Skip to Content

<

Operace Anthropoid vol. 2

A cache by Vlada67 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Wednesday, 27 May 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

27 May 2020, 18:00 - 18:30

 

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava, jehož úkolem byla likvidace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Výsadek byl organizován zvláštní skupinou "D" zpravodajského odboru Ministerstva národní obrany v Londýně, pod vedením plukovníka Františka Moravce.

Členy tohoto výsadku byli Jozef Gabčík (nar. 8.4.1912) a Jan Kubiš (nar. 24.6.1913) vojáci československé exilové armády ve Velké Británii. Původně byl členem skupiny rotný Karel Svoboda, který z ní byl ale koncem roku 1941 kvůli úrazu při cvičném seskoku z operace vyřazen a na Gabčíkův návrh nahrazen právě Janem Kubišem.

Vojáci byli vycvičeni ke svému úkolu ve Skotsku na základnách, kde probíhal i výcvik britských commandos.

Jan Kubiš a Jozef Gabčík seskočili dne 29.12.1941 v 02.24 hod. z letounu Halifax u obce Nehvizdy nedaleko Prahy, byť plánovaným místem seskoku byly Ejpovice u Plzně, vzdálené odtud 100 km. Současně s nimi byly vysazeny, ale pochopitelně na jiných místech, výsadky Silver A a Silver B.

Oběma parašutistům se podařilo zkontaktovat členy domácího odboje, zejména z řad sokolů, a po dodání různých informací a vlastním pozorování byl připraven plán útoku. K jeho provedení byla zvolena ostrá pravá zatáčka mezi ulicí Kirchmayerovou (dnes Zenklova) a V Holešovičkách v Praze 8, Libni, v níž musel Heydrichův řidič výrazně zpomalit svůj automobil. Zbývá jen dodat, že Reinhard Heydrich tudy každý den projížděl ze svého tehdejšího bydliště v Panenských Břežanech na Pražský hrad, kde měl svou kancelář.

 

Vlastní průběh celé akce je, bohudíky, dostatečně známý, zejména z různých filmů. Jan Kubiš hodil na projíždějící automobil bombu a Jozefu Gabčíkovi selhal jeho samopal Stengun. O tom, jaké bylo pořadí těchto dvou akcí, se stále vedou různé teorie, které lze vyhledat i na internetu.

Já sám se přikláním k této nejnovější:

 

 

27. května 1942 v 10:35 hodin zavládl na křižovatce v pražské Libni až dosud netušený dopravní chaos, v němž Heydrichův řidič Johannes Klein s dvouapůltunovým kabrioletem značky Mercedes doslova kličkoval mezi třemi tramvajovými vlaky. S podobnou situací parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem, kteří už na místě čekali, nepočítali.

V jednu chvíli se jim dokonce auto s místodržícím protektorem ztratilo z dohledu. Proto byl Gabčík podle všeho tolik vyveden z míry, když se prudce brzdící Heydrichův mercedes ocitl zčistajasna v jeho těsné blízkosti a proto zřejmě nestačil vystřelit. Kubiš zareagoval na nepřehlednou situaci, kdy se řidič Klein vyhýbal protijedoucí tramvaji, hozením bomby na automobil, jejíž střepina Heydricha smrtelně zranila.

 

 

Z britských archivů ostatně vyplývá, že Jan Kubiš měl těžký automobil nejprve zastavit bombou a až po něm měl zasáhnout Jozef Gabčík, jehož úkolem bylo zraněnou či výbuchem dezorientovanou posádku vozidla pokropit dávkou ze samopalu sten-gun.

V každém případě výbuch bomby Heydricha nezabil, ale v jeho důsledku jej do zad zasáhly jak její střepiny, tak i část automobilové karosérie. Nákladním autem, které jelo okolo, byl pak převezen na chirurgii blízké nemocnice Na Bulovce.

Janu Kubišovi, zraněnému výbuchem bomby v obličeji, se podařilo dostat k jeho kolu, které zde měl připraveno a odjel na něm Kirchmayerovou třídou dolů až na Palmovku. Kolo pak odstavil na rohu ulic Primátorské a Slavatovy (dnes Zenklova a U Synagogy) u obchodu s obuví Baťa (nyní drogerie Teta).

Heydrichův řidič Johannes Klein začal pronásledovat prchajícího Jozefa Gabčíka, který utíkal Kirchmayerovou třídou směrem, odkud Heydrich přijel, a poté zatočil do ulice Na Kolínské (dnes Gabčíkova). Během útěku po sobě s Kleinem opakovaně stříleli, ale ani jednomu z nich se nepodařilo trefit druhého. Jozef Gabčík pak po několika desítkách metrů doběhl k řeznickému krámku v tehdejší ulici Na Zápalčí (dnes Valčíkova), před kterým stál řezník Brauner a vyhlížel, co to bouchlo. Gabčík nevěděl, že Brauner je kolaborant, a očekával od něho pomoc. Skryl se tedy v jeho krámě, ale Brauner na něho upozornil přibíhajícího Kleina. Mezi oběma pak došlo k přestřelce, v níž byl úspěšnější Gabčík, který Kleina zasáhl do nohy. Vyřadil ho tím z boje a blízkými ulicemi se dostal k Trojskému mostu a pak do centra Prahy.

Za sloupkem na rohu obou ulic, za nímž se kryl Klein, se údajně dají dodnes najít stopy Gabčíkových kulek. My je tam ale loni nenašli, ale letos se to třeba povede.

 

 

Reinhard Heydrich na následky zranění dne 4.6.1942 zemřel.

Jan Kubiš s Jozefem Gabčíkem za svůj čin zaplatili životem, když spolu s dalšími výsadkáři padli dne 18.6.1942 při boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze 2.

Přesto, že šlo jednoznačně o vojenskou akci, používá se k jejímu označení nesprávně termín „atentát“. Přiznávám, že i já jej někdy použiji


K uctění památky statečných bojovníků a vlastenců se sejdeme ve středu dne 27.května 2020 v 18:00 hodin.

 

Právě na tento den připadá 78. výročí této události.

Logbook bude na místě od 18:00 do 18:30 hodin.

CWG: budou asi ty loňské, které zbyly.


Doporučená a použitá literatura, včetně fotografií:

Jaroslav Čvančara - ANTHROPOID, Jaroslav Čvančara – Heydrich, Pavel Šmejkal, Jiří Padevět – ANTHROPOID, Jiří Padevět – Průvodce protektorátní Prahou, Pavel Šmejkal – Protektorátem po stopách parašutistů, Jiří Padevět - Dotek Anthropoidu

 

Zajímavé články na internetu :

 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nova-zjisteni-k-atentatu-na-heydrich.A121018_161329_domaci_jav
https://kosarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=531109
https://www.tyden.cz/fotogalerie/mista-kudy-prosel-anthropoid_59/detail/?fotoIndex=72
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/proc-parasutista-gabcik-nevystrelil-archiv-vydal-dukaz/r~5da2137a03a611e593f4002590604f2e/?redirected=1552409341

Additional Hints (Decrypt)

H cbzaíxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.