Skip to Content

<

Prazske stromy #16: Z Noveho Mesta do Vrsovic

A cache by MiroslavRouta Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/20/2019
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ahoj, vítám vás na další keši ze série Pražské stromy. Série, která se bude zaměřovat na památné a významné stromy v Praze. Keší v sérii bude zřejmě 28, bonusová čísla mít série žádná nebude. Úvod o památných a významných stromech lze najít u prvních třech keší ze série, takže pojďme rovnou ke keši:
Stage 1 Jinan dvoulaločný v Botanické zahradě UK v Praze N 50° 04.263 E 014° 25.208
Strom svým vzhledem připomíná více bonsaj než jinan. Jde o kultivar vyšlechtěný z převislého jinanu "Pendula". Tento byl z původního "Pragensis" roku 1996 přejmenován Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích na "Praga". Strom byl vysazen v půlce 19. století, tedy ještě v době, kdy zahrada nepatřila UK. Existuje spousta nadsazených spekulací, ale ve skutečnosti se věk stromu opravdu pohybuje okolo 150 let. Právě tímto jinanem se inspiroval Jaroslav Foglar. Ve své knize Stínadla se bouří se jedna skupina Vontů nazývá jako Uctívči ginkga - Foglar bydlel blízko zahrady a asi proto se mu tento strom tak zalíbil. Obvod kmene činí 340 cm, do databáze významných stromů byl zapsán roku 2013.
Před stromem je cedulka, na níž se několikrát vyskytuje písmeno „g“. Tento počet je A.
POZOR NA OTEVÍRACÍ DOBU! Od září do března jsou zahrady otevřené od 10:00 do 18:00 hodin, od dubna do srpna od 10:00 do 19:30!
Stage 2 Platan javorolistý na Karlově náměstí N 50° 04.580 E 014° 25.213
Strom je zajímavý svým růstem, především velkou dutinou v kmenu. Z kmene na jednu stranu roste téměř vodorovně jedna větev, která ještě umocňuje zajímavý dojem ze stromu. Platan je na jednu stranu živý, na stranu druhou je tak trochu torzem sama sebe. Dříve zde exotických stromů bývalo více, ale spousta jich musela ustoupit. V roce 1975 byl platan ošetřen pod vedením RNDr. Boženy Gregorové, CSc. technologií pro prodlužování života stromů. Ještě začátkem 80. let byly větve svázány železnými obručemi a větve byly spojeny kovovými pruty zarostlými až do dřeva. V roce 1985 bylo přikročeno k záchranné "rekonstrukci". Kovové pruty a obruče byly sejmuty a byl proveden zdravotní řez. Dutina byla nově napenetrována. Vzhledem k velkému počtu návštěvníků v blízkosti stromu byl okolo platanu roku 2013 instalován ochraný plůtek. Zdravotní stav stromu je stabilizovaný, stáří se odhaduje na 170 let. Dosahuje výšky 14 metrů, obvod kmene činí 690 cm. Za památný byl vyhlášen v roce 1998.
Na souřadnicích najdete dvě infocedule. Na té vlevo je na předposledním řádku číslo B. Na téže tabuli najdete řádek se dvěma desetinnými čísly. Vezměte to vyšší, odstraňte desetinnou čárku, přičtěte jedničku a máte C.
Stage 3 Lípa svobody na pedagogické fakultě UK N 50° 04.798 E 014° 25.237
Dne 24. 10. 2018 byla na jednom z dvorků fakulty vysazena Lípa republiky. Fakulta se tím zapojila do projektu Lípy republiky 1918–2018, který si klade za cíl nejen mapovat již zasazené stromy, ale také podporovat výsadbu stromů nových. Při slavnostním zasazení zazněly projevy děkana fakulty prof. Michala Nedělky, iniciátorky nápadu studentky Daniely Čechové i prorektorky UK prof. Radky Wildové. Lípa byla zasazena za tonů oblíbené písně Tomáše Garrigua Masaryka s názvem Ach synku, synku, kterou zazpíval Smíšený pěvecký sbor PedF UK. V lípě se zobrazuje odkaz našich národních dějin, svobody, pokory a vděčnosti, který zde snad přetrvá pro budoucí generace akademiků, studentů a zaměstnanců fakulty.
Když budete mít štěstí (nebo smůlu?), máte možnost na této stage potkat ownera, který se tu občas musí vyskytovat. Jak se k lípě dostat? Na přístupovém WP najdete vstup do budovy fakulty. Vyjděte po schodech nahoru, dejte se doleva a za automaty již uvidíte na pravé straně dveře na dvorek, kde je zasazená lípa. Před lípou stojí tabulka, takže ji nepřehlédnete. Všimněte si hromosvodu, který je nejblíže lípě (na "zaobleném rohu"). Na něm jsou dva plastové štítky, jeden červený (chcete-li oranžový) s číslem D a druhý (světle) modrý s číslem E.
POZOR NA OTEVÍRACÍ DOBU! Na stage byste se měli VE VŠEDNÍ den dostat od 7:30 do 21:00! Za víkendy neručím, byť je dost možné, že se dovnitř dostanete.
Stage 4 Dub uherský u Italské ulice N 50° 04.832 E 014° 26.245
Dub má silný rovný kmen , který se až v několika metrech rozděluje na mnoho větví, které tvoří celou korunu. Všechny rostou vzhůru, čímž koruna není až tak široká. Strom roste navíc blízko budovy nemocnice, v průběhu časů musela být několikrát redukována koruna. Dub byl vysazen ještě před výstavbou budovy; pochází z původní sadové výsadby. Zdravotní stav stromu je velmi dobrý, stáří se odhaduje na 155 let. Dosahuje výšky 20 metrů, obvod kmene činí 291 cm. Za památný byl vyhlášen v roce 1998. Na souřadnicích najdete poštovní schránku s číslem F.
Stage 5 Strom míru na náměstí Míru N 50° 04.549 E 014° 26.225
Javor byl vysazen 1. listopadu 2013 jako strom míru na počest 40 let „Jógy v denním životě“ v České republice. POZOR, KONSTRUKCI NĚKDO TŘI DNY PO PUBLIKACI SEŘÍZL I S CEDULKOU, G=13.
Na konstrukci postavené okolo stromu najdete malou cedulku s informacemi. Součet všech cifer na ní je G.
Stage 6 Lípa slovinsko-českého přátelství N 50° 04.695 E 014° 27.080
Lípa byla slavnostně vysazena dne 22. června 2016 starostkou Prahy 3 Vladislavou Hujovou a J. E. velvyslancem Slovinské republiky Leonem Marcem. Slavnostní akt se uskutečnil u příležitosti oslav 25. výročí Dne státnosti Slovinské republiky a současně jako podpora společné snahy o zápis kostela Nejsvětějšího Srdce Páně do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Společný zájem o zápis kostela i zasazení lípy v jeho těsné blízkosti jsou důkazem přátelství se Slovinskem a připomínkou blízkých vztahů, které jsou pevné a stabilní. Strom je v pořadí 50. lípou slovinsko-českého přátelství, která u nás byla vysazena.
Před stromem najdete destičku týkající se stromu. Součet všech cifer na ní je H.
Stage 7 Heroldova lípa v Heroldových sadech N 50° 04.258 E 014° 27.253
Vzhledem k okolním stromům, které nejsou tak výrazné, je lípa jasnou dominantou sadů. Vysazena zde byla 10. května 1908 na paměť bývalého starosty JUDr. Josefa Herolda, který se mj. zasloužil o povýšení Vršovic z obce na městys. Před stromem stojí pamětní kámen a kolem stromu byl roku 2015 vybudován plůtek, aby nedocházelo k sešlapu v jeho těsné blízkosti. Stáří lípy je 110 let, obvod kmene činí 198 cm, do databáze významných stromů byla zapsána roku 2013.
Na informační ceduli týkající stromu najdete i informaci o maximální nadmořské výšce Heroldových sadů, která činí I m. n. m. Pro zjištění J sečtěte počet dřevěných sloupků kolem této lípy a počet sloupků kolem stromu republiky (nachází se asi 50 metrů jižněji).
POZOR NA OTEVÍRACÍ DOBU! Od října do dubna jsou Heroldovy sady otevřené od 8:00 do 19:00 hodin, od května do září od 7:00 do 21:00!
Finálku najdete na N 50° 0((AxB)+(FxG)+(HxI)+261)/1000 E 14° 2((DxE)+(CxJxA)+1670)/1000. Pro kontrolu: ciferný součet všech číslic finálních souřadnic je 38. Užijte si lov!

Zdroj: Aleš Rudl: Pozoruhodné stromy Prahy, prazskestromy.cz, https://pedf.cuni.cz/PEDF-1474.html

ivans děkuji za betatest!

Informace o krabičce:
Místo: 1.
Logbook: 1.
Krabička: 1.
Počet zmizení: 0
Poslední kontrola: 4.9.2019

Additional Hints (Decrypt)

i ubeav pnfgv fivfyrub

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.