Skip to content

<

ZKA # 12

A cache by eldars Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/25/2019
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zilo Kalnu Apvedceļš – Estakādes vieta

 

Pēc ilgākiem meklējumiem un teritorijas apsekošanas esam nonākuši vietā, kur atradās Estakāde. Pats slēpnis novietots nedaudz nostāk, ievērojot zināmus noteikumus, un pievienotajos punktos var apskatīt tā laika mēmos lieciniekus. 

Turpinājumā - par Mazbānīti.

Mazbānītis kursēja tikai līdz 1963. gadam, bet stacijas bufete, ko bija iecienījuši dundadznieki, darbojās līdz 1988. gadam.

Darbabiedri
Ņina Dāvidsone:
«Kad, strādājot mašīnu un traktoru stacijā (MTS) par pavāri, uzzināju, ka stacijas bufetē vajadzīga bufetniece, aizgāju uz turieni. Sākumā biju oficiante, tad noliku eksāmenus un kļuvu par bufetnieci. Stacijā nostrādāju no 1956. gada līdz 1959. gadam. Mana priekšniece bija dundadzniece Ļubova Greiško. Viņas vīrs Viktors bija brīnišķīgs beķeris ceptuvē, kas atradās tur, kur kādreiz bija lejas veikals.

Elza Alksne: «1974. gada 16. maijā iesāku. Kad Vija Gintere nomira, Smaida Kēnigsvalde uzaicināja mani strādāt. Kādreiz lejā bijām strādājušas veikalā kopā. Aizgāju uz stacijas bufeti, jo tur bija maiņu darbs: nedēļu strādāju, pēc tam nedēļa — brīva. Abas ar Smaidu bijām audējas, un mums tāds darba laiks bija ļoti izdevīgs. Pa brīvo nedēļu audām. Ilgus gadus nostrādājām kopā. Mums nepārtraukti bija jāapkalpo cilvēki».

Lielais apgrozījums
Ņ. D.: «Tirgojām koržikus (lielus cepumus — Red.), prjaņikus, alu, cukuru deva svētkos katram pa kilogramam, tā tik daudz vienkārši nebija,  svaigas reņģes pārdevām. Cilvēki brauca iepirkties no visas Dundagas apkārtnes. MTS, meža rūpniecības saimniecības (MRS) un sīrupfabrikas strādnieki nāca, ēda un dzēra alu. MRS ļaudis, saņēmuši algu, maksāja ar lieliem rubļiem kā palagiem, toreiz rubļi tādi izskatījās. Kādu reizi pēc bērēm pie mums iegriezās Vilnis Blumbergs ar visu orķestri. Uzēda, iedzēra alu, uzspēlēja. Taču visiem viņiem bija jābūt savās darba vietās, nevis bufetē. Pēkšņi parādījās Blumberga priekšnieks un draudīgi sacīja: «Rīt tu, Blumberg, pūtīsi izpildkomitejā!» 

Vilnis Mitlers: «Kamēr atceros, tik ilgi stacijā bija bufete. Tādas bija visās stacijas ēkās. Dundagas stacijā pirmajā stāvā stūrī atradās zvans, bija telpa stacijas personālam — dežurantam,priekšniekam. Tad kases lodziņš, kur nopirkt biļetes, pa mazu priekšnamiņu varēja nokļūt uz uzgaidāmo zāli, bet otrā galā atradās bufete, vēl uz pusi pārdalīta — lete un virtuve. Dikti mazs kambarītis. Dzelzceļnieki dzīvoja 2. stāvā, un
vēl pēc mazbānīša likvidēšanas tur palika dzīvot divos dzīvokļos. Pēckara gados stacijas bufetē grūti bija sarūmēties. Mazi galdiņi, pie katra četri krēsli, maz vietas. Bet nu pašu cilvēki, kur nu kurais piemetās, cits uz palodzes. Braucēji tur gandrīz nemaz neiegriezās. Pēckara laikos, ap 1948. gadu, krāvējiem, šoferiem, mežstrādniekiem alga bija 3000 — 4000 rubļu mēnesī. Naudas līdz kaklam, tikai nopirkt par to tikpat kā neko nevarēja. Izņemot šņabi. Kā naudu izlietot? Jānodzer! Traki. Tāpēc dzeršana aizgāja. Sākās jau ar ļergu kara laikā un tad turpinājās pēc kara. Tā
arī sturmēja stacijas bufeti. Stacijas bufete pastāvēja vēl krietni ilgi pēc mazbānīša. Nekas jau nedod tādus ienākumus kā šņabis. Es tur sevišķi bieži neiekūlos. Gucuļu laikos pēc vējgāzes tur gāja augsti. Tajos gados nepirka to, ko vajadzēja, bet to, ko varēja dabūt. Bet stacijas bufetē bija labāk ar produktiem nekā citur Dundagā, pat apelsīnus esot pārdevuši, kas citur tajos laikos te nav bijis. Tad bija tā: zvejniekiem bija sava patērētāju biedrība, dzelzceļniekiem sava, lauciniekiem sava. Apgāde atšķīrās krietni. Piemēram, zvejnieku veikalā ir cukurs, ir zābaki, bet, ja tu neesi zvejnieks, tad tas tev iet gar degunu. Stacijas bufetē allaž bija mucu alus, to sūtīja no kaut kurienes. Ja citur Dundagā nebija alus, tad stacijas bufetē bija. Stacijas bufete palika pēc mazbānīša likvidēšanas acīmredzot tāpēc, ka bija izdevīgi pildīt plānu. Kas dod vēl tādu peļņu kā šņabis? Paklīda runas, ka bijušajā uzgaidāmajā telpā vajag ierīkot krogu, tomēr to neiztaisīja».

1916. gadā vācu armija uzbūvēja kara lauka platuma (600mm) šaursliežu dzelzceļa līniju Stende – Mazirbe 73 km garumā. Mazirbe atrodas tikai nepilnu 25 km attālum no Sāremas salas Sāres raga, kur nocietinājusies krievu armija. Tas, kura rokās atrdās Irbes jūras šaurums, praktiski pārvaldīja visu Rīgas jūras līci ar visām no tāizrietošām sekām. Līdz dzelzceļa izbūvei piekļuve Mazirbei bija visai ierobežota – turp veda vien necili, pajūgu iebraukti zemes ceļi, kas pavasarī un rudenī bija praktiski neizbraucami. Tādēl pievest tālšāvējlielgabalus un munīciju bija ļoti problemātiski.

Kara lauku dzelzceļš atrisināja šo problēmu!

Dzelzceļš tika plaši izmantots arī kvalitatīvo kokmateriālu izvešanai kara vajadzībām.

Dzelzceļi Latvijā. Jumava. 2009. 136. lpp.

Būvējot dzelzceļu, vācieši uzbūvēja lielu daudzumu tiltu, tajā skaitā vismaz 17 m augsto un 105 metru garu tiltu pāri Šlīteres gravai. Tā kā to taisīja uz ātru roku un no zaļiem kokiem, tad jau pēc 10 gadiem tas bijis uz pēdējo tūkstoti. Tad bānīti laiduši pāri gravai tukšu, tikai ar mašīnistu iekšā, bet pasažieri gājuši pāri. Kad nu tiltu pavisam vairs nevarēja lietot, līniju novirzīja gar Sīkraga dambi.

Dundadznieks Nr. 5 (86) maijs. 2009. 4. lpp.

1923./24. budžeta gadā tika uzbūvāts apvedceļš. Jaunā ceļa būvi noteica arī līdz tam esošais šaursliežu dzelzceļatrases nepieļaujamais kāpums – 35 ‰, īslaicīgi pat 38 ‰. Pēc pārbūves pastāvīgais kāpums sasniedza 20 ‰ atzīmi. 30. gados tika uzsākti kapitāli līnijas pārbūves darbi virzienā no Stendes, ar domu pārveidot to uz 750 mm platumu.

Lauku platuma dzelzceļi. Mazbānītis de facto. Ventspils muzejs. 2017. 55. lpp.

Apmeklējot šos 12 slēpņus, Tev būs iespēja izsekot abām līnijām – vācu ceļam un apvedceļam, apskatīt vietas, kur kādreiz ripojis mazbānītis, novērtēt dažādus trases kāpumus un vienkārši baudīt Ziemeļkurzemes dabu.

Slēpnis ir Lock sagatave, sākotnēji satur viesgrāmatu un rakstāmo. 

Additional Hints (Decrypt)

Rtyr. 2 z.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.