Skip to Content

<

Pískovna Seč u Rudice

A cache by Algen.cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/21/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pískovna Seč u Rudice

 

Na jihozápadním okraji obce Rudice se nachází pískovna, kde se těžilo do roku 1993. V současné době představuje tato již netěžená pískovna jediný větší odkryv sedimentů jurského a spodnokřídového stáří. Tyto vrstvy jsou označovány jako rudické vrstvy. Lom má půdorys cca 180 x 100 m a dosahuje hloubky kolem 20-30 m. Reliéf okolo obce Rudice je vyplněn nálevkovitými a vanovitými depresemi, považovanými za nejstarší projevy krasovění v oblasti Moravského krasu. Podle výzkumů vznikly ve dvou fázích tropického zvětrávání ve spodní křídě a paleogénu rozpouštěním vápenců pod svrchními vrstvami. V současné době jsou tyto deprese vyplněny rudickými vrstvami představujícími přeplavené zbytky a produkty kaolinicko-lateritického zvětrávání. Sedimenty vytváří asi 70 m mocné souvrstvý, v němž dochází k mnohonásobnému střídání kaolinických křemenných písků obsahující rohovcový materiál, pestrých kaolinických jílů a červenohnědých železitých písků až pískovců. Valouny rohovce, které je možno v písku nalézt jsou bílé až světle šedé, ostrohrané nebo poloostrohrané. Místy lze nalézt i "rudické geody". Geody občas obsahují dutinu s krystaly křemene, křišťálu a vzácně i ametystu. Dno pískovny pak tvoří jemný písek, který se zde v minulosti těžil pro potřeby sklářství a slévárenství. 

Fotografie Rudice - SeÄ: Rudice - SeÄ, Rudice - SeÄ

Tolik teorie. Toto místo je oblíbené nejenom mezi geology, ale také mezi fotografy. Při dobrém světle je zde možné nafotit opravdu kouzelné fotky. Celá pískovna pak může připomínat duhu, ve které se mění barvy od bílé, přes světle žlutou, okrovou, až po hnědou, místy fialovou. Na dně se nachází jezírko, které obývají obojživelníci a rostou vněm vodní rostliny. Z geologického hlediska jsou velice zajímavé erozní rýhy, které se nachází na stěnách. Ty se při každém dešti rozšiřují a splavují materiál na dno pískovny. V těchto rýhách se dají nalézt šedé rohovce.

Fotografie Rudice - SeÄ: Rudice - SeÄ, Rudice - SeÄ

Pro uznání logu odpovězte na následující otázky:

1) Na úvodních souřadnicích se podívejte podrobně na povrch. Jaká hornina zde převažuje a jakou má barvu?

2) Na stage 2 porovnejte podloží s úvodními souřadnicemi. Jak se liší barva povrchu? Čím je to způsobeno.

3) Přejděte na stage 3 a změřte nadmořskou výšku.

4) Podívejte se na lomovou stěnu na východní straně. Vidíte místa, kudy při deštích teče voda. Jak se tento geologický útvar nazývá?

5) V těchto geologických útvarech se dají nalézt rohovce. Nalezněte nějaký a popište, jak se liší s horninou na úvodních souřadnicích. Liší se barva, struktura, tvar?

6) Nepovinný úkol - k logu připojte fotografii

Odpovědi zašlete mailem nebo přes profil. Po odeslání odpovědí se můžete hned zalogovat. V případě nejasností se vám ozvu.

Fotografie Rudice - SeÄ: Rudice - SeÄ, Rudice - SeÄ

 

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

20 Logged Visits

Found it 18     Write note 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 22 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.