Skip to Content

<

Zajímavá trať

A cache by JezinkaJK Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/21/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Souřadnice Vás zavedou do Neratovic k železniční zastávce Neratovice - město. Leží na trati Neratovice - Čelákovice, které je věnována tato keš.

Neratovice v představách lidí, kteří město neznají, stále přetrvávají jako nezajímavé a k životu nevhodné místo.

Pravý opak je ale pravdou. Neratovice jsou město plné zeleně a upravených bytových domů. Místní školy, sportoviště, haly a stadiony poskytují mnoho možností všestranného využití, je zde spousta dětských hřišť a z nabídky kulturních akcí je stále co vybírat. Přestože jsou Neratovice mladé město (statut města získala obec v roce 1957), jsou zde zajímavá místa z hlediska historie. K rozvoji obce docházelo již ve druhé polovině 19. století v souvislosti s průmyslovou revolucí. Chemické provozy se zde začaly rozvíjet kolem začátku 20. století, s čímž souvisel i další rozvoj obce. K velkému rozvoji jak chemického průmyslu, tak města došlo v druhé polovině 20. století, kdy došlo k rozšíření a modernizaci závodů podniku Spolana. Znamenalo to velký nárok na železniční dopravu; jak na podnikové vlečce, tak na neratovickém nádraží bylo třeba dlouhých kolejí pro řazení vlaků. Nebudu se věnovat starším kostelíkům či významným osobám, s městem spjatými, a tentokrát ani chemické minulosti Neratovic. Věnuji se jedné neratovické železniční trati, která je zajímavá hned několika vlastnostmi.

Nejprve něco z železniční historie Neratovic

Po roce 1856 vznikaly plány na propojení Turnova s Polabím, z nichž zvítězila varianta přes Mladou Boleslav a Neratovice do Kralup. Vzniklo tak propojení trati Pardubice - Liberec s tratí Praha - Drážďany a současně propojení na Buštěhradskou dráhu, která dovážela uhlí z kladenských dolů. V roce 1865 byl na této trati zahájen provoz. Již schválenou odbočku z Neratovic do Prahy bylo možné stavět až po prusko-rakouské válce. První část, Neratovice - Čakovice, byla otevřena v roce 1871 a celý úsek až do Prahy byl uveden do provozu o rok později.

Prvním zprovozněným úsekem trati Čelákovice - Neratovice byla tehdejší vlečka z Neratovic do cukrovaru v Kostelci nad Labem; byla dána do provozu v roce 1880. Tento úsek byl později využit při stavbě dráhy z Neratovic do Brandýsa, provoz tu byl zahájen v roce 1899. Trať měla v Brandýse samostatné nádraží, nepropojené s tratí z Čelákovic; k propojení celé dráhy až do Čelákovic došlo až v roce 1925.

A kde jsou ty zajímavosti tratě?

Na této trati jsou v Neratovicích hned tři:

1. Po této trati musí vlak do stanice Neratovice vjíždět úvratí (znamená to, že po příjezdu vlaku do kolejiště stanice vláček zastaví, strojvedoucí přejde do řídicí kabiny na druhém konci vozu a vláček vlastně k nástupišti zacouvá). Není to způsob zcela neobvyklý, ale příliš častý také ne.

2. Zcela neobvyklé ale je, že železniční trať (ne pouze vlečka) vede přímo přes náměstí. (Slyšela jsem, že v jakémsi severském městě mají na náměstí železniční trať také, ale nepodařilo se mi tuto informaci ověřit - pokud je to někomu známo, budu ráda za informaci.)

3. Další zajímavost tratě přibyla poměrně nedávno, v souvislosti se zbudováním zastávky Neratovice - město. Zastávka je pouze asi 140 metrů od frekventovaného přejezdu na Kojetické ulici. Pokud jel vlak ve směru do Čelákovic (obvykle zde stojí delší dobu, protože strojvedoucí ve vlaku prodává i jízdenky), zabezpečovací zařízení zastavilo provoz na přejezdu na celou dobu, kdy vlak stál na zastávce, protože muselo být nastaveno tak, aby včas reagovalo i na vlak, zastávkou projíždějící. Tvořily se tak dlouhé fronty vozidel na jedné z nejdůležitějších dopravních tras města. Proto bylo přejezdové zabezpečovací zařízení upraveno tak, že signalizaci spouští strojvedoucí sám až před odjezdem vlaku ze zastávky (také tohle není způsob zcela neobvyklý, ale není ani příliš častý).

Pro uznání logu vyfoťte sebe nebo své GPS zařízení spolu se zastávkou Neratovice - město a tuto fotku připojte k logu. Logy bez fotografie budou smazány!

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

87 Logged Visits

Found it 86     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 101 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.