Skip to Content

<

Oustečtí rodáci: Mistr Jaroslav Kocian

A cache by MJ+ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/31/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jaroslav Kocian, houslový virtuos, hudební skladatel a pedagog, byl jedním z nejvýznamnějších rodáků města Ústí nad Orlicí. Narodil se 22. února 1883 v domě čp.31 v dnešní ulici Mistra PK1190-area-149x178.jpgJaroslava Kociana. Na  domě je dnes umístěna pamětní deska připomínající tuto událost. Svoje první housle malý  Jaroslav dostal ve čtyřech letech a již ve svých čtyřech a půl letech poprvé veřejně vystoupil na  jedné z výročních slavností Cecilské hudební jednoty v Ústí nad Orlicí.

  V r. 1897 byl přijat na Pražskou konzervatoř do třídy Otakara Ševčíka. Učil se také na klavír a  skladbě u Antonína Dvořáka. Po absolutoriu koncertoval po celém světě. Hrál např. v Londýně při korunovaci krále Eduarda, dále v USA nebo v Japonsku.

  Na Pražské konzervatoři začal vyučovat v r. 1922 nejprve jako asistent, později jako řádný profesor a v letech 1939 – 1940 byl jejím rektorem. Mezi jeho žáky patří mj. Václav Snítil nebo Josef Suk.

Kocianova vila.jpg  Vztah Jaroslava Kociana k rodnému Ústí nad Orlicí byl po celá léta velmi vřelý. Neustále se sem vracel ze svých cest, aby tu načerpal nových sil nebo nastudoval nový repertoár. Jeho letním sídlem bývala krásná vila ze 30.let 20. století, která se nachází na kopci nad osadou Oldřichovice u Ústí nad Orlicí, a která je dnes nemovitou kulturní památkou. Na severozápadní straně vily nad okny se nachází výrazná tématická štuková výzdoba – housle se smyčcem a po stranách iniciály JK. Vila je dnes v soukromém vlastnictví.

  Dne 11. září 1926 byl Jaroslav Kocian jmenován čestným občanem města Ústí nad Orlicí.

  Zemřel v Praze 8. března 1950 a byl pochován do rodinné hrobky na ústeckém hřbitově. V roce 1958 byly však jeho ostatky vyzvednuty, převezeny a uloženy na čestné místo na Slavíně v Praze.

ZUŠ.jpg  Na počest Jaroslava Kociana byla jeho jménem pojmenována zdejší Základní umělecká škola, která každoročně pořádá Kocianovu houslovou soutěž (mezinárodní soutěž pro mladé houslisty do 16 let). První ročník soutěže byl uspořádán již v roce 1959 a v porotě zasedl mj. i další významný ústecký rodák, vynikající violoncellista a Kocianův přítel Bohuš Heran. Účastníkem jednoho z prvních ročníků byl též známý český houslový virtuos Václav Hudeček. V roce 2005 se soutěž stala základní součástí obnoveného hudebního festivalu Kocianovo Ústí. Jeho hudebním a programovým ředitelem se stal významný český houslista Jaroslav Svěcený.

ZUŠ.jpg

Zdroj: wikipedie, www stránky Městského muzea UO, festivalu Kocianovo Ústí a Památkový katalog Národního památkového ústavu

Jak na keš ?

 Jedná se o jednoduchou multikeš, která Vás provede po místech, kde získáte potřebné indicie pro výpočet finálních souřadnic keše

Stage 1 - Rodný dům Mistra J.K. - N 49° 58,473´   E 016° 23,684´

 Zde stojíte před rodným domem Jaroslava Kociana, na jehož čelní straně najdete pamětní desku připomínající tuto skutečnost. Pokud se otočíte, tak na druhé straně ulice spatříte jednak sochu Sv. Floriána - patrona hasičů a pak také mapu města Ústí nad Orlicí s rejstříkem ulic. V rejstříku ulic nejprve najděte ulici Zahrádkářů, a ta Vám sdělí hodnotu indicie A, dále ulici Drážní - hodnota B, ulici Mlýnskou - hodnota C a jako poslední ulici M.J.Kociana, která Vám sdělí hodnotu indicie D. Všechny čtyři hodnoty si zapište, budou se hodit při výpočtu finálních souřadnic keše.

Stage 2 - Základní umělecká škola Jaroslava Kociana - N 49° 58,365´   E 016° 23,837´

 Nyní se nacházíte před budovou Základní umělecké školy v parku Kociánka. Až si prohlédnete tuto zajímavě architektonicky řešenou budovu, tak soustřeďte pozornost na lampu uličního osvětlení stojící cca 4 m od rohu budovy (při čelním pohledu vlevo od vstupních dveří, na fotografii ZUŠ je označena žlutou šipkou) - viz. uvedené souřadnice. Na lampě se nachází zelený štítek s třímístným číslem lampy ve tvaru 8E.F. Hodnoty E a F si zapište, budou se také hodit pro výpočet finálky.

Stage 3 - Kocianova vila - N 49° 59,073´   E 016° 24,945´

 Jelikož je vila v soukromém vlastnictví, tak souřadnice neukazují přímo k vile, ale na místo (chodník do Oldřichovic), odkud je jeden z možných výhledů na severozápadní stěnu vily s výše popsanou štukovou výzdobou. Až se pokocháte výhledem na vilu, tak si dobře prohlédněte betonový sloup elektrického vedení stojící u silnice přímo před Vámi. Z boku se na něm nachází bílý štítek s dvoumístným číslem ve tvaru G8. Pokud se podíváte vlevo, spatříte zde rodinný domek s číslem popisným 43. Pod tímto popisným číslem se na cedulce nachází ještě jedna římská číslice. Její hodnotu si zapiště jako indicii H.

Pokud již máte všechny potřebné indicie, můžete se pustit do výpočtu finálních souřadnic keše, která se nachází zde:

FINÁLKA:

N 49° 5(E),(D-C)(G-H)(A+B)´

E 016° 2(H),(F+B)(E-C)(A-D)´

Kontrola správnosti výpočtu finálních souřadnic: Až vypočítáte finálku, tak sečtěte všech šest číslic za desetinnými čárkami a měla by Vám vyjít hodnota 23.

PROSBA: Při vracení krabičky zpět do úkrytu ji prosím dávejte pouze na kraj a nezasunujte ji moc hluboko, aby šla dalším lovcům dobře vyndat. Děkuji.

 

Additional Hints (Decrypt)

i / va

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.