Skip to content

Po stopách KHB - Havlíčkova ulice [200 let KHB] Multi-cache

Hidden : 11/01/2021
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

V roce 2021 slavíme 200. výročí Karla Havlíčka Borovského (31.10.1821 - 29.7.1856), jednoho z nejvýznamnějších Čechů našich dějin. Karel Havlíček byl novinářem, spisovatelem, satirikem i politikem. Byl jednou z nejangažovanějších osobností revolučních let 1848-1850. Jeho neúprosná kritika rakouského režimu šířená v Národní novinách a později i v časopise Slovan měly významný vliv na české veřejné mínění. Čím víc byl českým národem milován, tím víc byl Rakouským císařstvím nenáviděn. Soudně nařízenou deportací do Brixenu měl Čechům zmizet z očí a ti na něj měli zapomenout. Ale nezapomněli. Jeho pohřeb v roce 1856 se stal protirakouskou manifestací.

Nesmazatelný odkaz nám zanechal i ve svém literárním díle. Epištoly kutnohorské, Obrazy z Rus, Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra. Určitě znáte, že? Pro školní čítanky trochu obtížné texty, ale my dospělí bychom jim porozumět měli. A co teprve epigramy, ty krátké a břitké verše? Mnohé z nich nám mají co říct dodnes. Třeba ten úplně nejznámější: "Moje barva červená a bílá, dědictví mé poctivosť a síla!"

Volně koncipovanou sérií "Po stopách KHB" chceme šířit povědomí o této mimořádné osobnosti a navštěvovat místa spojená s životem a životním odkazem KHB.

Jméno KHB je neodmyslitelně spojené s havlíčkobrodským regionem - narodil se v nedaleké Borové u Přibyslavi, ale jeho opravdovým domovem se stal tehdejší Německý Brod, kam se mnohokrát ze svých životních cest vracel. Odkaz KHB můžeme hledat v mnohých koutech naší země, ale i v zahraničí. Coby student rád cestoval a na svých toulkách zavítal i do Polska a na Slovensko. Rok pobýval v carském Rusku. Coby novinář pak působil v Praze (Národní noviny) a v Kutné Hoře (Slovan). A připomeňme si také čtyřletou konfinaci v Brixenu.

Na desítkách míst se můžeme setkat se sochami, bustami či pamětními deskami věnovanými KHB. Snad v každém českém či moravském městě nalezneme Havlíčkovu ulici, někde i Havlíčkovo náměstí. Také některé spolky nesou Havlíčkovo jméno hrdě ve svém názvu. Některá místa jsou všeobecně známá a mají svou slavnou minulost. Někde budeme tápat. A tak se vydejme po stopách KHB ... je skutečně co objevovat!

 
 

HAVLÍČKOVA ULICE V JIHLAVĚ

Přijměte pozvání na krátkou multi-keš s procházkou Havlíčkovou ulicí. Určitě je zde pár zajímavostí, které stojí si při tomto putování za keškou prohlédnout. A tak se společně vydáme od náměstí Svobody až k Hlavnímu vlakovému nádraží.

Ponořme se zpět do začátku 20. století a projdeme se společně po významných místech v Havlíčkově ulici. Rozmach růstu Jihlavy je velký v této době. Jelikož právě nám dostavěli tramvajovou dráhu až k nádraží nemusíme jít pešky ale jako první se slavnostně projedeme.

Tato krátká trasa cca 3 km je vhodná pro všecky dopravní prostředky. Lze ji objet z vetší časti městkou dopravou. Nyní jen krátké info a hurá na ní :-) .
Indicie jsou nalezitelné za každého počasí a i za různého ročního období. K finálové keši se chovejte opravdu s citem. Bohužel z předchozích keších KHB vidím, že je neumíte ani otevírat a ničíte tím pádem tak náročnou na výrobu a taky ne levnou kešku !!!! 

 

STAGE 1 - NÁMĚSTÍ

 

Zde kolem vás slyšíte koně jak táhnou kočáry. Sem tam šlápnete do kobylince. No radši jdeme zjistit první indicii. Před vámi je památník. Zjistěte počet vojáků na památníku  A = ? 

STAGE 2 - TOVÁRNA NA TABÁK

 Zde nově byla vybudována fabrika na tabák. Vůne tabáku tě láka k další indicii tak hurá na ní. Na rohu domu je rozvadeč z šesti čísly tak je sečti a vyciferuj a výsledné číslo vám dá hodnotu B = ?  
 
 
 
 

STAGE 3 - MOST PŘES ŘEKU JIHLAVU 

 

Cilling POZOR !  Nově postavený most umožnuje cestování tramvajovou dopravou na nadraží. Jede další tramvaj tak radši utečte k další indicii. Tady prosím zjisti počet betonových sloupků na mostě obepnutých kovovou želenou sponou ( obručí).  C= ? 

https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/84c29baa-674f-4f34-815b-e4ad58c6dc89.jpg

STAGE 4 - ZÁKLADNÍ ŠKOLA 

 Zde je základní škola. Žáci ještě netuší, že v budoucnu ponese jméno našeho velikána. Indicie je následující. Jaké zvíře je na štítu budovy nad vstupem ( jedno slovo = počet písmen = hodnota D )  D = ? 
 
 
 
 

STAGE 5 - STŘEDNÍ ŠKOLA 

 

Nyní tu nic ! Nestojí tu žádná škola a jsou tu jenom různé přístřešky ze dřeva a nic jiného v okolí není. Tak se přesuneme o 200 let do budoucnosti a zjistíme další indicii. Počet černých číslic u vchodových dveří na levém horním rohu. E = ? 

https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/70fccc1a-161b-4fce-9281-31d7fec80687.jpg

STAGE 6 - VLAKOVÉ NÁDRAŽÍ

Slyšíte ten hukot páry a pískaní brzd ? Pokud ano tak jste dorazily do cíle našeho putování a můžete zjistit poslední potřebnou indicii k zjištění pokladu KBH. Je to teprve pár let co nám pan Karl Drais vynalezl první kolo světa. A jelikož jsme bohatí tak na takové kolo máme peníze a dopřejeme si jízdu k pokladu ale ještě maličkost. Zajímá vás číslo ukazatele B 0F ( F = ? ) 

https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/d4a19f63-7318-455a-983e-d0c2a4d61ff8.jpeg

FINÁLE 

 

VZOREČEK PRO VÝPOČET :    N 49° ( C+C+A+B). (A+B) (D+E) (A+B)   

                                                     E 15°  (D)(D+E). (D) (F-D-E) (F-D-E)

 

Lze poblíž finálové kešky zaparkovat a ten kouske dojít pešky. A však nikdy neparkuj poblíž keše u silnice !  Otevírej jak je v hintu a né jinak ! Pokud najdeš jakoukoliv nesrovnalost napiš. Děkuji všem za log delší než pouhé TFTC :-). Pokud se ti keš libila mužeš udelit FP a inspirujete ownera v další tvorbě. 

 
 
 
 
 

[POPIS 3]

 
 
 
 
 

Additional Hints (Decrypt)

Imuyrqrz x arxbarpaé erxbafgehxpv ohqbil n išrub i bxbyí PQ wr mirerwaran vaqvpvr S = 8. An fgebzr 30 pz bq mrzr. Araí cbgeron ifghcbing avxgrenx xr xbyrwíz ! Bgriíerw zr qb fgena yriá pv ceniá n ar fzrerz anubeh !!!!!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)