Ljudje smo s poseganjem v naravni habitat živalim prekinili tisočletne migracijske poti. Med najbolj ranljive spadajo ravno dvoživke, ki zaradi svoje majhnosti prerade končajo pod avtomobilskimi kolesi. V Sloveniji so vse vrste dvoživk zaščitene in ker je žaba Signal tudi maskota vseh geolovcev, smo združili moči s prostovoljci in organizirali CITO dogodke na več črnih točkah po Sloveniji hkrati.
Dogodek je del skupne akcije CITO dogodkov, ki bodo ob približno istem času organizirani na več lokacijah. Za to smo se odločili, ker množična udeležba na posamezni lokaciji ni najbolj primerna.
Zberemo se v soboto, 16. marca ob 18.00 uri v zaselku Zalči (waypoint Parkirišče), kjer je možno tudi pustiti avtomobil. Prvih 30 minut bomo namenili zbiranju, popisovanju (morebitnih) prisotnih sledljivčkov in ostalim geolovskim opravilom. Po kratki razlagi in navodilih za varno izvedbo akcije se bomo razdelili vzdolž ceste v smeri proti vasi Harije ter pričeli s prenašanjem dvoživk.
Za uspešno udeležbo bo potrebna obvezna oprema! Zanjo poskrbi vsak sam in vsebuje: odsevni jopič, dobro svetilko (in rezervne komplete baterij) in dovolj globoko vedro (vsaj 30 cm). V primeru dežja so dobrodošli tudi škornji ter dežni plašč. Brez ustrezne opreme se ne udeležujte akcije, ker ne boste v pomoč, sebe pa na tak način spravljate v nevarnost. Pri prečkanju ceste bodite izredno previdni in otroci naj bodo ves čas pod nadzorom staršev! Izposojeno opremo po uporabi vrnite organizatorju.
Akcija je največ odvisna od vremenskih razmer in bo trajala 2 do 3 ure (najmanj pa do 20. ure), ko živali s padcem temperature prenehajo s seljenjem.
Spremljajte objave, ker bomo po potrebi (v primeru zelo lepega in suhega vremena) dogodek prestavili ali v najslabšem primeru odpovedali. Vse je v največji meri odvisno od muhaste narave.
🐸 Opozorilo: Pozor! Za uspešno udeležbo je obvezna oprema, dosledno upoštevanje cestnih pravil in poznavanje osnovnih navodil.
Otroci naj bodo obvezno v spremstvu staršev! Celotna navodila najdete na spletni strani Pomagajmo žabicam: Navodila za prostovoljce. |
Sodelujte v CITO izzivu 2019!