Skip to Content

<

Udoli Vltavy

A cache by DanielKotmel Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/31/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám Vás u mé osmé EarthCache, tentokrát Vás zavedu na skalní vyhlídku, odkud je možné pozorovat nádherné Vltavské údolí.

Vltavské údolí u Sedlce

V místech, kde končí severní část Prahy, vymodelovala řeka Vltava ostře zaříznuté hluboké údolí, jehož charakter dotvářejí velmi členité skalnaté srázy a řada postranních bočních údolí. Svahy v převážné míře tvoří pevné břidlice a droby kralupsko-zbraslavské skupiny neoproterozoika s prostoupením žil křemenných dioritových porfyritů a vzácně i bazických hornin rázu diabázů, což se následně projevuje i v nápadně bohatší květeně území

Jak vzniká říční údolí?

Říční údolí je druhem údolí, které vzniká erozivním působením tekoucí vody vedoucí k zahlubování koryta do podloží. Vodní tok vzniká na místě přirozené deprese a sklonu, kde se voda akumuluje a vlivem gravitačního působení se pohybuje z vyšší oblasti do nižší. Během tečení voda působí na své podloží erozivní silou, čímž začíná rozrušovat podloží, uvolněný materiál transportovat a vytvářet si tak říční koryto, které při dlouhodobé aktivitě vede až ke vzniku říčního údolí.

Říční údolí se oproti jiným typům údolí vyznačuje ostrými svahy ve tvaru písmena V, které se sbíhají k vodní hladině. Říční údolí jsou známá z oblastí vysokých hor, kde má voda silnou erozivní schopnost, ale objevují se i na středním toku, či na místech, kde tok musí překonávat překážku.

Pro zalogování jako "found it" mi musíte na email přes profil poslat odpověďi na následující otázky a úkoly:

1) Popište, jaké horniny tvoří místní svahy.

2) Vlastními slovy popište, jak se formuje říční údolí.

3) Když se podíváte směrem na bohnické sídliště, měli byste si všimnout nápadně zabarvené skály. Co toto zabarvení způsobilo a jaká je to barva?

4) Na infotabuli vás bude zajímat věta:" Díváme se na kaňon Vltavy, který vznikl činností _____ (doplňte) eroze během _____ (doplňte) geologického období, ve _____ (doplňte)."

5) Na infotabuli také najdete schéma údolí, s jednotlivými terasami. Bude mě zajímat, v jaké nadmořské výšce a jakou terasou dnes v těchto místech protéká Vltava.

6) Odhadněte vyšku a šířku říčního údolí.

7) (POVINNÉ!) Přiložte k logu fotku Vás, nebo Vaší GPS na vyhlídce na úvodních souřadnicích.

Logujte ihned po odeslání odpovědí, pokud bude něco špatně, ozvu se.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

46 Logged Visits

Found it 43     Write note 2     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 38 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.