Skip to Content

<

Pisary 2-Murowana kapliczka na granicy Pisar

A cache by tymibymi Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/09/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pisary to wioska w województwie Małopolskim licząca ok.700 mieszkańców. Została założona najprawdopodobniej w 11 w. jako osada służebników królewskich zwanych Psarami. Z Pisarskiego herbu Śreniawa wywodził się Achacy Pisarski, który był starostą Wolbromia. Poległ on 10 listopada 1673r. pod Chocimiem. Jego zasługi w wojnach z Kozakami, Szwedami,  Siedmiogrodzianami oraz Turkami przypomina tablica epitafijna w kaplicy w Karniowicach. Niestety ród Pisarski wymarł i po wielu zmianach właścicieli nabyli ją w końcu hrabia Potoccy z Krzeszowic utrzymując je w swoim majątku do lat 30 20w. Pamiątkami historii Pisar są zabudowania dworskie i najcenniejszy z wszystkich zabytków piękny renesansowy lamus. Lamus służący kiedyś za budynek gospodarczy teraz wykorzystywany jako dom ludowy. Naprzeciwko lamusa został wybudowany spichlerz. Do Okola rozciąga  sie park. Niedaleko znajduje sie również zabytkowy browar.

 

Następnym ciekawym miejscem jest murowana kapliczka na skraju Pisar oraz Dubia. Z perspektywy kapliczki można dostrzec piękne skałki wapienne w Dubiu. Blisko kapliczki płynie również rzeka Rudawka (dopływ Rudawy ).

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

2 Logged Visits

Found it 1     Publish Listing 1     

View Logbook

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.