Skip to content

<

Ogres trikotāžas kombināts

A cache by KrystsZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/26/2020
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 1965.gada aprīlī tika ielikts pamatakmens netipiskai būvei tā laika Pierīgas kūrortpilsētā Ogrē. Reizē ar ražošanas ēku celtniecību 1967.gada jūlijā uzsāka darbu mācību cehs. Kombināta vērpšanas fabrika eksplutācijā nodota 1969.gada aprīlī, bet trikotāžas fabrika 1969.gada decembrī. Kombināts savu darbību pilnā apmērā sāka 1970.gada 30.jūnijā, kad nodeva celtniecības trešo kārtu. Pirms šīs rūpnīcas atvēršanas Ogrē bija tikai nedaudzi mazi ražošanas uzņēmumi un šī uzņēmuma būvniecība radikāli izmainīja pilsētas seju. Protams, viss sākās nedaudz ātrāk, jo sākoties padomju gadiem Ogre kļuva par apriņķa un vēlāk par rajona centru. Tas ietekmēja pilsētas turpmāko plānoto attīstību.

 Trikotāžas kombināta lielākā ēka ir zema kvadrātveida, kuras vienas malas garums sasniedz par 340m garumu. Tā ir otra lielākā ēka valstī pēc pirmā stāva platības. To apsteidz tikai Liepājas fabrika “Lauma”. Pamanāmākais objekts ir jau iztālēm redzamais agrākās katlu mājas 100m augstais skurstenis. Agrāk tieši šeit tika saražots Ogrei nepieciešamais siltums apkurei. Otrs pamanāmais objekts ir tuvāk Rīgas-Daugavpils šosejai atrodamā 1985. gadā uzceltā administrācijas deviņstāvu ēka ar klubu. Šobrīd gan tā pārveidota ar dzīvokļu ēku. Tā kā uzņēmumam bija vajadzīgi 5600 darbinieki sakās masveida migrācija uz Ogri. Līdz ar rūpnīcas celtniecību agrākajās purvainajās Zilo kalnu nogāzes pļavās sākās daudzīvokļu masīva celtniecība. Tā kā vieta nebija tik daudz cik nepieciešams tika nojauktas arī daudzas agrākās vasarnīcas Tīnūžu ielas un Ausekļa prospekta rajonos. Dažas no tām saglabāja atstājot starp daudzstāvu namiem. Tagad šajā rajonā dzīvo aptuveni puse Ogres iedzīvotāju. 1985.gadā pie kombināta tika uzcelts arī siltumnīcu komplekss un Mālkalnes rajonā nodots eksplutācijā jaunais skaitļošanas centrs.

 Padomju gados trikotāžas kombināts ik gadu izlaida produkciju par vairāk kā 250 miljoniem rubļu. Sortimentu ik gadu atjaunoja pa 60%. Vilnas ķemmdziju un kupldziju ražoja, galvenokārt, citiem uzņemumiem bijušajā PSRS teritorijā. Galvenā patērējamā produkcija bija virsējās trikotāžas ražojumi. 1989.gadā uzņēmums saražoja 9,8 miljonus trikotāžas izstrādājumu un apmēram 7 tonnas ķemmdzijas.

 Jaunie kombināta darbinieki tiek gatavoti Ogres pilsētas profesionāli tehniskajā skolā. Viņu uzņemšana kolektīvā notiek ar īpašu ceremoniju – jaunā darbinieka svētkiem. To laikā tiek dots īpašs solījums. Tas skanēja šādi: „Iestājoties Ogres trikotāžas kombināta darba kolektīva biedru rindās, solāmies: vienmēr sekot tā slavenajām tradīcijām, vairot darba panākumus. Kopš šī brīža kombināta kolektīva rūpes – mūsu rūpes, tā gods – mūsu gods. Te mēs strādāsim ilgus gadus. Uzņēmums mums kļūs par otrajām mājām. Mūsu turpmākie uzdevumi ir: produkcijas kvalitātes un darba ražīguma kāpināšana, kvalifikācijas celšana, aktīva līdzdalība sabiedriskajā dzīvē un kustībā par komunistisku darbu. Lai šīs pirmās saistības, ko uzņemamies kolektīva priekšā, kurš mūs uzņem savās rindās, ir ķīla mūsu pastāvīgajām saitēm ar darbu, ķīla uzticībai komunistiskās sabiedrības celšanā. Mīlēt profesiju,apgūt visus tās noslēpumus, nemitīgi celt savas zināšanas un meistarību, apgūt vecāko darbabiedru pieredzi – solām! Solām! Solām!” Arī vēlākā darba dzīvē notiek darbinieku motivēšana. Uzņēmumā notika dažādi profesiju konkursi. To uzvarētāji tiek apbalvoti ar goda rakstiem un vimpeļiem. Vasarās Ogres estrādē notiek uzņēmuma svētki, kuros uzstājas tā pašdarbības kolektīvi.

 Kopš 1972.gada uzņēmums izdeva savu laikrakstu „Ausma”. Tas iznāca vienu reizi nedēļā latviešu un krievu valodā. Izdevumā tika rakstīts par labākajiem darbiniekiem, atspoguļotas norises sabiedriskajā dzīvē. Attīstība turpinās arī 80.gados – 1981.gadā Preiļos tiek uzcelta un nodota ekspluatācijā kombināta filiāle. Tajā notiek trikotāžas izstrādājumu šūšana.

 No 1965.gada marta līdz 1968.gada oktobrim uzņēmums tika dēvēts par Ogres trikotāžas kombinātu. Ar toreizējā Latvijas PSR Ministru kabineta 1968.gada 23.oktobra lēmumu un Latvijas PSR Vieglās rūpniecības ministra 1968.gada 5.novembra pavēli, Ogres trikotāžas kombināts tika pārdēvēts par VĻKJS 50.gadadienas Ogres trikotāžas kombinātu. 80.gadu vidū uzņēmums atkal piedzīvo nosaukuma maiņu – 1985.gada 16.oktobrī ar Latvijas PSR Ministru Padomes lēmumu tas tiek pārdēvēts par Ogres vērpšanas un trikotāžas apvienību. Ar šādu nosaukumu kombināts strādā nākamos piecus gadus. 1990.gada 8.augustā vieglās rūpniecības koncerns „Latļegprom” prezidija sēdē apstiprināja kolektīva konferences lēmumu – nosaukt uzņēmumu par ražošanas apvienību „Ogre”. 1991.gada 10.jūnijā valsts ražošanas uzņēmums „Ogre” tiek reģistrēts Latvijas Republikas uzņēmumu reģistrā.

 90.gadu sākumā notiek daļēja vērpšanas ražotnes rekonstrukcija. Tiek ieviesta jauna tīrvilnas šķiedras apstrādes tehnoloģija, izmantojot „Superwash” iekārtu. Izstrādājumi no šādi apstrādātas dzijas ir mīksti un ilgāk valkājami. Šajā laikā Starptautiskais Vilnas sekretariāts uzņēmumam piešķir licenci tīrvilnas dzijas izlaidei ar „Woolmark” zīmi. 1992.gada plāni liecina, ka uzņēmums izlaidīs ap 3 500 tūkstošiem tonnu dzijas un ap 5 miljoniem trikotažas izstrādājumu vienību. Dzija galvenokārt tiek izmantota paša uzņēmuma darbības nodrošināšanai, kā arī piegādāta citiem Latvijas, Igaunijas un Lietuvas uzņēmumiem, savukārt trikotāžas izstrādājumus realizē gan Latvijā, gan ārpus tās robežām, t.sk. Vācijā, Zviedrijā, Somijā.

 Mainoties sociāli ekonomiskajai formācijai valstī, izmaiņas skar arī trikotāžas kombinātu. Tas no valsts uzņēmuma kļūst par privātu firmu. No 1997.gada uzņēmums pieder holdingam „Baltijas Holdings”, bet kopš 2004.gada, tas turpina veiksmīgu attīstību koncerna „Mono” ietvaros. Trikotāžas ražošanai nepieciešamā platība ar gadiem sarūk. Šobrīd agrākā trikotāžas kombināta vietā saimnieko dažendažāda firmas, kuras īrē telpas tā daudzajās ēkās.

Video par rūpnīcu - https://www.youtube.com/watch?v=CZs88UqW6Tc

Uzdevums – sarēķni zemāk doto uzdevumu un rezultātu pārbaudi čekerī. Veiksmi!

N 56 49.(:::+...+..*2)

E 024 33. (:::*4+::*4+...*2+..)

Additional Hints (Decrypt)

Prxrev

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.