Skip to Content

<

JMELI Z FAUNAPARKU

A cache by Frýdecký T5 spolek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, 24 November 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

24 November 2019, 14:00 - 14:30

V neděli ve 14:00 se sejdeme na souřadnicích. Projdeme se společně Faunaparkem a nakrmíme zvířátka zde žijící. Přineste, prosím, semena pro ptáčky, ořechy pro veverky a konzervy či sáčky pro kočky.

Pokud to počasí dovolí, připravíme lano a můžete si vyzkoušet vyšplhat a následně slanit na laně pro jmelí. Pro méně odvážné přippravíme "žebříkovou" alternativu. A těm, kteří si netroufnou ani na žebřík, nějaké to jmelí dolů shodíme. 

 

JMELÍ

Magičnost jmelí je známa již z doby Keltů. Keltští kněží odsekávali zlatým srpem větvičky jmelí s přáním štěstí a lásky. Má být zavěšeno na dveřích a políbení pod ním na Štědrý den zajistí lásku a plodnost až do příštích Vánoc. Nosí také štěstí, ale jen tomu, kdo je jím obdarován.

Podle jedné z legend bylo kdysi jmelí stromem, z jehož dřeva Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech jej Římané porazili, aby z něj pro Ježíše zhotovili kříž. Strom pak hanbou seschl do malých keříků a přeměnil se v rostlinu, zahrnující lidi kolem sebe dobrem. A stejně jako jsou věřící částečně živi z Kristova těla, i jmelí žije částečně díky jiným stromům.

Věřilo se, že jmelí chrání před ohněm a zavěšovalo se do domů, aby bránilo v přístupu čarodějnicím a zlým duchům. Podle Keltů také zajišťovalo plodnost a odtud plyne tradice líbání pod jmelím.

Ve středověku se jmelí používalo i v lidovém léčitelství. Dnes jeho účinků využívá i moderní medicína, a to k výrobě léčiv na aterosklerózu, protože jmelí obsahuje látky snižující krevní tlak a podporující rozšiřování cév.

Aby jmelí dlouho vydrželo, je třeba jej buď zavěsit, nebo dát do vázy, ale bez vody.

 

Kávu a čaj zajistí tým z Faunaparku. Děkujeme. 

CWG budou za obvyklou cenu 10 Kč. 

 
 

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.