Skip to content

<

Par mata tiesu

A cache by AigarsR, Nemeda Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/18/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pēdējos 200 gados mūsu civilizācija veikusi milzīgu lēcienu tehnoloģiju attīstībā. Ir atklātas un sintezētas dažādas ķīmiskas vielas, no kurām izgatavo cilvēkiem vajadzīgas lietas, izmanto lauksaimniecībā u.t.t. Bet tam visam nāk līdzi būtisks risks. Tehnogēnās katastrofas. Par daudzām no tām ir jau citās mistērijās risināts, bet šajā uzdevumā būs runa par it kā “maziņām katastrofiņām”, kuras laimīgas nejaušības dēļ nepārvērtās par milzīgu katastrofu, ko aprakstītu Wikipēdijā. Tā kā katastrofas maziņas, informācija par tām ir pavisam skopa un aprakstā daļēji būs autora atmiņas.

1985. gada 6. martā Ventspils ostā uzsprāga tankkuģis “Ludvigs Svoboda”. Bojā gāja 4 apkalpes locekļi. Kuģis, izņemot pakaļgalu, bija pilnībā  saārdīts. Sprādzienā tika atrauts tā priekšgals. Korpusa vidusdaļa, stipri deformēta, nogrima akvatorijas dibenā, bet pakaļgals, daļēji savienots ar korpusu, palika peldus stāvoklī.

Sprādziens bija tik spēcīgs, ka lielai daļai pilsētas māju izbira logi. Trauku veikalos saplīsa trauki. Cilvēki domāja, ka sākusies zemestrīce vai atomkarš. Logi bija izbiruši arī restorānā “Sārtās buras”, kas no sprādziena vietas atrodas 1,5 km attālumā (lielā ēka pretī autostacijai). Centra veikalu rindai (bijusī “Bērnu pasaule”, tagad “Mēness aptieka” un citi) bija saplaisājušas sienas, kuras bija būvētas no dekoratīvajiem stikla klučiem.

Eksplozija notika tāpēc, ka kuģa tilpnēs veica metināšanas darbus, bet izrādījās, ka tilpnes nav pietiekami izvēdinātas no dīzeļdegvielas tvaikiem.

 

Var teikt, ka pilsētai paveicās. Attēlā redzams, ka sprādziens notika tikai dažus desmitus metru no amonjaka cisternām. Senākos laikos bija veikti aprēķini, kas notiktu, ja sprāgtu Ventamonjaka rezervuāri. 10-15 km rādiusā ap epicentru būtu tuksnesis.

A. Cik tonnu metāla izcēla no ūdens?  

B. Cik svēra sagrieztā korpusa daļas, kuras izcēla ar peldošajiem celtņiem? 

2005. gada 8. janvāra orkāns "Ervīns" jeb "Gudruns" bija viena no spēcīgākajiem un postošākajiem orkāniem Latvijas vēsturē. Toreiz bez elektrības palika visa Kurzeme. Tai naktī Ventspilī risinājās dramatiski notikumi. Nebija elektrības, siltuma, ūdens un naktī pilsētu pārņēma panika. Neilgi pēc pusnakts pilsētā izplatījās baumas, ka tūlīt uzsprāgs “Ventamonjaks”. Simtiem Ventspils iedzīvotāju pameta pilsētu. Diemžēl par šo gadījumu internetā nav atrodama tikpat kā nekāda informācija. Raksti ar tūkstošiem komentāriem vairs neatrodas. Oficiālās pilsētas vadības nostāja bija, ka problēmu nebija un viss tika kontrolēts. Mums pilsētiņa maziņa, viens otru pazīst, un to, ka nekas netika kontrolēts un, ka no katastrofas šķīra pāris stundas, varēja izsecināt no pieejamās informācijas. Tajā laikā man internetā bija lapiņa, kurā stāstīju šo to par mūziku. Pēc tās nakts notikumiem, emociju uzplūdā, uzrakstīju rakstiņu un publicēju savā lapiņā. Brīnumainā kārtā šis rakstiņš saglabājies manā datorā un publicēju to atkal. Ar visām kļūdām. Pilnīgi autentisks. Varu vien piebilst, ka nopietnais zvans bija no Ventspils pilsētas mežsarga, kurš visu nakti piedalījās glābšanas darbos un bija notikumu epicentrā. Un Tukuma glābējiem bija dots uzdevums par katru cenu atbrīvot Rīgas šosejas vismaz vienu joslu.

http://aigars.info/vetra/vetra.htm

Pēc autora domām, šis bija “smagākais” “par mata tiesu” gadījums. Spilgti parādīja, ka pilsēta nebija un nav gatava ārkārtas situācijām.

C.  Cik m/s stiprs vējš šajā vētrā bija reģistrēts Ventspils piekrastē?

D. Cik m/s bija lielākās fiksētās vēja brāzmas Latvijas teritorijā šī orkāna laikā?

Divu kravas vilcienu sadursme 2008. gada 20. decembrī Ventspils II stacijā. Ventspils II stacijā ir vairāki ceļi un tos izmanto, ja citi Ventspils stacijas parki nevar pieņemt ienākošos sastāvus. Īsāk sakot, tur parasti stāv pilni un tukši sastāvi, kurus dotajā brīdī nav kur likt.

20. decembra rītā kravas vilciens ar 59 dīzeļdegvielu krautām cisternām, braucot no Jelgavas uz Ventspili, stacijā "Ventspils 2" šķērsoja pārmijas pie sarkanā luksofora signāla, ietriecoties stāvošā vilciena sastāvā. Stāvošais sastāvs bija 61 cisterna ar benzīnu. Avārijas brīdī vairākas cisternas nogāja no sliedēm un aizdegās.

Autori šo ugunsgrēku vēroja pa dzīvokļa logu un tikai vēlāk uzzināja, ka uz blakus ceļa stāvēja sastāvs ar akrilnitrilu. Vienas cisternas koka konstrukcijas pat bija aizdegusies. Akrilnitrils ir ārkārtīgi indīga viela. Ostā cisternu iztukšošana notiek speciālos boksos, lai atmosfērā nenonāktu ne grams šīs vielas. Tikai glābēju operatīvā rīcība, aizvelkot blakus esošos sastāvus, paglāba no vēl lielākas katastrofas.

Par katastrofas galveno vaininieku atzina avarejušā vilciena brigādi. Paši dzelzceļnieki gan vainoja jauno nepieredzējušo stacijas dežuranti, kura netika galā ar situāciju, kad stacijai no dažādām pusēm tuvojās divi vilcieni, bet brīvs bija tikai viens ceļš.

E. Katastrofu izraisījušā vilciena numurs?

F. Cik vagonu ar akrilnitrilu atradās uz blakus ceļa?

Visu vērtību summu ievadiet čekerī.


You can validate your puzzle solution with certitude.

 

Ja esat šī slēpņa koordinātes nosapņojis, iemainījis vai nopircis, lūdzu, izlasi informāciju čekerī par piekļuves iespējām.

Additional Hints (Decrypt)

bmbyf, fnxarf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.