Skip to Content

<

Grodzisko Trzygłów

A cache by jotka57 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/01/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Trzygłów to wieś, której korzenie sięgają wieków pogańskich. Z pradziejów zachowało się wczesnośredniowieczne grodzisko, które potwierdza stary rodowód miejscowości. Według legendy, stała tu niegdyś świątynia boga Trzygłowa, którego szczególnie czczono właśnie na Pomorzu Zachodnim. Grodzisko znajduje się nad rzeką, na południowy wschód od wioski. Później na tym miejscu powstała pierwsza siedziba rycerska. Zachowane jej relikty datowane na drugą połowę XIV wieku dowodzą, że była to kamienno-ceglana budowla obronna w typie wieży, otoczona wałami i fosą. Warownia służyła kolejno rodom: von Troye i von Mellin. Ci ostatni opuścili siedzibę w 1520 r. Od tego czasu budowla była niezamieszkała, a jej mury ulegały rozbiórce. Miejsce po zamku określane jest przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jako wczesnośredniowieczne grodzisko. Obiekt był badany przez archeologów. Wpisany został do rejestru zabytków pod nr 667 decyzją nr KI. I. 6801/42/70 z dnia 22.12.1970 r.

Do grodziska najlepiej dostać się drogą polną od wschodniej strony wsi Trzygłów.

Raczej wskazane jest trzymanie się dróg i ścieżek wydeptanych przez zwierzęta. Idąc na przełaj można trafić na bagnistą fosę lub inne - równie nieprzyjemne - przeszkody.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

10 Logged Visits

Found it 9     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 3 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.