Skip to Content

<

CITO Lamacentrum 2020

A cache by G+K Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 18 April 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

18 April 2020, 09:30 - 12:00

Už je to tady! Další ročník tradičního CITO eventu mezi zvířátky!

PROSÍME NESNAŽTE SE PŘIJET AUTEM K LAMACENTRU - ZPŮSOBÍTE TÍM PROBLÉMY DOBROVOLNÍKŮM Z LAMACENTRA. 

Je tu již sedmý ročník eventu, jehož náplň pravidelní návštěvníci už dobře znají. Přiložíme ruku k dílu a pomůžeme nejen vyčistit krásnou lokalitu Růženina lomu, ale také zase o kousek vylepšit zázemí zdejšího lamacentra. Odměnou nám budiž nejen dobrý pocit a setkání s legračními a přátelskými tvory, spousta legrace, ale také tradiční škvarková pomazánka (kdo nezažil, neuvěří).

Co přesně budeme letos dělat, upřesníme později. Hlaště se a sledujte announcementy :-)

 

Aprílové počasí sice občas přichystá zkoušku naší odolnosti, i tak jsme ale vždy udělali spoustu práce a my se pokusíme objednat příznivé podmínky. Těšit se můžete opět na nabídku různých aktivit, kterou ještě společně s vedením lamacentra dáváme dohromady a upřesníme v předstihu v listingu i anouncementem. Samozřejmostí bude čištění okolí Růženina lomu od odpadků (i když po předchozích ročnících očekáváme výrazně menší zamoření, než obvykle), oprava přístupových cest a celkové zvelebování okolí tak, aby lamacentrum bylo snadno přístupné opravdu všem. 

Jen pro představu - během předchozích ročníků jsme zbudovali nové informační tabule, výrazně vylepšili přístupové cesty (které shodou okolností hned otestoval náhodný návštěvník na invalidním vozíku), postavili doslova stovky metrů nových ohrad, do kontejneru soustředili stovky kilogramů nejrůznějšího nepořádku, vyrobili lavičky podél přístupových cest, vybudovali obří seník, vyčistili plochy od náletových dřevin, vyrobili monumentální "stezku bosou nohou", postavili vilu pro kozy, položili základy novým kadibudkám, vytvořili mycí centrum a pomohli s celou řadou dalších (větších i menších) úkolů. A těšíme se na další rozšiřování tohoto seznamu!

Datum: 18. 4. 2019 (sobota) 

Sraz u Klajdovky (Parkoviště, dostupné MHD): 9:00

Začátek eventu v lamacentru: 9:30
Oficiální konec eventu: 12:00

Oficiální uvádíme jen pro naplnění litery pravidel. V lamacentru samozřejmě budeme zůstávat déle, podle chuti a nálady, poslední pracanti obvykle opouští lamí společnost po 6. hodině večerní. Podmínkou účasti na eventu (a tím pádem i nárok na bezplatný vstup do lamacentra, granule pro lamy a škvarkovou pomazánku) je zapojení do pracovní činnosti, drive-in účast není vítána.

CWG budou, jedno CWG na pracující hlavu bude zdarma. CWG navíc za tradičních 10 korun.

NEZAPOMEŇTE DO LOGU UVÉST POŽADOVANÝ POČET CWG. Uzávěrka objednávek 5. 4., po tomto datu už jen doufat, že nějaké zbyde.

S sebou nezapomeňte geooděv, svačinu a hlavně pracovní rukavice, hodit by se také mohlo nějaké napichovátko, nebo jiný nástroj na prodloužení ruky. Pytle na odpadky budou zajištěny organizátory, odvoz naplněných pytlů bude v režii PS Hády jakožto správce oblasti. Pokud máte možnost vzít elektrické nářadí (vrtačka, pila, elektrické kladivo), nebo motorovou pilu, budeme rádi!


Organizace eventu - tradičně vysoká účast na eventu přinesla loni novinku, kterou chceme zopakovat. V předstihu před eventem bychom tedy rádi sestavili skupinu kapitánů, kteří na místě budou organizovat jednotlivé pracovní úkoly a omezí se tak zmatky s přidělováním práce, distribucí nářadí a materiálu. Před rokem se této role naprosto skvostně zhostili Str.Fido, Romik64, Endici, Geosebik, Cliffi 22, Kraliks a Peslik, budeme rádi, pokud do toho půjdou znovu, stejně tak budeme rádi, když se do kapitánského týmu přihlásí ještě někdo další. Zejména budeme rádi za kapitány, kteří se už eventu dříve zúčastnili a mají tak představu kde, co a jak, ale nebráníme se ani "nové generaci".

Elementárním požadavkem na kapitána/kapitánku je odhodlání, ochota cca. 7-14 před eventem (v termínu dle dohody) navštívit lamacentrum na cca. hodinovou poradu a samozřejmě schopnost velet skupině 5-20 pracantů. Prosíme všechny, kteří by se chtěli této role ujmout, aby se hlásili ve svém logu.

 


 

Event se uskuteční za každého počasí. Jako vždy budou pro děti k dispozici různé výtvarné a rukodělné aktivity, včetně zkušeného dohledu, čili tradiční "lamí školka" - nemusíte tedy nechávat děti doma, počítáme i s jejich účastí.

Těšíme se na vás!

Něco o lokalitě, kterou budeme čistit:

Významný krajinný prvek (VKP) Růženin lom je bývalý jámový lom v němž probíhala těžba vápence především v první polovině 20. století. Je příkladem toho, že i negativní činnost jako těžba může mít pozitivní vliv na biologickou pestrost území.

Těžbou byl v prostoru lomu odkryt silný pramen, díky němuž nemohl být lom zavezen slinkovým popílkem, což byl původní záměr na jeho využití. Tak zde došlo k vytvoření několika vodních ploch, jejichž bezprostřední okolí osídlila řada živočichů a rostlin vázaná na vodní biotopy. Vyskytuje se zde např. silná populace vzácného kruštíku bahenního, velké množství vodního hmyzu, ve vodě několik druhů ryb a dokonce i užovka obojková. Mimo to do prostoru lomu z okolních stepních porostů pronikla řada vzácných teplomilných druhů rostlin. Jedině zde se např. vyskytuje jediný zbytek hádecké populace pelyňku pontického. 

Na území Růženina lomu probíhá v současné době rekultivace. Protože toto území leží v ochraném pásmu PP Velká Klajdovka, musel rekultivační projekt respektovat přírodovědné hodnoty území a splňovat náročná realizační kritéria. Nejenže byla zachována již tak vysoká biologická hodnota území, navíc díky citlivé rekultivaci a promyšleným krokům, došlo ke zvýšení biologické pestrosti území a po provedených zásazích se zde objevila řada vzácných, často i pro území nových druhů rostlin. Dá se říci, že rekultivace tohoto území může sloužit jako modelový příklad pro další podobné projekty.


(Citace z webu http://psh.ecn.cz/strany/ruz_lom.htm)

A na závěr pár momentek z předchozích ročníků (Komentáře si jistě domyslíte sami :-)

Additional Hints (Decrypt)

Additional Hints (Decrypt)

Xqb arcenphwr, ng arwí!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.