Skip to Content

This cache has been archived.

sputnikflieshigh: Thanks everyone! Was great fun! 30+ people - success!

More
<

Creation Celebration: Get Me Up There!

Hidden : Sunday, 07 April 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

07 April 2019, 12:00 - 15:00

Šajā cerams pavasarīgajā dienā aicinam slēpņotājus uz darbnīcu "Creation Celebration: Get Me Up There!"

Darbnīcā laipni aicinām piedalīties visus tos slēpņotājus, kas T4,5 un T5 slēpņiem līdz šim ir braukuši garām, tos, kas ir iegādājušies šādu tādu ekipējumu, bet vēl īsti nezin, kā to pielietot, kā arī tos, kas pa koku galotnēm dzīvojas jau ilgi, bet vēlas dalīties savās prasmēs vai atsvaidzināt  esošās zināšanas. Sāksim ar pašu mazumiņu - kā sevi uzdabūt kokā, ja ir pieejams minimāls ekipējums - sistēma (tautā dažreiz saukta par stringiem), divas cilpas un karabīne. Noteikti tiksim arī līdz citām tēmām - žumārs, grigri, kāpšana pa virvi ar 2 cilpām, inventāra kopšana, komandas darbs utt. Laipni aicinu tos, kam ir ekipējums, ņemt to līdzi! Pēc foršas pavingrošanas, padzersim tēju vai limonādi un padalīsimies ar stāstiem no sērijas "kā es toreiz darīju tā un gandrīz dabūju saukt ugunsdzēsējus palīgā."

Katrs pasākuma dalībnieks pats atbild par savu drošību, veselību un dzīvību. Katrs pats izvērtē savu spēka un veiklības pakāpi, baiļu slieksni utt. Kāpšanas augstumi un sasniegumi netiks vērtēti, darbosimies prieciņam!

  • Pasākuma datums, laiks un ilgums: svētdiena, 7. aprīlis, plkst. 12:00-15:00
  • Tikšanās vieta: Knaģa priede
  • Līdzi jāņem: obligāti - jebkāda veida ķivere, safety first! Papildus - visādi loriņi, kas noderīgi kāpšanai, cimdi, tējas termoss, ūdens, piknika lietiņas un jebkas cits mežā noderīgs. Atnestās lietas, kas laika gaitā pārvērtīsies par atkritumiem, paši arī aiznesīsim sev līdzi.

    Uz tikšanos! Dāvanā - geocaching.com suvenīrs.

In this hopefully nice and warm day we are inviting geocachers for a workshop Creation Celebration: Get Me Up There!

In this workshop we invite all those geocachers who previously passed the T4,5 and T5 geocaches, those who have acquired some equipment, but are not really sure how to use it and those, who are visiting the tree tops frequently, but would like to share their skills or learn something new. We will start with the very basics - how to get yourself up in the tree if you have a minimum of equipment - harness, 2 loops and a carabiner. Hopefully we will progress to other ways of climbing as well using ropes and other equipment, talk about equipment maintenance, teamwork etc.

Everyone is responsible for their own safety, health and life! Everyone should assess their skills, abilities and fears. There will be no competition, we will be learning new things and simply have fun.

  • Date, time and duration of the event: Sunday, 7th of April, 12:00-15:00
  • Meeting point: the pine of Knaģis
  • Please take with you: obligatory - any kind of helmet, safety first! Additionally - anything helpful for climbing, gloves, hot tea, water, stuff for a little picknick. All the things you brought that will become trash, you will also take out of the forest.

    See you!

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

65 Logged Visits

Write note 3     Archive 1     Will Attend 26     Attended 32     Publish Listing 1     Update Coordinates 1     Announcement 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 12 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.