Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

AHA & team: Proběhlý event.

More
<

CITO Pojďme sázet buky

A cache by AHA & team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 09 November 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

09 November 2019, 09:15 - 14:00

CS: Vysazování buků v Arcibiskupských lesích v CHKO Brdy.

Jednou z činností, která je jasně orientovaná na budoucnost, je sázení stromků. Ač máme šanci zažít růst vysázených stroma a po letech je vidět velké, zralý věk stromů si užijí hlavně další generace a jednou z jejich dřeva udělají třeba nábytek. Stejně jako stromy sázeli naši předci, abychom si my mohli o mnoho desítek let později užít stínu a barev jejich korun, musíme sázet stromy i my.

V sobotu 9. listopadu budete moci zasadit desítky mladých buků lesních v oblasti tzv. Jižních Brd v CHKO Brdy. S každým vysázeným bukem se obnovuje původní brdská druhová skladba, ve které měl buk přirozeně dominantní roli. Vzhledem k probíhající klimatické změně jde zároveň o krok k udržení lesů v naší krajině. Šanci vysázet mladé stromky a mít tak drobný podíl na obnově lesů máme díky vstřícnosti Polesí Rožmitál Arcibiskupských lesů a za přispění Správy CHKO Brdy.

Sejdeme se v 9.15 na výchozích souřadnicích u areálu sídla polesí (Hutě 68, Rožmitál pod Třemšínem). Podle množství účastníků bude zvolena konkrétní lokalita, na kterou následně přejedeme vlastními auty. Protože se bude jednat o vjezd do lesa na území CHKO Brdy, do logu prosím uveďte registrační značku svého vozidla, aby pro ní mohlo být vystaveno povolení k vjezdu. Polesí Rožmitál nám zajistí nářadí i rukavice (jste-li zvyklí na své, vezměte si je), stejně tak i vysvětlí, jak správně sázet. Zhruba okolo poledního bychom si rozdělali malý oheň na opečení buřtů (přibalte si je i s příslušenstvím), abychom měli dostatek sil na druhý poločas výsadby trvající zhruba do 14 hodin (ale pozor, co si nabereme, to musíme zasadit). Po skončení CITO eventu nás vedoucí polesí Ing. Josef Hrdina vezme na krátkou exkurzi do zdejších lesů, aby ukázal a vysvětlit základy zdejšího hospodaření.

Telefon pro opozdilce pro zjištění polohy: Adam - 603 471 460.

O hospodaření v jihobrdských lesích

Lesní hospodaření v Arcibiskupských lesích na Rožmitálsku je ekology a ochránci přírody považováno za příkladné. Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc při příležitosti ocenění rožmitálského polesí řekl:

„Je málo hospodářů, kteří v praxi ukazují, že se v lesích dá hospodařit a zároveň tu může zůstat i prostor pro přírodu. Přírodě blízké lesní hospodaření Arcibiskupství pražského v polesí Rožmitál je ale dokladem toho, že to lze. Zdejší lesy jsou pestré, pro jejich obnovu se využívá přirozeného zmlazení, stromy se nekácejí plošně, ale pečlivě se vybírají jednotlivé stromy a jejich skupiny. V lesích nalezneme na stejné ploše stromy různého staří i druhů, což vyhovuje řadě rostlin a živočichů. Ale je to důležité pro ekologickou stabilitu lesa obecně. A dvojnásob důležité v době klimatické změny, doprovázené dramatickou kůrovcovou kalamitou. Zdejší hospodaření zkrátka ukazuje, že ochrana přírody i ekonomický zájem hospodářů mohou být v souladu.“

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.