Skip to content

<

Spārne

A cache by Toms un dzerijs Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/24/2019
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pirmās ziņas par Spāri (Spārni) rakstos var atrast  no 16. gadsimta. Tā ir apdzīvota vieta Talsu novada Ģibuļu pagasta rietumos starp Gulbju un Spāres  (Spārnes) ezeriem, vēsturiski veidojusies bijušās Spārnes muižas centrā 19. gadsimta sākumā pēc Spārnes dzelzceļa stacijas izbūves uz Rīgas - Ventspils dzelzceļa līnijas.

Apdzīvotā vieta saukta par Spārni, pēc ezera nosaukuma.  Pagājušā gadsimta 20. gados pārsaukta par Spāri, kas pēc valodnieku domām bija aplam darīts. Turpmāk tekstā lietots vēsturiskais nosaukums Spārne.

 

Vērtība A

Spārnes muiža izveidota  XVI gs., Pirmais tās īpašnieks bija Livonijas ordeņa kanclers Johs Višers (Vischer).

Tagadējā Spārnes muižas ēka celta ap 1790. gadu. Tā ir vienstāva mūra celtne ar augstu cokolstāvu un divu laidumu kāpnēm, kuru margās iekalta monogramma. Vieni no pēdējiem īpašniekiem - Grothusi, kuri šeit dzīvoja līdz 1939. gadam.

1940. gadā te iekārtota  pamatskola (skolu zemnieku bērniem muižā tās īpašnieki fon Rādeni bija ierīkojuši jau ap 1760. gadu), ēkas iekštelpu plānojums pārbūvēts, interjers likvidēts. 1960. gados izbūvēts otrs stāvs ar logiem jumtā.

2012. gadā pamatskola tika likvidēta. Tagad muiža pieejama apmeklētājiem un tur ierīkots novadpētniecības muzejs. (PHOTO A)

Jums jāsaskaita četrstūrainie logi parka pusē. Vērtība A ir logu skaits mīnus pieci.

 

Vērtība B

 Spārnes baznīca ir celta no mūra pēc Spārnes dzimtkunga Georga Fišera rīkojuma 1658. gadā. Agrāk bija koka baznīca, kas atradusies citā vietā. Spārnes baznīca atšķiras ar savu vizuālo tēlu, tā ir centriska astoņstūru "šķērsbaznīca" bez torņa, patreiz altāris un kancele izvietoti pretī ieejai, bet sākotnēji ieeja bijusi sānu sienā. Otrā pasaules kara laikā baznīca bombardēta, griestos bijis bumbas radīts bojājums. Padomju laikā baznīca bija slēgta, izdemolēta, tajā bija ierīkota kolhoza kartupeļu noliktava. (PHOTO B)

 Cik betona žoga stabiņi ieskauj teritoriju?

 

Vērtība C

Spārnes baronu dzimtas kapi. (PHOTO C)

Saskaitiet, cik krustu ir barona kapos.

 

Vērtība D

Spārnes centrā vēl ir saglabājies vēsturiskais bruģis.

Saskaitiet, cik laternu ir šajā posmā.

 

Vērtība E

Baronam ir piederējis spirta brūzis.

Ēka vēl ir saglabājusies, tā ir stipri pārbūvēta.

Saskaitiet, cik ēkai skursteņu. Jāskaita visi skursteņi.

 

Vērtība F

Tavas mutes uguns plaukums 
Un roku saldā nakts, 
Tavs rožu maigais augums −
kaps, kuŗā dzīvs es rakts.

Ņem un atstāj uz mīļās ādas 
Savu prātu. Kur tas tev vairs der? 
Viņš tagad bez kāda sāta 
Un smagāk par dzīvību sveŗ. 

Ievērojams Dzejnieks veltījis šīs rindas savai mūzai, mīlestībai. Viņai ir saistība ar Spārni, Viņa šeit ir strādājusi dažus gadus. 

Profesijas nosaukums, (cik burtu nosaukumā ( nominatīvā))  , kurā Dzejnieka mūza, ievērojama personība, strādāja Spārnē.

 

Vērtība G

1904. gadā tika uzcelts Spārnes stacijas ūdenstornis. Tas celts no sarkaniem ķieģeļiem.

Cik burtu ir ķieģeļu ražotāja tirdzniecības markas nosaukuma otrajā vārdā? Jāņem vērā arī tas burts, kas nav latīņu alfabēta burts.

 

Vērtība H

Bibliotēka Spārnē dibināta 1910. gadā, kad pēc skolotāja Ulriha ( Undriķa) Jorniņa ierosmes darbu sāk Spārnes bibliotēkas biedrība. Bibliotēka atradusies dažādās telpās. 1956. gadā bibliotēka pārceļas uz jaunām , izremontētām telpām.  Tas ir bijušais traktieris, tautā saukts par “Melno bombu”. Traktieris piederējis saimniekam Pikarēvičam, kara laikā bijis sabombardēts. Vienubrīd ( 50. gadu beigās, 60.gadu sākumā ) pastāvēja 2 bibliotēkas – ciema un kolhoza, 1963. gadā tās apvienoja.  (PHOTO H)

Saskaitiet, cik taisnstūra elementi redzami parādes durvīs.

 

Vērtība  I 

Šis būs grūtāks! Kas padomju laikā atradās šajā vietā, blakus autobusa pieturai? Burtu skaits vārdā. (PHOTO I)

 

Vērtība J

Dārzniecība

Padomju laikos šeit bija kolhozs Draudzība, tas bija platības ziņā viens no lielākajiem kolhoziem Latvijā. Centrs atradās Pastendē. Spārnē bija kolhoza 2. dārzniecība, tur audzēja gurķus, tomātus, lociņus, rozes, neļķes un ciklamenas. Pēc ziediem brauca cilvēki no Talsiem, Ugāles un citām vietām. Tomātus un gurķus tirgoja gan vietējā veikalā, gan Talsos. 2 reizes nedēļā agri no rīta kravas mašīna veda produkciju uz Rīgas Centrāltirgu, kur kolhozam bija kiosks. 

Dārzniecību vadīja Dārznieks, bija 2 dārzkopības agronomes. Strādnieces sauca vienkārši par sievām. Bija arī kādi 3- 4 vīri, kas kurināja, brauca ar nelielu traktoru un darīja citus darbus. (PHOTO J)

Cik puķes redzamas vienā apļveida  ornamentā uz vārtiem?

 

Vērtība K

Mehāniskās darbnīcas.

Kolhozam Spārnē arī bija mehāniskās darbnīcas. Tur strādāja vīri, kā arī  dažas sievietes , parasti 2,  kas  bija dispečeres un rēķināja algas. Darbnīcās vīrus varēja redzēt līdz vēlai naktij, jo tur notika mūžīgie tehnikas remonti, kas bija ļoti ilgi. Bieži trūka vajadzīgās detaļas, tās vajadzēja gaidīt, kad dabūs.  Neiztrūkstoša lieta bija  arī iedzeršanas, īpaši pēc algas dienām. Darbnīcās vienmēr bija eļļains un melns.

Darbnīcu ziemeļu sienā redzēsiet ventilācijas lūku. Cik caurumu tai ir?

 

Vērtība L

20 gs. 30. gados Spārnes tuvumā notika avārija - auto sadūrās ar pajūgu. Negadījumā cieta kāda sieviete, lauksaimniece. Viņa tika ievietota Ventspils slimnīcā. Par to rakstīja avīzē.

Cik viņai bija gadu, kad notika sadursme?

 

Vērtība M

Krogs.

Pie vecā Ventspils ceļa atradās krogs. Tagad nekas no tā vairs nav palicis pāri, tikai vieta.  Blakus ir uzcelts kāds mežsaimniecībā noderīgs objekts.

Atrodiet romiešu ciparus , kas redzami objekta lejasdaļā. Ciparu summa.

 

Sareiziniet visas vērtības kopā, lai iegūtu skaitli NOPQRSTUVWXYZ

Gala koordinātes ir šādas: N57˚ T(V-N).UO(Q-T)  E022˚ (T+S)U.(W-R)(P+Y)R

Pirmajam atradējam dāvana no Spārnes ezera! Zīmogam jāpaliek slēpnī!

Additional Hints (Decrypt)

Rtyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.