Skip to Content

<

Skarb Wielkich Mistrzów

A cache by elmodemonico Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/10/2019
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Krypta Trzech Wielkich Mistrzów Krzyżackich znajduje się w Katedrze św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Prace archeologiczne rozpoczęto w kwidzyńskiej katedrze w 2007 roku z inicjatywy Bogumiła Wiśniewskiego, mgr archeologii, pracownika Urzędu Miejskiego w Kwidzynie oraz proboszcza ks. Ignacego Najmowicza. Badania nadzorował dr Antoni Pawłowski. W badania zaangażowane było także pismo „Odkrywca” oraz stowarzyszenie „Perkun”. Celem poszukiwań było odnalezienie miejsca pochówku błogosławionej Doroty z Mątowów, zamiast niej archeolodzy odkryli m.in. kryptę z trzema trumnami.

Odkrycie tajemnic kryjących się pod posadzką prezbiterium Bogumił Wiśniewski opisuje w ten sposób:

"W wykopie III/07 pod warstwą spiaszczonej próchnicy i gruzu ceglanego, na głębo­kości ok. 40 cm poniżej legarów drewnianej podłogi, natrafiono na koronę dwóch krypt. Krypta północna w partii górnej miała pierwotnie wybudowaną kolebkę sklepienną, druga krypta południowa - nie miała sklepienia i była pusta. Krypta północna, jak już wspomniano, zawierała trzy pochówki. Miała ok. 3,25 m długości i ok. 1,3 m szerokości. Komo­ra została wybudowana niestarannie, co świadczy o pośpiechu wy­konywania pracy przez murarzy (W. Orseln został zamordowany). Pierwotne wejście do krypty znajdowało się najprawdo­podobniej od strony korpusu katedry w części zachodniej. Partie ścian i posadzki we wnętrzu krypty północnej zostały wykonane z cegieł palcówek. Pierwotna wysokość krypty wynosiła w strzałce łuku ok. 1,8 m, a przy oporze sklepienia ok. 1,2 m. Odkryte trumny wykonane były z obciosanych toporem dranic sosnowych. Szczyty były łączone ze ścianami bocznymi na wpusty i kołki drewniane.

Wieko pierwszej trumny zapadło się do środka z powodu naporu cegieł spada­jących z kolebki krypty. W trumnie znajdowała się zapinka brązowa, a także fragmenty tkanin. W wnętrzu brakowało czaszki, którą później odnaleziono na posadzce krypty. Po wyeksplorowaniu pierw­szego pochówku, tzw. nad trumną północną - przystąpiono do otwarcia pozostałych trumien, które były zlokalizowane po stronie północnej oraz południowej krypty. Dwie dolne trumny również zostały uszkodzone przez napór cegieł ze sklepie­nia krypty. Ich wieka jak w poprzedniej były zapadnięte do środka. Dwa odkryte szkielety były prawie kompletne. Przy szkielecie w trumnie północnej w oko­licach klatki piersiowej, odsłonięto bardzo dużą ilość fragmentów tkanin jedwabnych. I co ciekawe, trumna była odwrócona dnem do góry. Wieko trumny spoczywało na posadzce krypty, natomiast dno trumny stanowiło podstawę po­chówku nad trumną północną. W pozostałym pochówku po stronie południowej krypty, w obrębie bioder i klatki pier­siowej, zachowały się liczne fragmenty tkanin, tasiemek oraz dwie brą­zowe sprzączki do spięcia szat i fragmenty skórzanego obuwia.

Po stronie południowej prezbiterium Katedry, odkryto piec giserski, wykonany z kamieni polnych do przekuwania kęsów żużla żelaznego, pochodzący najprawdopodobniej sprzed budowy obecnego kościoła. Korona pieca bezpośrednio wchodzi pod fundament prezbiterium, tworząc wspólnie z innymi otoczakami ławę fundamentową.

W 2007 roku odkryto również pochówki biskupie. Szkielety nie były kompletne. W dwóch przypadkach szczątki biskupów były pochowane wtórnie. Świadczą o tym małe skrzyneczki drewniane, w których znalazły się kości. Dwa pozostałe pochówki były pozbawione trumien, jedynie jeden z nich spoczywał na desce drewnianej. Precyzyjne badania wykazały, że spoczywają w nich szczątki trzech wielkich mistrzów Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, ściśle związanych z historią Pomorza: Wernera von Orseln, Ludolfa Koeniga von Wattzau i Henryka von Plauen. To jedyne na świecie odnalezione szczątki wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego."

Trzy lata później odnalezioną kryptę przykryto przezroczystą taflą i wstawiono do niej trzy wykonane współcześnie, stylizowane trumny. W nich można obejrzeć leżące manekiny przedstawiające trzech wielkich mistrzów: Wernera von Orseln, który pełnił funkcję wielkiego mistrza w latach 1324-1330, Ludolfa Koenig wielkiego mistrza w latach 1342-1345 oraz Heinricha von Plauen wielkiego mistrza w latach 1410-1413. Figury mają na sobie repliki strojów w jakich pochowano mistrzów. Obok trumien umieszczono skrzyneczki ze szczątkami zakonników. Jednak nie ma pewności czy odkryte szczątki są rzeczywiście tymi, za które się je uważa. Rekonstrukcja niejako kłóci się z regułą zakonną, która zakazywała pochówku w bogatych strojach z jedwabiu i w trumnach (np. Statuty Dietricha von Altenburga). Chowano ich na deskach w skromnych wełnianych koszulach. Krypta mistrzów krzyżackich została udostępniona zwiedzającym 31 lipca 2010r. Na otwarcie zaproszony został dr Bruno Platter, wielki mistrz Zakonu Niemieckiego, który podarował olbrzymi paschał zdobiony herbem zakonu i herbową sentencją: IN SUAVITATE SPIRITUS ( W duchu łagodności).

Kryptą Wielkich Mistrzów opiekuje się Kwidzyńskie Centrum Kultury.

SKRZYNKA:

Skrzynka jest ukryta w Krypcie Wielkich Mistrzów. Znajdują się w niej certyfikaty dla znalazców i fanty.

Jednak przed podjęciem czeka Cię prosty quiz, po rozwiązaniu którego uzyskasz 4 cyfrowy kod ułatwiający Ci podjęcie skrzynki. Pamiętaj o kolejności cyferek!

CYFRA NR 1 - ilość postaci znajdujących się na mozaice nad południowym wejściem do katedry.

CYFRA NR 2 - pośród polichromii (fresków) w nawie północnej wnętrza Katedry możemy oglądać bardzo charakterystyczny dla gotyku moralizatorski motyw - Panien Mądrych i Panien Głupich. Ile jest tych, którym zabrakło oliwy?

CYFRA NR 3 - ile zapinek znajduje się w gablocie we wnętrzu Krypty Wielkich Mistrzów?

CYFRA NR 4 - szukaj specjalnie oznaczonej cyfry w sklepie z pamiątkami - TABULARIUM, który znajduje się w bliskiej okolicy wejścia do Krypty Wielkich Mistrzów.

Możliwość wejścia do Krypty w godzinach:

PONIEDZIAŁEK - NIEDZIELA 09.00-17.00

CENNIK (DOTYCZY TYLKO CHĘTNYCH NA ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM):

5,00 zł - Krypta + Kaplica Bł. Doroty (tzw. trasa mała),

10,00 zł - Krypta + Katedra (tzw. trasa pełna) bilet normalny,

6,00 zł - trasa pełna, bilet ulgowy.

Bilety do zakupienia w TABULARIUM (na lewo od wejścia do Krypty Wielkich Mistrzów).

Additional Hints (Decrypt)

J xelcpvr avr qb bzvavrpvn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

5 Logged Visits

Found it 4     Publish Listing 1     

View Logbook

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.