Skip to Content

<

Opowieści zza widnokręgu #3 - Mroczny Lord Vader

A cache by GC_JASLO_team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 16 November 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

16 November 2019, 16:00 - 18:00

Data: 16 listopada 2019
godz.: 16:00-18:00
Miejsce: Muzeum Regionalne w Jaśle

Dr Stanisław Kadyi, w domu którego mieści się Muzeum Regionalne w Jaśle, był człowiekiem o wielostronnych zainteresowaniach. Interesował się otaczającą go przyrodą i poszukiwał jej śladów kopalnych. Udało mu się stworzyć unikalną kolekcję paleontologiczno-przyrodniczą. Zawiera ona blisko 2000 okazów.

Był pierwszym, który na taką skalę zajął się badaniami tzw. fliszu karpackiego. Wcześniej panowało powszechne przekonanie, że w skałach z tego okresu skamieniałości nie występują lub są niezmiernie rzadkie. Doktor udokumentował występowanie szczątków kopalnych w 43 miejscowościach dawnego województwa rzeszowskiego. Najliczniej reprezentowane są w kolekcji Stanisława Kadyiego okazy fauny. Dominują organizmy morskie, w tym skamieniałości przewodnie epok ery paleozoicznej (kambru, syluru, dewonu, karbonu, permu), mezozoicznej (triasu, jury, kredy), kenozoicznej (trzeciorzędu i czwartorzędu) ze szczególnym bogactwem fauny z paleogenu i z miocenu oraz z pleistocenu. Na uwagę zasługują dobrze zachowane kości oraz zęby mamutów z różnych rejonów Karpat np. fragmenty ciosu mamuta (Elephas Primigenius) znaleziony w brzegu rzeki Wisłoki koło Kamienicy pod Brzostkiem, szczęki mamuta znalezione w żwirowisku Wisłoki w Dęborzynie koło Jodłowej, czy liczne, okazałe szczątki mamutów z okolic Pilzna, Rzeszowa, Brzostka, Kołaczyc, Jareniówki. Jedna z kości udowej mamuta nosi ślady urazu zadanego przypuszczalnie przez nosorożca włochatego.

 

Spotkanie poprowadzi Mroczny Lord Vader, który jest osobą pełną wiedzy i pasji do geologii i paleontologii. Jego wykłady przyciągają wielu uczestników, a forma ich prowadzenia zapada na długo w pamięci. Kto miał okazję poznać tego człowieka, ten wie, że ten event jest obowiązkowy!

Serdecznie zapraszamy na to spotkanie!

Klub GC Jasło Team
Miasto Jasło

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

11 Logged Visits

Will Attend 10     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 3 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.