Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

Perseidy II

A cache by baobaab Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 10 August 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

10 August 2019, 20:45 - 21:30

Perseidy jsou jedním z nejznámějších pravidelných meteorických rojů.

Meteorickému roji Perseidy se lidově přezdívá „slzy svatého Vavřince“. Perseidy dostaly jméno podle místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají (z horní severozápadní poloviny souhvězdí Persea) a první zmínky o nich pocházejí z poloviny třetího století našeho letopočtu v souvislosti s umučením svatého Vavřince.

Ve skutečnosti se jedná o částice tvořené kometárním prachem, které se vřítí do zemské atmosféry rychlostí 60 kilometrů za sekundu, ve stokilometrové výšce se třením zahřejí a vypaří. Jedná se o pozůstatky komety Swift-Tuttle, která byla objevena roku 1862.

Svoji známost si Perseidy zasloužily nejen produkcí velkého počtu jasných meteorů, ale i ročním obdobím, v němž vrcholí. Roj je aktivní od 17. července do 24. srpna s maximem v noci z 12. na 13. srpna.

 

Místo konání eventu:

Park tmavé oblohy v Beskydech – Švarná Hanka. Nachází se v nejtmavším místě Moravskoslezského kraje, přímo uprostřed Beskydské oblasti tmavé oblohy v nadmořské výšce téměř 900 metrů. Tedy nad vrstvou smogu, prachu nebo mlh.

 

Parking k eventu:

K parkování využijte velké záchytné parkoviště na Gruni, případně jiné parkoviště dle vlastního uvážení. Odtud na seřadiště dojdete procházkou po asfaltové hřebenovce s nádhernými výhledy na Lysou horu, Malou Fatru a Tatry. Cesta by Vám neměla zabrat více než 40 minut.

Nerespektování zákazu vjezdu na hřebenovou cestu = nevpuštění na event, přivolání policie -  prosím, respektujte to. Vjezd je možný pouze s povolením, ale to byste si museli vyřídit sami.

 

K eventu:

Sejdeme se na úvodních souřadnicích dne 10. 8. 2019 mezi 20:45 - 21:25. Proběhne zalogování, výměna CWG, brouků atd.

 

Po eventu:

Pro zájemce je připraveno pozorování pod dohledem znalého hvězdáře. Začne ve 21:30 a bude trvat cca 2 hodiny. Nemusíte ovšem setrvat celou dobu. Záleží čistě na vás. Jelikož je pozorování noční oblohy silně závislé na vývoji počasí, hvězdný zážitek nemůže nikdo zaručit, byť je zaslána žádost k tomu nejvyššímu (tím nyní nemyslím ani Groundspeak, ani našeho revírníka).

Event se bude konat za každého počasí (pozorování hvězd ale nikoliv, neboť pokud bude zataženo či deštivo, tak bychom opravdu nic neviděli, ale logbook bude k dispozici na seřadišti). CWG také budou, a to za obvyklou cenu, tak si o ně pište – ale to už znáte.

 

Nyní organizačně:

Sraz na seřadišti dne 10. 8. 2019 mezi 20:45 - 21:25 – zalogování, CWG, brouci. Zájemci o pozorování hvězd si vyzvednou vstupenky, uhradí je a vyzvednou si identifikační náramek (podmínka provozovatele). Samozřejmě, že níže uvedená platba se bude vybírat jen za předpokladu, že díky objednanému počasí bude pozorování hvězd možné. Pokud dorazíte na event jen na pokec, na zápis, pro kolečka a tak a samotného pozorování se nezúčastníte,  vstupné samozřejmě platit nemusíte.

A prosba.Pište prosím do logu, kolik lidí za váš nick bude na pozorování, případně si aktualizujte stav, zda skutečně dorazíte či nikoliv. Tady jde o to, že musím cca 14 dopředu nahlásit, kolik nás asi bude. Takže s logováním neotálejte. Děkuji.

 

Co se týká ceny poeventového pozorování: 

Vstupné je 150 Kč za dospělého a 100 Kč za dítě od 6 do 15 let.

 

A v neposlední řadě si dovoluji upozornit:

Budeme venku, bude tma a možná i chladno, tak snad nemusím kešerské veřejnosti předkládat seznam vhodného vybavení. Karimatky a deky na ležení v trávě s sebou.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.