Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

ištván: ⛔

More
<

Pijte nejen kavu! #ValentynskyAltan

A cache by ištván & vojta99 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Friday, 14 February 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

14 February 2020, 15:30 - 16:30

CS: Nenáročná popracovní valentýnská kávička ve vyzkoušeném altánu
EN: Undemanding afternoon coffee break in geocachers-tested area

Pijte kávu!

Sejdeme se v již několikrát otestovaném altánu a opět po roce zde díky vojta99 uvidíme výborný outdoorový vařič, kde bude ohřívána voda a
Vlastní hrnek a něco k zalití velkou výhodou!
Kdy: 14.02.2020 od 15:30 přinejmenším do 16:30 hodin
Kde: vyzkoušený altán u zastavení č. 11 stezky "Bylo nás pět"
Co: káva, čaj, CWG, GC, plánování, poplk & tak...

225. výročí narození Friedlieba Ferdinanda Rungeho

Loňský (publikován 08.02.2019) Google Doodle oslavuje německého analytického chemika Friedlieba Ferdinanda Runge (08.02.1794 – 25.03.1867), jehož místo v historii zapříčinilo jedno náhodné setkání.
Runge se narodil jako syn luteránského pastora nedaleko Hamburku v roce 1795, od mala projevoval zájem o chemii a již v pubertě začal provádět experimenty.
Během jednoho takového experimentu si Runge nechtěně kápl extrakt rulíku zlomocného (belladona) do oka, což mu umožnilo zpozorovat rozšiřující efekt na zorničky očí. O deset let později, když studoval u významného chemika Johanna Wolfganga Döbereinera na univerzitě v Jeně, byl Runge požádán aby pokus zopakoval pro jednoho z Döbereinerových přátel: spisovatele a renesančního člověka Johanna Wolfganga von Goethe. Ohromen mladým chemikem věnoval Goethe Rungemu balíček tehdy velmi vzácných kávových zrnek a navrhl, aby analyzoval jejich chemické složení. Krátce poté Runge skutečně izoloval jejich aktivní složku, kterou dnes známe jako kofein!
Po ziskání doktorátu na berlínské univerzitě se Runge vydal učit do Vratislavi, aby následně v roce 1931 opustil akademické prostředí a přijal místo v chemické společnosti. Během tohoto období vynalezl první barvivo z černouhelného dehtu (anilin) a související proces barvení látek. Dále přispěl světu též tím, že jako jeden z prvních vědců provedl izolaci chininu (lék používaný proti malárii), dále je považován za vynálezce papírové chromatografie (raná metoda oddělení chemických látek), a dokonce vymyslel způsob jak extrahovat cukr z cukrové řepy.
Dejte si kávu na Rungeho, vědce, bez kterého bysme neznali vědecký původ bolesti z přeskočení ranního šálku kávy!

Geocaching.eastcz

[Last listing update: 28.02.2019; unsaved]

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.