom k jejímu zvelebení pro okřídlené krasavce ještě pomohli.
Ke konání CITA:
Kdy to bude probíhat: 13.3.2019 od 16:30 do 18:00. Není nutné být na CITU po celou dobu jeho trvání, nicméně PŘIJĎTE PRACOVAT ASPOŇ NA PŮLKU CITA, TZN. 45 MINUT (logy za účast na posledních 20 minut nebudu uznávat).
Kde to bude probíhat: V okolí úvodních souřadnic.
Co s sebou: Svačinku, pracovní oblečení, chuť do práce, dobrou náladu a pokud máte, vezměte si s sebou vlastní hrábě. Pokud nemáte, nezoufejte, budou k zapůjčení (ovšem v omezeném počtu).
Jak to proběhne: Pracovat se bude především na sekání trávy a jejím hrabání a odklízení, možná i na likvidaci nechtěných křovin.

V případě opravdu ošklivého počasí si vyhrazujeme právo akci zkrátit či něco podobného, ale vynasnažíme se, aby to nebylo třeba.

Již proběhlá CITA s motýlí tématikou:
Vratme okace skalniho do Prokopskeho udoli
Zachranme okace metlicoveho v Prokopskem udoli
Motyli CITO u Hostimi
Zachranme okace metlicoveho na Cikance
Motyli CITO u Hostimi II
Zachranme okace metlicoveho na Cikance II
Vratme okace skalniho do Prokopskeho udoli II
Vratme okace skalniho do Prokopskeho udoli III

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

87 Logged Visits

Write note 3     Will Attend 40     Attended 42     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 31 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.