Skip to Content

<

Zaniklý pivovar v Dolní Lukavici

A cache by DinoXSThunder21 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/16/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zámecký pivovar Dolní Lukavice

Ne každý ví, že jeden z velmi dobře prosperujících pivovarů se ještě před sto lety nacházel v Dolní Lukavici na jižním Plzeňsku.

V jeho „zlaté éře“ se tu ročně vyrobilo i 16 000 hektolitrů piva ročně. „Barokní budova pivovaru stojící v hospodářském dvoře poblíž zámku pochází z 18. století,“ říká autorka knihy o historii obce Eva Klepsová. Podle ní se první zmínka o pivovaru objevuje už v roce 1662. V dobových záznamech se prý lze dočíst například to, že „při tvrzi dolnolukavský jest pivovar, na něm pánev stará na čtyři sudy velká, do níž se dno nové dělati musí, štoky dva, kádě dvě. Vedle jest spilka, zase jest sladovnou, jsou dva špejchary s hliněnou půdou a se dvouma prkennýma podlahama, to vše nyní v nově šindelem přikryto, ten se šacuje za 480 kop míšeňskejch…“ Přestavba a zařízení bylo naposledy obnoveno po roce 1900. „V té době činila roční produkce piva 850 hektolitrů, což bylo nejvíce z pivovarů v okolí,“ říká Klepsová. „Nejvíce piva se vyrobilo v roce 1905 a 1906, a to 16 000 hektolitrů. Roku 1929 se zde pivo vařit přestalo a do provozu byl pivovar uveden opět v roce 1932. Jeho provoz pak pokračoval dalších deset let, v roce 1942 se tu vařilo naposled, tehdy už se ale stočilo jen asi 680 hektolitrů,“ dodává Klepsová. Obnovit provoz pivovaru už se od té doby nepodařilo a v následujících letech byla zbořena i budova sladovny.

Zdroj:internet

Ke keši:

Stačí když do písmen dosadíte správná čísla

logbook je netradičně umístěn

V jeho „zlaté éře“ se tu ročně vyrobilo i ABDDD hektolitrů piva ročně.

první zmínka o pivovaru se objevuje už v roce ABBC.

Roku AFCF se zde pivo vařit přestalo a do provozu byl pivovar uveden opět v roce AFGC. Jeho provoz pak pokračoval dalších deset let, v roce AFHC se tu vařilo naposled, tehdy už se ale stočilo jen asi E hektolitrů,

N HF°GB,DFF

E AG°CD,E+7

PS:Pozemek na kterém je keš umístěna je obecní a veřejně přístupný a osoby z blízkého okolí o keši ví.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.