Skip to Content

<

Zamek Książ - Perła Dolnego Śląska

A cache by SzTK&Czekolada4 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/06/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zamek Książ

Zamek Książ to jeden z najpiękniej położonych zamków w Europie. Największy dolnośląski zamek i trzeci pod względem wielkości w Polsce - to majestatyczna budowla, która wywiera niezapomniane wrażenie swoją monumentalnością, zróżnicowaną architekturą i bajkowym położeniem w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zamek był wielokrotnie niszczony, odbudowywany i przebudowywany. Na przestrzeni dziejów należał do wielu właścicieli, a największy wpływ na dzisiejszy jego wygląd miała panująca tu rodzina Hochbergów. Początki Książa datowane są na koniec XIII w. Zbudowany został przez Bolka I Surowego, pochodzącego z polskiego rodu budowniczych zamków śląskich – Piastów Świdnicko-Jaworskich. W XIV w. przeszedł na własność rodów rycerskich. Potem przez ponad cztery wieki był we władaniu rodu Hochbergów do czasu konfiskaty przez władze III Rzeszy. Dziś zamek nadal skrywa wspomnienia o ludziach, wydarzeniach, miejscach, zapisanych w przekazach pisanych i ikonograficznych, a nawet w…legendach.

Dziedziniec jest ogólnodostępny w godzinach 5:00 – 23:00! Wejście nie wymaga zakupu biletu.
Aby zalogować kesza proszę o spełnienie poniższych warunków:
1. Współrzędne początkowe wskazują na dziedziniec honorowy. Twoim zadaniem jest znalezienie dwóch armat znajdujących się przed wejściem do zamku oraz odczytanie roku, który znajduje się na jednej z nich. Odpowiedź prześlij do mnie poprzez mój profil. Nie zamieszczaj jej w logu.
2. Udaj się w miejsce wskazane przez waypoint 2 (N 50° 50.386 E 016° 17.782) . Zrób sobie zdjęcie na tle zamku. Jeżeli wolisz - zamiast Twojej twarzy - na zdjęciu może być umieszczony GPS, telefon, woodcoin bądź cokolwiek innego, co potwierdzi Twoją obecność w tym miejscu. Zdjęcie dołącz do swojego loga. Jeśli zdjęcie przedstawia grupę keszerów, proszę o dodanie go do każdego z logów. Proszę nie wklejaj zdjęć wykonanych przed datą publikacji tego kesza.
Kesza można logować od razu dodając wymagane zdjęcie i wysyłając odpowiedź na pytanie na mój profil. Nie trzeba czekać na moją odpowiedź - jeśli coś będzie nie tak - skontaktuję się z Tobą. Logi nie spełniające wymagań mogą zostać usunięte bez ostrzeżenia.

Castle Książ

Castle Książ (Schloss Fürstenstein) is one of the largest castles in Europe, the third largest castle in Poland and the largest castle in Lower Silesia. The history of the castle is very interesting, colourful and full of unsolved mysteries. The castle was built between 1288-1292 under Bolko I the Strict. After numerous modifications and reconstructions it has now over 400 rooms and is an unusual mix of different styles. "Pearl of Silesia" because in this way the castle is often referred, is situated on a high rocky tip of in a bend of Pełcznica river. The castle for centuries belonged to the powerful family of Hochberg. During this time the castle was visited by the most prosperous people in the world: prince couples, magnates, throne successors, but also John Quincy Adams, the future president of the United States and Tsar Nicholas I. Family of five from the lineage of Hochberg residing the castle and employing nine thousands of persons fell into debt thus prince was forced to make the castle accessible for tourists - already then mansion was annually visited by over 80 thousand persons.
Courtyard is open from 5:00 to 23:00! Free admission.

To log this cache please meet the criteria below:
1. You are in the courtyard. Your task is to find two cannons in front of the castle entrance. What year is on one of them? Send me the answer via my profile. Do not include it in the log.
2. Now go to the virtual stage (waypoint 2, N 50° 50.386 E 016° 17.782) and take a picture of yourself in the background of the castle. If you prefer - instead of your face - you can place on the photo a GPS, a mobile, a wood geocoin or anything else, which will prove your attendance in this place. Please add a photo to your log. If there is a group of geocachers on one photo, then please add it to each log. Please do not use the photos taken before the release date of this cache. You can log a cache containing a required photo straight away. You do not need to wait for my response - if necessary I will contact you. Logs which do not meet the criteria may be removed without a warning.


Hrad Książ

Hrad Książ Podle legendy hrad postavil rytíř Frederyk, zvaný Funkenstei v roce 933 z příkazu císaře Henryka Ptáčníka. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1255, kdy na listině je uveden jako svědek Henryk Wersteynberk. V dalších písemných pramenech se uvádí, že svidnicko-javorský kníže Bolko I. Surový v roce 1288 postavil hrad na ochranu obchodní cesty z Čech do Slezska. V opevňování hradu pokračoval i jeho vnuk Bolko II., který byl stoupencem polského krále Kazimíra Velkého. Původní opevnění bylo zničeno českým králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1263. Książ byl poté vybudován jako hrad svídnickým knížetem Boleslavem I. v letech 1288–1292 z důvodu obrany před dalšími nájezdy z Čech. Po vymření zakládající dynastie mnohokrát změnil majitele (z řad Čechů, Maďarů či Němců). Mimo jiné ho získal v roce 1392 český král Václav IV. Nejdéle (v letech 1509–1941) jej vlastnil rod Hochbergů. V letech 1428 až 1429 tehdejší hrad dobyli čeští husité. Pozdější zámek prošel velkou rekonstrukcí v devadesátých letech 18. století a také v letech 1908–1923. V roce 1941 byl celý objekt rodu Hochbergům zkonfiskován ve prospěch Třetí říše, přestavěn a v letech 1943–1945 využíván jako sídlo gestapa. Údajně si ho oblíbil nacistický pohlavár Heinrich Himmler a měl se stát sídlem samotného Adolfa Hitlera. Pod zámkem se ukrývají dlouhé podzemní chodby a dodnes se spekuluje o ukryté jantarové komnatě. Po druhé světové válce obsadila zámek Rudá armáda a značně jej zdevastovala. V sedmdesátých letech 20. století prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí návštěvníkům prohlídky interiéru a okolí.
Nádvoří zámku je otevřeno od 5:00 do 23:00. Vstupné zdarma.

Pro uznání logu, je potřeba splnit níže uvedené úkoly.:
1. Nacházíš se na čestném nádvoří. Najdi dvě děla u vchodu do hradu, přečti rok na jednom z nich a pošli mi ho přes profil ( neuváděj ho, prosím, v logu)
2. Jdi k virtual stage 2 (N 50° 50.386 E 016° 17.782) a vyfoť se s hradem v pozadí. Na fotce - místo tvého obličeje - může být GPSka, mobil, woodcoin nebo cokoliv, co potvrdí tvou přítomnost na tom místě. Fotku přilož ke svému logu. Pokud fotka obsahuje skupinu kačerů, přidejte ji ke každému logu (a prosím ať to nejsou fotky pořízené před publikací kešky). Logovat můžeš hned, nečekej na schválení. V případě nějaké nesrovnalosti, budu tě kontaktovat. Logy nesplňující výše uvedené podmínky budu mazat bez varování


Correct place to photo:

hosting

Virtual Rewards 2.0 - 2019/2020

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the Geocaching Blog.


Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

5:00 - 23:00

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.