Skip to Content

<

Miasto Oliwa (1874-1926)

A cache by piotrmw, Galadriela7 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, 06 October 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

06 October 2019, 14:30 - 15:00

Miasto Oliwa (1874 - 1926)

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Oliwa była kiedyś oddzielnym miastem. Wioską - tak, ale miastem? Tą wiedzą chcielibyśmy podzielić się z Wami, drodzy keszerzy. Obok tradycyjnych rozmów na geokeszerskie tematy, wymiany drewniaków i TB-ów, moglibyśmy poodkrywać pewne ciekawostki związane z Oliwą, obecnie dzielnicą Gdańska.


Dokładnie 145 lat minęło od nadania Oliwie praw miejskich. Pierwszym naczelnikiem został Georg Czachowski. Po wybuchu I wojny światowej naczelnik został mianowany burmistrzem. Od 1921 roku stanowisko to piastował Herbert Creutzburg. Doprowadził on do ruiny oliwską Kasę Oszczędnościową (straty wyniosły 400 000 guldenów). Straty pokryło miasto Gdańsk i od 1 lipca 1926, na mocy decyzji rady gminy z 4 listopada 1925, Oliwa stała się dzielnicą Gdańska. Oliwa, jako oddzielny organizm miejski, istniała zaledwie 52 lata.

Przez ten krótki czas bardzo wiele zmieniło się w mieście Oliwa. Poprzez dołączenie ościennych terenów znacznie wzrosła powierzchnia gminy miejskiej. Rozbudowano także infrastrukturę: drogi, wodociągi, kanalizację, transport kolejowy, tramwaje konne, a następnie elektryczne, telefony. Rozwinął się przemysł i wybudowano nowe hotele, dom zdrojowy i wiele nowych obiektów, w tym ratusz miejski.


Zapraszamy do Parku Oliwskiego (przy altanie) w niedzielę 06.10.2019 na godzinę 14:30. Spotkanie będzie się odbywać w terenie otwartym, więc warto zadbać o odpowiedni ubiór. Event oficjalnie potrwa do godziny 15:00, ale znając pomorskich keszerów, z pewnością się przeciągnie. ;-)

Widzimy się pod współrzędnymi. Atmosferę stworzą wszyscy obecni! Do zobaczenia!

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

55 Logged Visits

Write note 3     Will Attend 23     Attended 26     Publish Listing 1     Announcement 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 8 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.