Skip to content

<

Dálniční most u Poděbrad

A cache by Vyli Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/05/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dálniční most přes Labe u Poděbrad 


v online verzi Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku označený jako Poděbrady (Nymburk) - silniční most, na mapách často jen obecné označení lanový most) je silniční přemostění Labe ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, nedaleko Poděbrad, přibližně na 42. kilometru dálnice D11 (tzv. Hradecká dálnice), mezi křižovatkami (exity) Poděbrady-jih a Poděbrady-západ, přičemž tato druhá křižovatka se zejména ve směru na Hradec Králové nachází v bezprostřední blízkosti mostu a odbočovací pruh (resp. připojovací v opačném směru) je součástí mostu. Úsek dálnice 1103 Třebestovice – Libice nad Cidlinou a s ním tedy i tento most byl uveden do provozu 2. listopadu 1990 a sjezdem Poděbrady-západ (km 42) zde dálnice až do prosince 2006 končila.

Z hlediska konstrukce se jedná o zavěšený most, tedy most zavěšený na lanech a právě provedení pavučiny táhel a lan dávají tomuto mostu (zejména při bočním pohledu) jeho charakteristický vzhled. Most byl vyprojektován brněnským střediskem Dopravních staveb Olomouc, v čele s ing. Jiří Stráským, který je v současnosti profesor stavební fakulty VUT v Brně a vedoucí Ústavu betonových konstrukcí. Zavěšený most má tři pole o délce 61, 123 a 61 metrů a dva 28 metrů vysoké pylony. Oba směry dálnice jsou vedeny po jedné mostní konstrukci, která je zavěšena na těchto dvou jednosloupových pylonech umístěných nad vnitřními podpěrami uprostřed mostní stavby. Lana se od pylonů rozbíhají k mostovce ve čtyřikrát 22 dvojicích (každý pylon tedy 88 lan, celkem 176 lan). Kromě zatížení dálničním provozem byl základní požadavek na most, aby nebránil lodní dopravě po Labi.

Dálniční most u Poděbrad je konstrukce nového typu, která v porovnání s klasickými betonovými mosty stejného rozpětí šetří až 30 % betonu a oceli. To si ovšem vyžádalo řadu konzultací s mnoho pracovišti, protože statické řešení bylo náročnější a obtížnější. Všechny požadavky vyplývající z dálničního provozu a lodní dopravy na Labi se však podařilo splnit, a současně bylo vytvořeno estetické dílo, které zapadá do krajiny.

 

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.