Skip to content

<

MX44(D3) Filmová - Vykoupení z věznice Shawshank

A cache by HanackeExpres Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/04/2019
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Konečně keš na téma filmu, v jehož závěru je ukázána první ukrytá keška. Ač to nikdo nikde nezmiňuje, my keškaři vidíme, že vězeňské drama je silné díky nalezení keše na konci filmu. Že to bylo doopravdy trochu jinak se dozvíte při luštění této mysterky.

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte.


O filmu

originální název: The Shawshank Redemption
USA, 1994, 142 min
datum ČR premiéry: 6.7.1995

Andy Dufresne přichází do vězení v Shawshanku jako nový vězeň podezřelý z vraždy. Spřátelí se s doživotně odsouzeným Redem a společně se snaží přežít v nelidském prostředí vězeňského systému. Odmítají upadnout do rezignace a dodávají naději sobě i spoluvězňům.
Po uvedení v kinech si film nevedl příliš dobře. Měl premiéru v podobné době jako Pulp Fiction a ve stejném roce vznikl i Forrest Gump. V této konkurenci nemělo Vykoupení z věznice Shawshank dobré tržby z kin. Film je však jedním z nejznámějších příkladů snímku, který dokázal uspět díky domácím kinům. O jeho kvalitách svědčí i jeho hodnocení na IMDb (9,1/10) či ČSFD (95,3%).

Autor předlohy

Autorem předlohy je Stephen King, který je jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Soustředí se převážně na hororový žánr, ale povídkou, která bylo předlohou k tomuto filmu, dokazuje, že kromě hororů umí psát i kvalitní dramata, kde si brilantně pohrává s osudy ústředních postav. Mezi tato dramata patří i další zfilmovaná povídka z vězeňského prostředí Zelená míle, kterou převedl na plátno stejný režisér Frank Darabont. Mezi další zfilmovaná díla patří Osvícení, To, Misery nechce zemřít, Temná věž, Carrie, Mrtvá zóna.

Režie

Frank Darabont natočil jako svůj první film adaptaci knihy Stephena Kinga a tento spisovatel je autor jeho srdci blízký. Ve své kariéře totiž do letoška (2019) natočil 6 filmů pro kina a jen jeden měl jiný námět než předlohu Stephena Kinga. Jeho další aktivity spjaté s filmem se týkají televizních seriálů (Příběhy ze záhrobí, Mladý Indiana Jones, Živí mrtví), které nejen režíruje, ale píše k nim i scénáře.

Obsazení

Hlavní roli Andyho Dufresena ztvárnil Tim Robbins (1958), který svou kariéru budoval přes malé role (Moonlighting, Top Gun). I přes slavnější role ve filmech, které mu vynesly slávu (Hráč, Vykoupení z věznice Shawshank, Záskok - režie a scénář: bratři Cohenové) nebo dokonce Oskara (Tajemná řeka - režie: Clint Eastwood) jde o spíše nenápadného herce. Možná je to dáno i tím, že mu sluší záporné role anebo smutně kladné, které se něčím v životě provinili a dramatizují to více, než je nutné.

Role staršího spoluvězně Reda připadla Morganu Freemanovi (1937). Ten se k herectví dostal až poté, co přestal pracovat pro U.S. Air Force jako mechanik a přestěhoval se v roce 1960 do Los Angeles. Později začal vystupovat v divadlech a muzikálech v New Yorku a San Franciscu. Filmově se mu začalo dařit až po padesátce, kdy v roce 1989 zaujal ve filmu Řidič slečny Daisy. Pak už následoval třeba Robin Hood: Král zbojníků, western Nesmiřitelní (režie: Clint Eastwood), Sedm (režie: David Fincher) a po Vykoupení z věznice Shawshank se jeho kariéra rozjela naplno. Dnes je obsazován do filmů všech žánrů a ročně točí dva až pět filmů.

Hudba

Thomas Newman (1955) byl až do Vykoupení z věznice Shawshank méně známým a nedoceněným filmovým skladatelem. Proslavil ho i film Malé ženy a následně pak Americká krása. Tímto filmem se stal dvorním skladatelem pro jeho režiséra Sama Mendese a byl potřetí nominován na Oscara. Mezi další známé filmy jejichž hudbu skládal jsou Hledá se Nemo, VALL-I, Skyfall, Pasažéři. Po deseti neproměněných nominacích se stal nejneúspěšnějším žijícím skladatelským kandidátem na Oscara.

Kamera

Kameraman Roger Deakins (1949) se na začátku své kariéry věnoval dokumentárním filmům. Teprve v roce 1990 začal filmovat v USA a hned filmem Barton Fink se stal dvorním kameramanem bratří Cohenů. Po Vykoupení z věznice Shawshank si jej najal i představitel hlavní role Tim Robbins, coby režisér filmu Mrtvý muž přichází. A tak můžeme následně sledovat v jeho filmografii filmy Čistá duše, Tahle země není pro starý, Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zmizení, Skyfall, Blade Runner 2049 a další.

Vykoupení z věznice Shawshank


O keši

Projděte připojené webové stránky až do konce a dozvíte se finálové souřadnice a další informace. Popsaný příběh berte s nadsázkou.
Jedná se o 7 šifer.

V kterékoliv fázi si můžete danou stránku uložit do oblíbených a jindy dál pokračovat v luštění. K samotnému luštění by vám kromě základní znalosti příslušné tématiky (kterou jistě získáte prolezením světové pavučiny) měly stačit jen kancelářské potřeby a standardně vybavené PC (nejlépe i s tiskárnou).

Snažil jsem se nastavit vyhodnocování vámi zadaných výsledků na jednotlivých stageích tak, aby zápis neměl vliv na správnost odpovědi, pokud bude standardní nebo jednotný. Jestliže tedy nebude šifra určovat jinak, je možné zadávat výsledky čistě velkými nebo čistě malými písmeny. V případě vlastních jmen standardním zápisem.
K vyluštění každé šifry by sice měl alespoň trošku nasměrovat připojený text, ale ne každému to může stačit. A tak, než abyste se obraceli na kolegy, napište rovnou mně a já vás rád nasměruju.
Shlédnutí filmu není podmínkou. Možná to pomůže s luštěním některé z šifer, ale spíš to jen propojí stagee s příběhem hrdiny.
U tohoto filmu bych ale doporučoval jej shlédnout před luštěním, aby vám luštění neprozradilo něco z filmu, co by pak zážitek ze sledování pokazilo. Jde sice o film z psychologickým podtextem, ale ten je samozřejmě zprostředkován úžasným dějem a realitami.

Zajisté jsem byl přímo či nepřímo inspirován šiframi, které jsem dříve luštil. Omlouvám se, ale určitě jsem žádnou záměrně nekopíroval.

A teď vzůru do luštění:
http://GC8D8WR.qitko.czDo série mých filmových mysterek patří tyto keše:
Kontakt (1)
Kontakt (2)
Kontakt (3)
Kontakt (4)
Lovci pokladů
Šifra mistra Leonarda
Vykoupení z věznice Shawshank
USA geotrip
Akumulátor 1
Additional Hints (Decrypt)

an ghuyr mrq trbybtvpxl arcngev, v xqlm b zrge irqyr wr mrq cenir m gbubgb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.