Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

Úklid PP Dolní Vinohrádky

A cache by marram.cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 02 November 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

02 November 2019, 10:00 - 12:00

marram.cz a skauti z Prostějova vás zvou na úklid přírodní památky Dolní Vinohrádky.
CITO

Kdy se setkáme?

2. 11. 2019 v 10:00

Kdy budeme končit?

Ve stejný den ve 12:00

Co s sebou?

  • PRACOVNÍ RUKAVICE - nezapomeňte, že budete brat do rukou kde co
  • ODPOVIDAJICI OBLECENI A OBUV - budete se pohybovat mezi keři a stromyPP Dolní Vinohrádky

Dolní Vinohrádky patří k nejstarším chráněným územím na Prostějovsku. Jako Státní přírodní rezervace bylo území vyhlášeno již v roce 1952 k ochraně rostlinných společenstev. Ta měla být zabezpečena zákazem v podstatě jakékoli činnosti v chráněném území. Celkem pochopitelně původně snad suché trávníky zarostly keři a stromy, a řada druhů rostlin z území vymizela.

Je zde vůbec něco zajímavého? Ano, skoro všude se dá najít něco zajímavého. Za prvé jde o výskyt silně ohrožené višně křovité (Prunus fruticosa), i když těsně za hranicí chráněného území u přístupové pěšiny. Potvrzen zde byl také silně ohrožený hořec křížatý (Gentiana cruciata), ale jde o pouhý jediný trs. V podrostu se dále vyskytuje zajímavá populace kruštíků (Epipactis sp.). Dále se zde vyskytují některé teplomilné, v regionu vzácnější prvky, jako je čistec přímý (Stachys recta), prvosenka jarní (Primula veris) a zvonek klubkatý (Campanula glomerata). Uváděn je také výskyt vemeníku dvoulistého (Platanthera bifolia). Posledním druhem, který si zaslouží zmínku, je smldník alsaský (Peucedanum alsaticum). Tento druh dobře vymezuje hranici termofytika a na Prostějovsku je znám jen z těch nejteplejších částí.

zdroj: ČSOP ZO Hořepník ProstějovMá cenu to tam uklzet?

Samozřejmě, vždyť je to stále kousek přírody, který si naši pěči zaslouží. Věřím, že nejen já a skauti to tam nechceme nechat v současném stavu:

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.