Skip to content

<

Adventure Lab: Díky, Ameriko! / Thank You America!

A cache by zdehaj Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/07/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítejte na bonusové keši pro Adventure Lab Díky, Ameriko! / Thank You America!. Pokud nevíte o co se jedná, tak Adventure Lab jsou experimentální kešky, které bývají publikovány u významných (mega/giga) eventů. Tyto keše v roce 2019 dostalo od Groundspeaku možnost založit 500 vybraných hráčů na celém světě. A jedním z nich jsem já :-)
JAK SE DOSTAT KE KEŠI?

V rámci Adventure Lab pravidel je možnost odlovit i fyzickou schránku, neboli bonusovou keš, pro kterou bude zapotřebí odehrát Adventure Lab: Díky, Ameriko! / Thank You America!.

Pro odlov budete potřebovat:

  mobilní telefon se systémem Android nebo iOS a přístup k mobilnímu internetu po celou dobu hry

  nainstalovanou aplikaci Adventure Lab z labs.geocaching.com

  odehrát celou hru Adventure Lab: Díky, Ameriko! / Thank You America!

  celá trasa má celkem 5 zastávek, na kterých budete zjišťovat speciální kódy, které vám odemknou další zastávku

  každá zastávka se započítává jako jeden bod v geocaching statistikách

  po odehrání poslední zastávky se vám odemknou souřadnice této bonusové kešky

Díky, Ameriko! je památník připomínající osvobození Plzně americkou armádou v květnu 1945. Nachází se na křižovatce ulic Klatovská – Americká. Byl vybudován v letech 1994–1995 a slavnostně byl odhalen při květnových oslavách 50. výročí osvobození města Plzně americkou armádou. Spolu s blízkým pomníkem generála Pattona, jsou každoročně v květnových dnech místy pietních a vzpomínkových aktů.
Pomník osvobození Plzně americkou armádou má dlouhou prehistorii, datující se až do doby těsně po válce. Vladimír Havlic uvádí dopis Jiřího M. Boháče ze Středočeské galerie v Plzni. Dodnes existuje model pomníku z tehdejší soutěže, a to model vítězný. Jeho autorem je Oskar Kozák. Není zde ovšem jasné, zda už tehdy měl pomník stát na současném místě.
Po roce 1948 se o Američanech už mluvit nesmělo a režim předstíral, že Československo osvobodila pouze a jedině Rudá armáda. V Plzni, největším městě v americké zóně, kde v roce 1953 proběhlo vůbec první povstání proti komunistickému režimu ve východním bloku, se však skrytý vzdor vůči režimu identifikoval právě se vzpomínkami na osvobození. Tento latentní proud se mohl po roce 1989 projevit s plnou silou. Pomník osvobození Plzně tak byl úkolem, který nešlo odkládat. Město pro něj vyhradilo důstojné místo v čele Americké třídy, nejvýznamnější ulice v Plzni, a základní kámen byl položen už na začátku roku 1990 u příležitosti návštěvy prezidenta Václava Havla a velvyslankyně USA Shirley Templeové-Blackové. Soutěže, vyhlášené až v roce 1993, se zúčastnilo 50 autorů, porota vybrala návrh Vladimíra Preclíka. Ale Preclíkovo pojetí radostnou zprávu o osvobození země od nacismu (a vlastně také od komunismu, díky němuž bylo možno pomník po letech postavit) neneslo. Jeho pomník se obracel jinam. Prapor se zlomenou žerdí padající v dramatické konvulzi k zemi symbolizoval geopolitickou tragédii, kterou pro tehdejší Československo byla dohoda velmocí o zastavení Američanů na demarkační čáře. Hned po zveřejnění výsledků se rozběhla veřejná diskuse, v níž byl pomník odmítnut. Vytvořila se skupina osobností v čele se známým plzeňským malířem a odpůrcem režimu Jiřím Kovaříkem, která razila názor, že pomník je projevem neúcty k vlajce státu, který nás osvobodil. Ale skutečná příčina ležela asi jinde: Preclíkův návrh, který se svou monumentální, ryze plastickou formulací abstraktní myšlenky nejvíce zamlouval porotě, se zcela minul s náladou obyvatel a se spontánním charakterem zdejšího kultu osvobození.
Vedení města se muselo k problému nějak postavit a uspořádalo tedy pracovní workshop, otevřený všem zainteresovaným, kde měla být idea pomníku důkladně prodiskutována. Kovaříkova skupinka na něj přišla důkladně připravena s ideou pomníku v podobě vítězného oblouku, která však narazila kvůli svým imperiálním konotacím. Z diskusí nakonec vykrystalizovala forma dvou monumentálních pylonů akceptovaná i veřejností, které dal nakonec konkrétní podobu architekt Jan Soukup, bronzové prvky jsou dílem Františka Bálka. Ovšem na schůzce u primátora byli všichni, kdo na tomto řešení pracovali, zavázáni k tomu, aby se k autorství nehlásili. Pomník Díky, Ameriko!, odhalený v roce 1995, je tak dnes brán jako kolektivní anonymní práce. Jedná se o dílo, které nezaujme, ani neruší. Svým způsobem je výrazem jak obnovených demokratických mechanismů, tak i nezkušenosti v jejich používání.
Žula pocházející z lomu Řásná u Mrákotína, ze které byly zhotoveny pylony, se ukázala nedostatečně kvalitní. V pylonech se postupem času objevily trhliny a v roce 2016 dospěla situace do stavu, kdy nebylo možné vyloučit zřícení svrchní části některého z pylonů. Bylo proto rozhodnuto poškozené pylony odstranit a nahradit je novými, které před osazením projdou důkladnou kontrolou. Žula na nové pylony pocházela z lomu Carrieres Plo v městečku Saint Salvy de la Balme v jižní Francii. Památník byl po opravě znovu odhalen veřejnosti v květnu 2018.

zdroj informací: http://www.socharstvi.info, https://cs.wikipedia.org a https://www.geocaching.com

Flag Counter


Additional Hints (Decrypt)

an fgebzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.