Skip to Content

<

Povidam, povidam pohadku #3

A cache by ladislavappl Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/08/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Povídám, povídám pohádku #3

Přidán návod

Obr-1

Milí přátelé,
jistě jste si všimli, že politicky ani genderově vyvážených keší u nás zrovna moc není. Tak jsem se to rozhodl napravit a jednu jsme pro vás připravil. Bál jsem se totiž, že bych mohl sklidit zdrcující kritiku za to, že se v mých příbězích nevyskytují osoby jiné barvy pleti, odlišného sexuálního zaměření nebo příslušníci jiných menšin, což by mohlo vadit např. gayům, lesbám, asexuálům, imigrantům, transsexuálům a dalším asi 30 menšinám. Nechci dopadnout jako český autor počítačové hry Kingdom, na kterého se snesla vlna kritiky od nespokojených uživatelů z „civilizovanějšího“ světa, že se v jeho hře, odehrávající se na pár čtverečních kilometrech v Posázaví kolem roku 1400, nevyskytují žádní černoši (!) ani jiná etnika a navíc, že si hráči nemohou volit ženské postavy. Vlivný německý blogger Jan Heinemann obvinil Dana Vávru (autora hry), že je „rasistou a sexistou s revizionistickými dějinnými představami, které navíc pronikly i do hry Kingdom Come: Deliverance“  a vytkl mu „etno-fašistické vidění světa.“
S některými lidmi opravdu nelze diskutovat. Zřejmě vědí všechno líp...
Stejně tak film, který by o některé menšině aspoň okrajově nepojednával, už podle všeho asi nemá na významných festivalech šanci uspět. 

Ale obraťme list; přečtěte si pohádku a pak se dejte do práce. Uvidíte, že hádanky nejsou tak moc těžké a že vás brzy napadnou správná řešení.  

*  *  *

O princezně Blance a kačerce Janě

Genderově a rasově vyvážená pohádka pro dospělé

 Byl jednou jeden král a ten měl dceru Blanku. Maminka jí umřela, když byla ještě malá, žádné sourozence ani novou maminku neměla a tak vyrůstala jenom s otcem. A jak už některé dcery bývají, tak i ona byla občas hodně protivná a prostořeká. Jednou tatínka tak rozzlobila, že ji nechal zavřít do věže hradu a hlídat ji sedmihlavým drakem. Ale král byl už starý a nemocný, zakrátko zemřel a princezna ve věži zůstala. Poddaným nějaký král vůbec nescházel a na nebohou princeznu lidé v podhradí rychle zapomněli.

Drak Bonifác už měl taky svoje roky a těšil se na penzi. Ale služba je služba, princeznu musel hlídat, dokud ji nějaký princ nevysvobodí. Jenže dnešní princové už nejsou takoví, jací kdysi bývali. Sedí pořád u počítače, s princeznami si posílají maily a SMS a to jim úplně stačí ke štěstí. Je sice pravda, že boj s draky a osvobozování princezen patří stále k jejich oblíbeným zábavám, ovšem – jen na počítačích. Ale asi je to tak dobře, protože mečem nebo kopím by určitě ublížili víc sobě než nějakému drakovi, za kterým by se navíc museli plahočit na hrad na nějaký kopec! 

A tak dny jednotvárně ubíhaly a z Blanky vyrostla krásná princezna. Ta tam byla její prostořekost a neposlušnost. Občas sice nějaký princ ke hradu přijel, ale když zjistil, že princezna je lesba a navíc že by o ni musel bojovat s drakem ne na počítači, ale s opravdovým mečem, tak rychle ztratil zájem a jel zase dál. – Drakovi bylo princezny líto, dávno už ji nedržel pořád jenom ve věži, směla i ven z hradu, ale do tmy musela být vždycky doma, v tom byl neoblomný. Nakonec se rozhodl, že ji dá komukoliv, kdo přijde, pokud ji bude chtít za ženu nebo za registrovanou partnerku a když princezna bude souhlasit.

Jednou k večeru se už drakovi klížila víčka, když tu náhle slyší nějaký šramot. Vykoukne jednou hlavou přes hradby, pak svými dalšími šesti hlavami – a nevěří svým čtrnácti očím! Nějaká dívka se přehrabuje v hromadě kamení v hradním příkopu! Jestlipak tušíte, kdo to byl? Správně, byla to Jana!
Drak ožil a volá na příchozí: „Nazdar kačerko! Určitě jsi přišla zdaleka, místní tu už všichni byli. – Nemůžeš najít tu keš?“
„Nemůžu,“ odpověděla naštvaně Jana, „před chvílí se mi vybily baterie.“
„To musíš hledat víc tamhle,“ povídá drak a ukázal svými hlavami tím směrem. Chvíli sice trvalo, než Jana pochopila, kterou ze svých sedmi hlav drak ukazoval ten správný směr, ale keš zakrátko našla a zapsala se do logbooku. A protože už byla skoro tma, tak ji drak Bonifác pozval do hradu na večeři a nocleh, což už vyhladovělá Jana s povděkem přijala. 

Princezna byla samozřejmě na příchozí zvědavá. Jana se jí líbila a Blanka Janě ještě víc, zvláště když si pro tu příležitost oblékla krásné bleděmodré šaty a na hlavu si nasadila třpytivou korunku. A navíc: ukázalo se, že také Jana je lesbicky orientovaná, a tak se obě dívky rychle spřátelily.
Po večeři si vzal Bonifác Janu stranou:  „Princezna se ti líbí, viď?“
„Líbí, a moc!“ vyhrkla Jana a pokračovala: „Ráda bych tě zítra ráno požádala o její ruku. Tátu ani mámu nemá, jen tebe. Dáš mi ji?“
Drak se naoko zachmuřil: „No dobrá, jsem rád, že jste si padly do oka, ale tak úplně zadarmo ti ji dát nemůžu. Dám ti čtyři hádanky. Když je uhodneš, tak už zítra odpoledne můžete na zdejším úřadu zažádat o registrované partnerství.“
„A co to je za hádanky?“ ptala se nedočkavě Jana.
„Nóó, nedaleko je nová mysterka,“ opáčil drak a rychle dodal, „ale není těžká!“
„A kdo ji vymyslel?“ zeptala se rázně Jana. Drak si nasadil na jednu svou hlavu brýle a z listu papíru přeslabikoval jméno autora té mysterky. „To zvládnu levou zadní, on už teď ty matematické nedělá!“ a jala se číst listing. Napřed se jen pochechtávala, že to prý už někde viděla, ale pak zbledla, roztřásla se jí kolena a začala koktat: „Ttten bbbídák! Mmmyslela jsem, žžže už s tou bblbou mmatikou ppřestal.Ttohle já nnevyluštím, tto radši zase pppůjdu. “
„Ale neblbni, Jano, a kam bys teď v noci chodila!“ konejšil ji drak, sklonil k ní svou šestou hlavu a zašeptal jí do ucha: „Neboj, princezna ti určitě pomůže...“  

Ráno přišla Blanka do jídelny už sportovně oblečená, a že hned po snídani půjdou na tu keš. V černých legínách, červené mikině a se zlatými vlasy sepnutými gumičkou do ohonu byla snad ještě krásnější než včera. Chuděra Jana ale neměla vyluštěnou poslední úlohu, i když v noci oči vůbec nezamhouřila, jak moc se snažila přijít tomu řešení na kloub. Princezně se nebohé Jany samozřejmě zželelo a – po drtivé kritice mužského plemena (pochopitelně i ownera), kterou zde opravdu nemohu prezentovat – jí ukázala v mobilu souřadnice finálky. Pak už to šlo ráz na ráz: Jana s princeznou přelezly hradní příkop a spěchaly přes louku a les; po hrázi rybníka už raději běžely, aby nezmeškaly úřední hodiny. Nakonec si robustnější Jana posadila Blanku na ramena, aby dosáhla na skrýš, která byla hodně vysoko v dutině starého stromu. Krabičku vyndala a podala Janě, ta se zalogovala, zase ji  uložila na její místo a pak se vrátily poklusem na hrad. Vykoupané, načesané a převlečené do parádních šatů pak osedlaly Bonifáce a svezly se na něm do města na radnici a pak k hotelu na slavnostní večeři k příležitosti jejich  zasnoubení. Lidé si říkali, jaký to je pěkný pár a jak jim to sluší – i když by raději viděli nějakého krásného prince, zaostalci – a drak Bonifác byl rád, že už konečně může jít do důchodu.  

A protože bydlení na hradě už měla Blanka za ty roky plné zuby, tak si s Janou koupily si dům na náměstí a otevřely si tam – hádejte co? – no přece cukrárnu! Vždycky v neděli se obě oblékly jako princezny a děti i jejich tatínkové tam moc rádi chodili, protože – to jistě uznáte – koupit si zmrzlinu od opravdové princezny se zlatými vlasy, v krásných šatech a s korunkou na hlavě se hned tak každému nepoštěstí. –
Registrace partnerského vztahu proběhla kupodivu rychle a bez problémů. A také s dětmi to vyřešily: uspořádaly konkurs na budoucí otce svých dětí. Ze všech zájemců nejprve vybraly dvacet bílých mužů, dva Afroameričany (i když většina z nich pocházela z Evropy a v Americe ani v Africe v životě nebyli. Buďme však politicky korektní), jednoho Roma, libanonského lékaře a dva Vietnamce. Do finále pak postoupilo pět uchazečů a z nich si každá zvolila budoucího otce svého dítěte. Zanedlouho se jim narodily děti Vojta a krásná míšenka Agátka a žijí tam spolu šťastně do dneška. A spokojený drak Bonifác občas vozí děti po náměstí. Zadarmo! 

A protože je osmnáct hodin, kdy se cukrárna „U princezen“ zavírá a na hodinách na věži kostela právě zazvonil zvonec – tak taky pohádky je konec.

*   *   *

Tak, milé menšiny i většino, to byla ta pohádka. Zajímá vás, jaké to byly hádanky? Pokud chcete tuhle keš nalézt, tak čtěte dál a pusťte se do luštění.

Jak najít keš

První tři hádanky (úlohy) jsou prakticky stejné. Takto jsou koncipovány některé testy IQ. V každé tabulce byly původně všechny obrázky, ale pak jsem jeden z nich schoval a místo něj tam dal otazník. Vaším úkolem je z dolní řady obrázků vybrat ten, který tam původně byl. Čísla vybraných obrázků si poznamenejte a pak je dosaďte do vzorců pro určení souřadnic.
Následující obrázky (zadání úloh) v tomto listingu jsou trochu rozmazané (jsou to snímky obrazovky) a zbytečně by vám namáhaly zrak. Větší a ostré jsou zde.
Úloha 4:

Je dána tato rovnice:

xm + ym = zm

Určete nejvyšší hodnotu m, pro kterou platí rovnice uvedená na předchozím řádku; x, y, z a m jsou celá kladná čísla  (čili 1, 2, 3, atd.).
Abych ušetřil váš drahocenný čas, tak hledejte řešení jen do x <= 30, y <= 30  a  m <= 15.  Vedle mocnitele m si ještě poznamenejte i hodnotu z. Pokud pro některé m naleznete více vyhovujících kombinací čísel x, y, z, tak vyberte tu s nejvyšší hodnotou z.
Až budete hotovi, tak za M nakonec dosaďte nejvyšší hodnotu m, pro kterou jste našli aspoň jedno řešení a za Z nejvyšší hodnotu z, která vám vyšla právě pro toto nejvyšší m. Více viz Poznámky níže.

*  *  *

Vaše výsledky nakonec dosaďte do vzorce:

D = A * B * C * M * Z

a z výsledku D vypočtěte druhou odmocninu. Dostanete číslo PQRSTUVW. Desetinné čárky si nevšímejte a číslici W nezaokrouhlujte. Pak už jen dosaďte:

N 50° (35.501 + 0.UWS)´       E 13° (47.280 + 0.VTR)´

Ještě kontrola...

... a je to !

Poznámky 

  • Dovolte, abych vás seznámil s Kamenem čarodějky Vely. Kdekdo sice o něm píše, ale na internetu jsem jeho fotku nenašel. Teprve včera se mi to po delším hledání a studiu čarodějnické i historické literatury podařilo. Je z křemence a leží na úpatí vrchu Doubravka u silnice na Drahkov poblíž vodojemu (N 50°38.513', E 13°51.424' podle mapy). Původní kámen byl určitě větší, ale něco z něj přece jen zbylo. Při opatrném čištění jeho povrchu se začaly objevovat zajímavé obrazce vyryté na jeho jižní straně. Symbol vpravo je známý prastarý čarodějnický symbol označující živel vzdušný. U Vely to jistě byla hlavně schopnost přesvědčivé konverzace. Bohužel ji podle dochované pověsti užívala i ve službách zla, ale je dost pravděpodobné, že to byla pomluva vzniklá později. Zato symbol vlevo je záhadou. Nemám jiné vysvětlení, než že Vela znala Pythagorovu větu. Čili rovnici  x2 + y2 = z2  pro x = 3, y = 4 a z = 5 délkových jednotek. Podle určitých indicií rytin i úlomků keramiky ve vykopané zemině v okolí kamene bych řadil nález do období pozdního halštatu (stádia Ha D2 podle Reinecka), tj. zhruba na přelomu 6. a  5. stol. př. n. l.  Pokud by se to potvrdilo, taky by Vela mohla být keltská druidka (!). Fotky tohoto kamene jsou též v galerii.

  • Neuvádějte prosím žádná jména v souvislosti s úlohou číslo 4, abyste předčasně neprozrazovali způsob řešení

  • Ještě dovysvětlím zadání: Např. pro m = 1 vám může vyjít x, y, z: 5, 7, 12 a potom ještě třeba 30, 30, 60; pak byste dosadili m = 1z = 60.  Počítáte dál: pro 2. mocninu (m = 2) vám asi taky nějaká řešení vyjdou (vyberete to s nejvyšším z). A pokračujte zase dál. Např. pro 14. mocninu (m = 14) dostanete třeba kombinaci x = 30, y = 7, z = 33, takže si poznamenáte m = 14  a z = 33. Ještě vyzkoušíte 15. mocninu, tam už ale řešení nenaleznete. A tak dosadíte, co vám vyšlo naposled:  M = 14 a Z = 33. Jasné? (Ve skutečnosti kombinace 30, 7, 33 pro m = 14 nesplňuje zadání, ale správné řešení vám pochopitelně neprozradím...  ). Ještě připomínám, že také z musí vyjít jako celé kladné číslo!

  • https://www.dotyk.cz/publicistika/ceska-hra-kingdom-miri-na-svetovy-trh-ten-ji-ale-vycita-chybejici-cernochy.html
    O čarodějce Vele např:  http://www.na-rozhledny.cz/doubravka

  • Fotky owner.

  • Přidán návod, který otestovala Helca.cz a uznala, že teď bude luštění ještě jednodušší.

Konec 

GC89814  – verze 1.2 z 25. 6. 2019

(CC BY-SA 3.0 CZ) ladislavappl 2019  

Document made with KompoZer

Additional Hints (Decrypt)

Icenib icerqh. Sbgxn wr i TrbPurpxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.