Skip to Content

<

Zámky a hrady na severu Moravy (hardcore verze)

A cache by krtek64 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/01/2019
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám tě u hardcore verze wheriga, které tě zavede minimálně k 60 z 90 zámků a hradů Severní Moravy, které jsou zařazeny do hry. Hradů na území tohoto kraje je poskrovnu, a to jak ruin, tak těch zachovalých. O poznání lépe jsme na tom se zámky. Některé zámky jsou jako z pohádky a právem přitahují filmaře, některé jsou sice možná obyčejnější, ale stejně mají své kouzlo. V neposlední řadě je zde ještě několik takových jenž stále čekají, že si jich konečně někdo všimne a učiní přítrž jejich pozvolnému chátrání a zapomenutí. A některé už byly bohužel přestavěny tak, že už ani zámky nepřipomínají.

Díky stavu, v jakém se nachází, jsem měl dilema, zda je vůbec zařadit do hry. Rozhodlo to, že stačí, jak se macešsky k nim zachovala naše historie, nemusím v tom pokračovat a proto tady jsou. U Starého Bohumína a Českého Těšína jsem zařadil do hry navíc 1 polský zámek a 1 hrad přímo u hraničních přechodů do Polska. Jedná se velice pěkné objekty, jejichž zhlédnutí rozhodně nezklame.

Je na tobě, které z objektů ze široké nabídky si vybereš pro získání povinných bodů. Doporučuji však navštívit i ty méně známé. Mnohokrát mne moc příjemně překvapilo, jak pěkné zámky mají mnohé vesničky a přitom se skoro vůbec o nich neví.

Souběžně s touto hrou Zámky a hrady na severu Moravy (hardcore verze), kdy je potřeba navštívit 60 objektů můžeš hrát i lehčí verzi Zámky a hrady na severu Moravy, kdy je potřeba navštívit jen 12 objektů. Lehčí verze byla vytvořena cca o měsíc dříve a pro ztížení hry se vyslovili autoři některých logů po zdolání původní „lehké“ verze.

Hry nejsou na sobě závislé, můžeš je hrát obě zároveň, ale také nemusíš. Důležité je nezapomenout uložit hru u přepínání mezi verzemi. Na získání požadovaného počtu 60 objektů je potřeba zdolat cca 150 km, obtížnost 5 je na místě. Byť u "lehké" verze je za získání 12 objektů , kdy je potřeba zdolat cca 50 km, stejná.


Jeden z nejhezčích zámků na Severní Moravě - Šilheřovice


Fotogalerie

ZÁMKY A HRADY NA SEVERU MORAVY

Fotogalerii jsem vyfotil pro ukázku, jak jednotlivé objekty v současnosti vypadají. Doplňující texty k jednotlivým objektům byly staženy z Mapy.cz, ev. Wikipédie.

Kde hledat?

Zámky i hrady jsou si bodově rovnocenné. Za každý objekt, kterého zónu jsi navštívil, získáš bod. Začít můžeš u kteréhokoliv, důležité je získat 60 bodů. Což znamená, že finální souřadnice a hint se ti vygenerují až po získání 60 bodů. Finálky obou verzí jsou umístěny v blízkosti zámku Hradec nad Moravicí. Zámek jsem vybral z důvodu, že leží přibližně uprostřed Severní Moravy, takže kačeři z východu či západu Moravy to budou mít skoro stejně daleko.

Mapa zámků a hradů, zařazených do hry

Seznam objektů - Zámky:

Okres Bruntál - Brantice, Bruntál, Dívčí Hrad, Hošťálkovy, Janovice, Jindřichov, Krnov, Linhartovy, Město Albrechtice, Slezské Pavlovice, Slezské Rudoltice, Vrbno pod Pradědem

Okres Frýdek Místek - Bílá, Frýdek, Dolní Tošanovice, Hnojník, Horní Tošanovice, Hukvaldy, Konská, Paskov, Ropice

Pozn. Zámek Konská - se náchází uvnitř průmyslového areálu s velice ztíženou možností identifikace objektu na dálku. Nejbližšíší dostupné místo je až u cca 200m vzdálené vlakové zastávky Konská. Zóna pro hru se tudíž nachází v prostoru mezi vlakovou zastávkou Konská a silnici č. 468)

Okres Karviná - Dolní Lutyně, Doubrava, Fryštát, , Chotěbuz, Petrovice u Karviné, Český Těšín/Polski Cieszyn (PL), Rychvald u Karviné, Šumbark, Těrlicko, Životice

Okres Nový Jičín - Bartošovice, Bilovec, Bravantice, Fulnek, Hukovice, Jeseník nad Odrou, Kunín, Nová Horka, Novy Jičín, Sedlnice, Slatina, Spálov, Studénka, Trnávka, Výškovice

Okres Opava - Bolatice, Dolní Benešov, Dolní Životice, Dubová, Hlavnice, Hlučín, Hradec nad Moravicí, Chuchelná, Jezdkovice, Kravaře, Kyjovice, Litultovice, Loděnice, Melč, Mladecký Dvůr, Neplachovice, Nový Dvůr, Oldřišov, Raduň, Smolkov, Slavkov, Sosnová, Šilheřovice, Šilheřovice – Lovecký zámeček, Štáblovice, Štebořice, Štemplovec, Velké Heraltice, Velké Hoštice,

Okres Ostrava – město - Klimkovice, Polanka nad Odrou, Ostrava - Poruba, Stará Ves nad Ondřejnicí, Ostrava -Zábřeh, Vítkovice Rotschild.

Hrady:
Okres Bruntál : Sovinec, Fulstejn – zřícenina
Okres Frýdek Místek: Hukvaldy
Okres Karviná - Bohumín/Chalupky (PL),
Okres Nový Jičín: Šostýn – zřícenina, Štramberská Trúba, Starý Jičín – zřícenina
Okres Opava: Vikštejn – zřícenina
Okres Ostrava – město: Slezskoostravský hrad

Jeden z nejhezčích zámků na Severní Moravě - Hradec nad Moravicí
Jak hrát?

Wherigo má podobu challenge keše. Rozdíl je v tom, že u objektů ze seznamu výše není nutno hledat fyzické schránky. Ani návštěva vnitřních prostor zámku nebo hradu není podmínkou zadání hry, stačí pouze přijít k objektu. Veškeré objekty zařazené do hry, mají kolem sebe různě velké zóny. Objekty veřejně přístupné mají tyto zóny podstatně menší. Objekty nepřístupné, případně ležící na soukromém pozemku, mají zóny rozšířeny až na nejbližší veřejnou komunikaci, aby nedošlo k nežádoucím konfliktům s majiteli nemovitostí.

Hra nevyžaduje být on-line. To je nutné pouze při stažení cartrige. (odkaz na konci listingu). V terénu postačí být off-line, pouze je nutné mít zapnutou GPS a postarat se, ať GPS stále „běží“. Před vstupem do zóny objektu si zapni hru a se zapnutým displejem počkej, zda hra zachytí daný objekt. To se projeví na dispeji ukázaním obrázku objektu současně i se zvukovým signálem. Prohlédni si obrázek, pod ním jsou informace o objektu a úplně dole je ikonka „OK“. Na tuto ikonku MUSÍŠ "kliknout" a tímto se ti památka uloží do inventáře hry. Info o objektu číst NEMUSÍŠ, ale můžeš, pokud se chceš dozvědět něco o objektu. Nečekej žádný test na závěr wheriga, kontrolní otázky budou o něčem jiném. Více o nich později.

Doporučuji mít v kolonce „ÚKOLY“ přehled o počtu objektů před návštěvou a po návštěvě objektu. Je to nejrychlejší, přehledná kontrola a hned uvidíš, zda objekt hra vzala a nebo ne. (obr. níže, modrá šipka) Poté proveď uložení hry. (obr. níže, červená šipka). Nezapomeň na „UKLÁDÁNÍ“ hry při přepínání mezi "lehkou" a "těžkou" verzi, pokud hraješ současně obě hry, ať ti objekt v jedné z verzí nechybí. Hru lze uložit a pokračovat za týden, nebo měsíc atd.

V inventáři si můžeš zobrazit kolik ti ještě chybí hradů nebo zámků a také i všechny, kde si již dosud byl.Na jakém přístroji hrát?

Doporučuji mít staženou aplikaci WhereYouGo, většinou se objekt načte krátce po vstupu do zóny. Hra byla testována na Androidu Xiaomi Redmi 4x. Dle logů od hráčů, jenž hru dohráli, bez potíží ji zvládly:
Samsung Galaxy A3, Samsung 20, Samsung A50
Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5A, Xiaomi Redmi Note 6 Pro, Xiaomi Mi Note 10
Huawei Apple a L4C Pro, Huawei P Smart
Sony Xperia XZ1 Compac, Sony Z5
iPhone 6s Plus

Garmin Oregon - hra „běží“ velice, velice pomalu. Je třeba mít hodně trpělivosti a dávat pozor na klikání na displeji. Ten už může být o obrazovku dál. Zdlouhavé bývá někdy načítání zón.

iPhone řady 7 a 8. mám dvoje reakce. Jedna iPhone 7 s iOS 14.4.1 - vše šlapalo v pohodě, u jiného hráče docházelo ke ztrátě uložených zón. Navštívená zóna se mu uložila, ale po příchodu do nové zóny a jejím načtení se mu ná zóna uloží, ale zároveň smaže ta dřívější. Hráč napsal, že to není chyba cartridge, ale chyba aplikace Wherigo. S dovětkem, že na iPhone těchto řad bohužel momentálně neexistuje aktualní aplikace pro hraní wiga. Takže se čeká, až někdo něco vytvoří a pak snad bude hraní wiga na iOS jednodušší. Z tohoto pohledu OS iOS 13 a výše nejsou použitelné pro hru. Tak jsem moc zvědav na další reakce s řady iPhone 7 a 8.

Pokud se rozhodneš hrát tuto hru, uvítám v logu poznámku, na jakém přístroji jsi hru hrál a zda bylo vše O.K. Pokud budu umět, pokusím se případné chyby opravit. Díky sdílení typu přístrojů pomůžeš příštím hráčům s volbou přístroje ke zdolání hry. Díky.

Kdy hrát?

Hrady a zámky na severu Moravy můžeš navštívit kdykoli. Budu rád, když přiložíš do logu nějakou fotku z tvého putování za památkami, ale není to povinné.

Uložení keše

Finálka je dostupná kdykoli v průběhu roku, kdy nebude na zemi ležet více jak 10 cm sněhu. Schránka je uložená poblíž frekventovaného místa, ale domnívám se, že lze její odlov provést vcelku nenápadně.

Kontrolní otázky. Na co si dát pozor!!!

V průběhu hry se můžeš u sedmi z 90 hradů a zámků potkat s kontrolní otázkou. Dostaneš v ní za úkol opsat nějaký detail v blízkém prostoru před objektem. Pokud za celou hru odpovíš špatně více než 3x, nedostaneš se k Finálce a musíš začít hrát znovu. Avšak i za špatnou odpověď získáš bod za už navštívený hrad nebo zámek, ztrácíš "pouze" 1 život. Proto pozorně čti zadání, odpovědi jsou jednoduché. U textů se vždy vyžaduje psát odpovědi VELKÝM písmem. Pokud nemáš odpovězenou otázku, NEODCHÁZEJ!!! od objektu. Přesunem se můžeš dostat do zóny dalšího objektu ze hry a nezodpovězená odpověď se tím pádem automaticky změní na špatně zodpovězenou.

Pohled na zadání kontrolní otázky. Neklikej v první řadě na kolonku ODPOVĚĎ, ale klikni na lištu, označenou jako KROK 1. V ten moment vyskočí klávesnice a můžeš psát odpověď. Poté klik na KROK 2.

Odemykací kód

Odemykací kód se ukáže až po VSTUPU do finální zóny. Může se stát že GPS, dle které je hráč naváděn do finální zóny ještě zónu neregistruje a hráč už uvidí úkryt finálky. Hráč si vyzvedne schránku, zaloguje nález, ale dle GPS vstup stále ještě nemusí být dosažen. Takže odemykací kód neobdrží. V daný moment si to nemusí všimnout a pátrat po něm začne až bude od úkrytu daleko. Je to malý detail, ale pak se to hodně řeší.

Na závěr bych hráče rád poprosil, aby do logu vložili poznámku, na jakém přístroji hru hráli a zda měli v něčem problém. Pokud budu umět, pokusím se případné chyby opravit a díky sdílení názvů přístrojů se možná ostatním pomůže s prioritou výběru přístroje ke hře. Díky.


Listing by nebyl úplný bez úpřimného poděkování původnímu tvůrci hry 05 Martinku. Ten ji vytvořil jako I ♥ Opava. Po roce a půl ji pak poslal do archivu. Po dohodě s ním jsem použil podklady ze hry k vytvoření tohoto wheriga a pěti podobných.
I Opava II
I OSTRAVA !!!
I Tesin-Cieszyn
ZÁMKY A HRADY NA SEVERU MORAVY
ZÁMKY A HRADY NA SEVERU MORAVY (hardcore verze)
TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

Hru si můžeš stáhnout na WHERIGO.COM.

Pokud tě tato keš zaujala, můžeš navštívit i další mé keše:

Třeba tuto šachetní sérii s bonusovou keší:

(CZ) - ŠACHETNÍ (BONUS) - NÁVŠTĚVA U PERMONÍKŮ

(CZ) - BÝVALÝ DŮL GABRIELA II (bonus číslo "A").
(CZ) - BÝVALÝ DŮL BARBORA (bonus číslo "B")
(CZ) - ORLOVSKÉ HRADČANY (bonus číslo "C").
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN (bonus číslo "D")
(CZ) - POSLEDNÍ VŮZ UHLÍ Z DOLU 9.KVĚTEN II. (bonus číslo "H")
(CZ) - QUO VADIS HAVÍŘOV? KEŠ O HAVÍŘOVĚ (bonus číslo "E")
(CZ) - PROČ V LOUKÁCH VLAKY JEZDÍ POMALU (bonus číslo "F").
(CZ) - SKIPOVÁ VĚŽ DOLU FRANTIŠEK (bonus číslo "G")
(CZ) - LANDEK TROŠKU JINAK

Další mé keše či wheriga mimo šachetní sérii:

(CZ) - LYSÁ HORA fotografická keš
(CZ) - FLYŠOVÝ ODKRYV NA POTOKU ŘEHUCÍ - EARTH keš v údolí Ostravice
(CZ) - CYKLOTRASA KOLEM ŘEKY OSTRAVICE

(CZ) - I OPAVA II - hra mírně upravená, adoptovaná po archivaci
(CZ) - I OSTRAVA !!!
(CZ) - ZÁMKYHRADY NA SEVERU MORAVY
(CZ) - ZÁMKYHRADY NA SEVERU MORAVY (hardcore verze)
(CZ) - TOUR PO VYHLÍDKÁCH NA LYSOU

(PL) - I TĚŠÍN (CIESZYN)

(SVK) - JÁNOŠÍKOV ZABUDNUTÝ POKLAD
(SVK) - ZBOROV NAD BYSTRICOU - panorama


Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Cb mífxáaí 60 obqh ir uer

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.