Skip to Content

<

Piltene Kurzemes galvaspilsēta

A cache by AigarsR, Nemeda Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/21/2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


PILTENES PILSDRUPAS

 

[LV] Piltene  ir sena pilsēta Kurzemes ziemeļu daļā, pie Ventas upes vecās gultnes 22 km no Ventspils. Reiz šai pilsētai Kurzemes vēsturē bija ievērojama loma. Tā ir slavena ar to, ka sākot no 13. gs. beigām līdz 16. gadsimtam Piltene bija Kurzemes bīskapijas, bet vēlākajos gadsimtos – Piltenes apgabala centrs. 

Joprojām saglabājušās Piltenes pils drupas, kurām līdzās iekārtota estrāde un lapene piknikošanai.  Piltenes pils celta 13. un 14. gs. mijā kā konventa pils un izmantota līdz 16. gs. Pils drupas atrodamas pie Vecventas (kādreizējās Ventas gultnes. Venta mainījusi gultni 1710. gadā pēc lieliem plūdiem, un tagad upe plūst 2 km no Piltenes.). 14.-16. gs. Piltene bija Kurzemes bīskapijas administratīvais centrs. Līdz mūsdienām saglabājušies pils pamati un divu torņu - Lielā apaļā un Kauna torņa fragmenti. No 1431. gada izmeklēšanas protokola noprotams, ka uz pils lielās zāles sienām bijuši uzgleznoti visi Kurzemes bīskapi. Ap konventa tipa pili atradās priekšpils ar senpilsētu, kurai jau 14. gadsimta beigās bīskaps piešķīra Rīgas pilsētas tiesības.

19. gs. Krišjānis Dinsberģis rakstīja:

„Zviedri un dāņi jau laikam pirms vāciešu atnākšanas Līvos, bija Kurzemi apošņājuši. Pa Ventas upi pāra jūdzes uz augšu aizbraukuši, tie jau bija uzcēluši pili, ko kūri saukuši par Dāņpili un no kā pēcāk tas vārds Piltene ( Pilene?) izcēlies. Bet, kad kūri dāņu un zviedru nagus šķita asākus par vācu nagiem, tad kūru ķēniņš Lamekins labāki padevās vāciešiem. Tas notika 1230.gadā. ”

Tā toreiz nodibinājās Kurzemes bīskapija ar galvaspilsētu Pilteni un 1295. gadā šeit sāka celt mūra pili. Pie pils izveidojās celtnieku pilsēta un tāpēc Piltenes pilsētas sākums skaitāms ar šo gadu.


1976. - 1977. gadā Ēvalda Mugurēviča vadībā Piltenes pilsdrupu teritorijā veica arheoloģiskos izrakumus, kuru gaitā atsedza pils pamatu fragmentus, aizsarggrāvi un tiltu.

No pilsdrupām paveras ainaviski skati uz Vecventu. Objekts ir Valsts mēroga kultūras piemineklis. Ir izvietotas norādes, kā arī informatīvais stends. Objekts atrodas tiešā brīvdabas estrādes un luterāņu baznīcas tuvumā. 

Lai reģistrētu šo virtuālo slēpni kā atrastu, logam jāpievieno fotogrāfija, der jebkurš no šiem variantiem:

1) Jums pašam jānofotogrāfējas ar pilsdrupām fonā.

2) Jūsu navigācijas ierīce ar šo slēpni un pildrupām fonā.

3) Uz papīra vai kur citur uzrakstīts jūsu Geocaching niks ar pilsdrupām fonā.

Logi, kuri neatbildīs šīm prasībām, tiks izdzēsti!

[EN] Piltene is an ancient town in Northern part of Kurzeme, situated next to the former riverbed of the river Venta, 22 km from Ventspils. It is famous for being the main town of Kurzeme bishopric from the end if XIII century until XVI century and centre of Piltene region in later centuries.

The ruins of Piltene castle have still remained, but now next to them are standing open-air stage and picnic arbour.

To register this virtual Geocache as found, you need to add a photo to the found log that fits any of the following:

1) You need to take a photo of yourself with ruins in the background.

2) Your navigation device with this Geocache and ruins in the background.

3) Your Geocaching Nickname written on paper or elsewhere with this ruins in the background.

Logs that do not meet these requirements will be deleted!

 

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.