Skip to Content

<

97 meters above the Riga

A cache by Vilnis Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 04 May 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

4 May 2019, 11:00 - 12:00

Sveicināti draugi, līdzīgi un arī citādi domājošie.

Vēlos jūs aicināt uz pasākumu, kura laikā varēsim aplūkot Rīgu no 97 metru augstuma. Rīgas radio un televīzijas tornis ir 368 metrus augsts un ir augstākais Eiropas Savienībā. Runā, ka no šī torņa apmeklētājiem pieejamā skatu laukuma varot redzēt Vecrīgu, Rīgas centru un Pārdaugavu (izklausās loģiski). Labā laikā varot redzēt arī Siguldas augstākos punktus un kuģus Rīgas jūras līcī. Sākot no 5. maija torni apmeklētājiem ir plānots slēgt uz vairākiem gadiem. Notiks torņa rekonstrukcija, tādēļ šī diena ir pēdējā, pirms varēsim skatīt atjaunoto skatu laukumu.

Jāsaprot, ka reti kura ekskursija ir par velti. Šī projekta izmaksas ir 3.70 eiro no pieauguša cilvēka, 2.00 eiro tas izmaksās pensionāram un 1.00 eiro skolniekam. Ekskursijā tiksim iepazīstināti ar torņa vēsturi, būvniecības gaitu, uzbūvi un tā nozīmi valsts telekomunikāciju sistēmā. 

Sākums plānots 11:00 un tas ilgs aptuveni stundu - līdz 12:00. Tiesa, jāsaka, ka šajās dienās gribētāju apmeklēt torni ir daudz. Lai arī esmu pieteicis apmeklējumu, apstiprinājumu saņemšu tikai pēc Lieldienām. Ja gadījumā grupas apmeklējumu atteiks, tad domāsim ko darīt savādāk.

Uz tikšanos!

 

 

Dear foreign friends / geocachers.

If you are visiting Riga in Latvia's Independence day, I am welcome you to the highest viewpoint in Riga - TV tower and platform which is 97 meters high. It is possible to take beautiful pictures and see Riga from above. Project starts at 11:00 and will last until 12:00. As event still is not acceptable from TV tower, it is possible that I  will archive it after Easter holidays.

See you!

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

55 Logged Visits

Will Attend 27     Attended 26     Publish Listing 1     Announcement 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 15 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.