Skip to content

Doubravska hora - Doubravka EarthCache

Hidden : 5/20/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Doubravská hora

 

 

Zvu vás na velmi zajímavou horu, která je největší dominantou (v bezprostřední blízkosti) města Teplice a z které jsou úchvatné výhledy na město i vzdálené okolí.

/EN/

I invite you to a very interesting mountain, which is the largest landmark (in the immediate vicinity) of the city of Teplice and from which there are breathtaking views of the city and the surrounding area.

 

 

Doubravská hora - v popředí Písečný vrch s hvězdárnou

/EN/

The mountain Doubrava - in the foreground Písečný vrch with an observatory

 

Geologie a geomorfologie

Doubravská hora (též Doubravka) je osamělý znělcový(1) vrch v Českém středohoří. Tvoří dominantu území mezi Českým středohoří a Krušnými horami. Svahy kopce jsou chráněny jako přírodní památka Doubravka a na vrcholu stojí upravené zříceniny středověkého hradu Doubravská Hora.

Geologické okolí Doubravské hory je tvořené hrástí (co je hrásť si vysvětlíme níže) křídových slínovců(2), vápnitých jílovců(3) a ignimbritů(4), kterými ve třetihorách pronikl neovulkanický kužel tvořený trachytem(5). Ve vrcholové části lze pozorovat deskovou odlučnost horniny.  V geomorfologickém členění je vrch součástí podcelku Milešovské středohoří a okrsku Teplické středohoří. Úpatí pokryté suťovými haldami a plášti.

/EN/

Geology and geomorphology

The mountain Doubrava (also Doubravka) is a lonely bell-shaped (1) hill in the Bohemian Central Mountains. It dominates the area between the Bohemian Central Mountains and the Ore Mountains. The slopes of the hill are protected as a natural monument Doubravka and at the top stand the modified ruins of the medieval castle Doubravská Hora.

The geological surroundings of Doubravská hora are formed by a ditch (which we will explain the ditch below) of Cretaceous siltstones (2), calcareous claystones (3) and ignimbrites (4), through which a neovolcanic cone formed by a trachyte (5) penetrated in the Tertiary. In the top part, the plate separation of the rock can be observed. In the geomorphological division, the hill is part of the Milešovské středohoří subunit and the Teplické středohoří district. Foot covered with rubble heaps and mantles.

Hrásť je část zemské kry vystupující nad své okolí. Je to zlomová struktura tvořena paralelními poklesy, jejíž střední část leží výše než okrajové kry. Je to tedy dílčí část kerných (zlomových) a vrásno-zlomových pohoří. Užíván je i termín hrást.

Ve většině jazyků je ekvivalentem českého termínu hrásť termín horst, což je původem německé slovo pro orlí hnízdo. Orlí hnízda mají v přeneseném významu stejně vyvýšenou polohu jako vyzdvižené zemské kry.

Hrástě vznikají nejčastěji při extenzi - roztahování zemské kůry. Vyvýšený blok je část kůry, která všeobecně zůstala v původní pozici, nebo byla relativně vyzdvižena oproti vedlejším blokům, které poklesly.

/EN/

The Horst is the part of the earth's crust protruding above its surroundings. It is a fracture structure formed by parallel dips, the middle part of which lies higher than the edge covers. It is therefore a partial part of the core and fault mountain ranges. The term play is also used.

In most languages, the equivalent of the Czech term play is the term horst, which is the German word for eagle's nest. Eagle nests have, in a figurative sense, the same elevated position as elevated earth's crust.

Fortes are most often formed during extension - the expansion of the earth's crust. An elevated block is a part of the bark that has generally remained in its original position, or has been relatively raised compared to the side blocks, which have fallen.

 

1 - jednoduchá, 2 - stupňovitá

1-simple, 2-more degrees

 

Pro úplnost sem přidám i opačný jev a tím je prolom neboli příkop.

Prolom - příkopová propadlina, poměrně úzká zlomová struktura vytvořená systémem subparalelních poklesů (zlom), podle nichž střední kra nejvíce poklesla. Velice rozsáhlý prolom se nazývá rift.

/EN/

For completeness, I will add the opposite phenomenon here and that is a breakthrough or a ditch.

Breakthrough - A ditch depression, a relatively narrow fracture structure created by a system of sub-parallel dips (gradual decrease), according to which the middle kra fell the most. A very large breakthrough is called a rift.

 

1 - jednoduchý, 2 - stupňovité zlomy

1 - simple, 2 - gradual decrease

 

Doubravská hora je složena z několika druhů hornin a my si je teď jednotlivě představíme.

(1) Znělec (též fonolit) je výlevná magmatická hornina světle šedé až nazelenalé barvy. Obvykle obsahuje značný podíl živcových hornin a živce (s větším obsahem alkalických prvků), v menší míře plagioklasy. Název souvisí s tím, že při úderu znělcové kameny vydávají znělý zvuk. Používá se mj. pro výrobu dlažby, lze jej použít pro výrobu tmavého znělcového skla. Rozpadá se tence deskovitou odlučností. Nejčastěji se těží pro štěrk.

The mountain Doubrava is composed of several types of rocks and we will now imagine them individually.

(1) Ringer (also phonolite) is a light gray to greenish igneous igneous rock. It usually contains a significant proportion of feldspar rocks and feldspar (with a higher content of alkaline elements), to a lesser extent plagioclase. The name is related to the fact that the bell-shaped stones make a sonorous sound when struck. It is used, among other things, for the production of paving, it can be used for the production of dark bell-shaped glass. It disintegrates with a thin plate-like separation. It is most often mined for gravel.

(2) Slínovec je sedimentární jemnozrná hornina složená převážně z jílových minerálů. Většinou tmavě až světle šedá. Je podobná jílovci, ale na rozdíl od něj reaguje s kyselinou chlorovodíkovou, protože obsahuje kalcit. V české křídě se pro písčité slínovce používá nesprávný, ale zcela běžný název opuka. Jedná se světle žlutohnědé nebo světle šedé horniny s výraznou deskovitou odlučností.

(2) Slínovec is a sedimentary fine-grained rock composed mainly of clay minerals. Mostly dark to light gray. It is similar to claystone, but unlike it reacts with hydrochloric acid because it contains calcite. In the Czech Cretaceous, the incorrect but completely common name opuka is used for sandy siltstones. It is a light yellow-brown or light gray rock with a significant plate-like separation.

 

(3) Jílovec je název sedimentární horniny tvořené v převážné míře (víc než dvě třetiny objemu) jílem. Základní složkou jílovců jsou minerály. Je to skupina hydratovaných hlinitokřemičitanů s vrstevnatou strukturou. Jednotlivé vrstvy jsou křemičité nebo hlinité, přičemž některé atomy hliníku mohou být nahrazeny železem nebo hořčíkem.

(3) Claystone is the name of a sedimentary rock formed predominantly (more than two-thirds by volume) of clay. The basic component of claystones are minerals. It is a group of hydrated aluminosilicates with a layered structure. The individual layers are siliceous or aluminum, and some aluminum atoms can be replaced by iron or magnesium.

 

(4) Ignimbrit je souhrnné označení utuhnutých, spečených sopečných produktů, které vznikly při usazení pyroklastických proudů. Název pochází z latinských slov ignis - oheň a imber - déšť. Jejich existence je svázaná s laminárně se pohybujícími, horkými a hustými pyroklastickými proudy, vzniklými kolapsem erupčního sloupce sopečných plynů a par. Barva nezvětralých ignimbritů je žlutá až oranžová, zvětralé typy jsou zbarveny do okrova, kvůli probíhající oxidaci Fe minerálů a vzniku limonitu. Ignimbrity poměrně lehce podléhají zvětrávání a jiným dezintegračním procesům. Protože jsou přímým produktem sopečné činnosti a i jejich ukládání probíhá v blízkosti aktivní zony vulkánu, jsou často měněny vlivem horkých vod a nebo par, produkovaných samotnou sopkou. Nejčastěji zvětrávají živce na kaolinit, tento proces se nazývá kaolinizace.

(4) Ignimbrit is a collective term for solidified, sintered volcanic products formed during the settling of pyroclastic streams. The name comes from the Latin words ignis - fire and imber - rain. Their existence is connected with laminar-moving, hot and dense pyroclastic currents, caused by the collapse of the eruption column of volcanic gases and vapors. The color of unweathered ignimbrites is yellow to orange, the weathered types are colored into the ocher, due to the ongoing oxidation of Fe minerals and the formation of limonite. Ignimbrites are relatively easily subject to weathering and other disintegration processes. Because they are a direct product of volcanic activity and their deposition takes place near the active zone of the volcano, they are often altered by hot water and / or vapor produced by the volcano itself. The most common weathering of feldspars is kaolinite, a process called kaolinization.

 

(5) Trachyt patří mezi výlevné magmatické horniny, které neobsahují křemen nebo jej obsahují pouze v podružném množství. Z chemického hlediska je tedy pro trachyta charakteristický nižší obsah SiO2. Trachyty bývají světlé, nejčastěji šedavé, nahnědlé nebo zelenavé. Mívají všesměrnou porfyrickou stavbu s jemnozrnou až celistvou základní hmotou, která bývá na lomných plochách drsná. Porfyrické vyrostlice tvoří většinou živec. U některých trachytů se vyskytuje i porovitá nebo sklovitá stavba.

Trachytové lávy jsou silně viskozní, a jejich extruze jsou proto jen omezeného rozsahu a nebývají časté. Trachyt se podrobněji člení podle svého minerálního složení (např. biotický, amfibolický, leucitický). Nefelinický trachyt se nazývá fonoli. Přibýváním křemene trachyt přechází v ryoli.

Trachyty se vyskytují převážně v třetihorních a mladších vulkanitech: v římské vulkanické provincii, na ostrově Ischia a v Německu. Recentní trachytické lávové proudy se nacházejí na Islandu, Azorských ostrovech a ve východní Africe. V Česku se často vyskytuje například v Českém středohoří.

(5) Trachyte is a quartz igneous rock that does not contain quartz or contains only minor amounts. From a chemical point of view, trachyta is therefore characterized by a lower SiO2 content. Trachyty is usually light, most often gray, brownish or greenish. They tend to be an omnidirectional porphyric structure with a fine-grained to solid base material, which is usually rough on quarry surfaces. Porphyry outgrowths are mostly feldspar. Some trachytes also have a porous or glassy structure.

Trachyte lavas are highly viscous, and their extrusions are therefore limited and uncommon. Trachyte is divided in more detail according to its mineral composition (eg biotic, amphibolic, leucitic). The nepheline trachyte is called a phonoli. As the quartz increases, the trachyte turns into ryoli.

Trachyty occurs mainly in Tertiary and younger volcanics: in the Roman volcanic province, on the island of Ischia and in Germany. Recent trachyte lava flows are found in Iceland, the Azores and East Africa. In the Czech Republic, it often occurs, for example, in the Bohemian Central Mountains.

 

Lakolit (z řeckého lakkos - cisterna ve významu podzemní nádrž a lithos - kámen, hornina) je druh magmatického tělesa, které vzniklo utuhnutím magmatu pod zemskou kůrou. Může mít různé tvary.

Lakolite (from the Greek lakkos - cistern meaning underground reservoir and lithos - stone, rock) is a type of igneous body formed by solidification magma under the earth's crust. It can have different shapes.

 

 

1 - lakolit, 2 - malá žíla, 3 - batolit, 4 - pravá žíla, 5 - ložní žíla, 6 - sopouch, 7 - lopolit

1 - lacolite, 2 - small vein, 3 - toddler, 4 - right vein, 5 - bed vein, 6 - sopouch, 7 - lopolit

 

Doubravská hora se skládá ze tří vrstev.

The mountain Doubrava consists of three layers.

 

 

1 - humozní - s kořeny stromů a rostlin

2 - mateční hornina v různém stupni zvětrávání - štěrk, kameny

3 - pevná mateční hornina  - skála

1 - humic - with tree and plant roots

2 - parent rock in various degrees of weathering - gravel, stones

3 - solid parent rock - rock

 

Vrchol Doubravské hory je dostupný jednak po žluté turistické značce, případně i po betonové silničce, která je opatřena již na úpatí zákazem vjezdu. Pro návštěvníky je vyhrazeno parkoviště na úpatí poblíž točny a konečné zastávky trolejbusů Šanov II - Panorama. Celá hora je hustě zalesněna a protkaná mnoha cest.

Pro uznání logu je nutné správně odpovědět na tyto otázky:

1.  Vulkanická činnost ve třetihorách v Českém masívu má tři etapy. Které?

2.  Vrch Doubravka pokrývá suťový les. Na které světové straně je svah, kde je suťový les nejvýraznější?

3.  Na severním úpatí kopce se nachází velký křemencový balvan s pohádkovým názvem - jakým ???

4.  Na ÚVODNÍCH souřadnicích vrchu Doubravské hory je malá skalka (její částečné foto je na pozadí listingu). Změřte (nebo odhadněte) její výšku a délku v metrech.

5.  K logu připojte vaše foto bez infocedule a malé skalky (úvodní souřadnice) z návštěvy tohoto místa.

Odpovědi můžete zjistit z infocedule na vrchu Doubravské hory a něco na Wikipedii.

Odpovědi zašlete přes profil a poté se zalogujte, pokud bude něco špatně, ozvu se.

Zdroje: Wikipedie, botanická zahrada Teplice,Mineraly.sk,J.Kreuz,Stadmuseum Berlin

 

The top of the mountain Doubrava is accessible by following the yellow tourist sign, or even by a concrete road, which is already equipped with a ban on entry. A car park is reserved for visitors at the foot near the turntable and the final stop of the Šanov II - Panorama trolleybuses. The whole mountain is densely forested and interwoven with many paths.

To recognize the log, you need to answer the following questions correctly:

1. Volcanic activity in the Tertiary in the Bohemian Massif has three stages. Which ones?

2. Doubravka Hill is covered by rubble forest. On which side of the world is the slope where the rubble forest is most pronounced?

3. At the northern foot of the hill is a large quartz boulder with a fairy-tale name - what ???

4. There is a small rock on the INTRODUCTORY coordinates of the mountain Doubrava hill (its partial photo is against the background of leafing). Measure (or estimate) its height and length in meters.

5. Attach your photo to the logo without an info sign and a small rock garden (introductory coordinates) from a visit to this place.

You can find the answers from the information board on the top of the mountain Doubrava and something on Wikipedia.

Send answers via profile and then log in. If something goes wrong, I'll get back to you.

Sources: Wikipedia, Teplice Botanical Garden, Mineraly.sk, J.Kreuz, Stadmuseum Berlin

Flag Counter

 

Additional Hints (No hints available.)