Skip to content

<

Cingi Lingi Bom : Fantomas kontra Scotland Yard

A cache by jannci9 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/17/2020
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Fantomas

jeden z najobávanejších a najlegendárnejších zloduchov všetkých čias. Jeho strašidelné príbehy dodnes nedajú pokojne spať mnohým z nás. Autormi Fantomasa sú spisovatelia Pierre Souvestre a Marcel Allain. Od roku 1905 napísali o ňom postupne 32 príbehov. Boli to kriminálne horory. Do televízie sa dostal až v rokoch 1913 a 1914. A to len v nemých filmoch. Do výraznejšieho povedomia sa Fantomas dostal až v 60. rokoch, keď režisér André Hunebelle natočil komickú trilógiu. Komisára stvárnil komik Louis de Funès. Jean Marais si zahral dvojrolu Fantomasa a Fandora. Celá filmová trilógia bola do kín pustená s veľkým odstupom času a dokonca v opačnom poradí. Jean Marais si masku Fantomasa navrhol sám. Trávil v nej asi 6 hodín denne. Pred natáčaním mu ju na tvár lepili traja maskéri takmer dve hodiny. špz auta Gotfreyho?=J Louis de Funès, skôr ako sa stal hercom, pracoval ako aranžér, účtovník či kožušník. Jeho herecký štýl pozostával z výraznej mimiky a gestikulácie. Svoje typické grimasy odpozeral od káčera Donalda. Scéna, kedy Fantomas uteká na vrtuľníku a komisár Juve visí na žeriave, sa točila meter nad zemou. Trvalo to niekoľko hodín, Louis de Funès si pri tom zničil svaly a musel chodiť na rehabilitáciu.Maliar René Magritte miloval Fantomasa. V roku 1926 namaľoval obraz Ohrozujúci vrah (L´assasin menacé), na ktorom Fantomas zabil svoju obeť a počúva hudbu z gramofónu. Postupom času bola postava Fantomasa prenesená aj do iných filmov či seriálov. V Česku sa napríklad vyskytol v seriáli Arabela. Fantomasov smiech patrí k tým najznámejším a najzlomyseľnejším na svete.

Fantomasové príbehy od Marcela Allaina a Pierra Souvestreho sú dosť brutálne kriminálne horory. Spájaju v sebe prvky gotického románu a rekvizity novoromantizmu s vedeckými vynálezmi začiatku 20.storočia. Odohrávajú sa v schátralých starých domoch a aj v honosných zámockých sídlach, v špinavých a nebezpečných krčmách a brlohoch a v luxusných obchodných domoch a umeleckých galériach. Sú na nich poznať vlivy Tajností Parížske od Eugena Suea a Rocambola od Pierre Alexis de Ponson du Terrail .

Prví diel románového cyklu o Fantomasovi vyšiel vo februári roku 1911 v rámci knižnej série nakladateľstva Fayard Le Livre Populaire. Do konca roku 1913 potom vyšlo ďalších tridsať jedna pokračovaní. Po Souvestreho smrti Allain v písaní knih o Fantomasovi pokračoval a vydal o ňom v rokoch 1925–1963 dalších jedenásť dielov.

Hoci ide o pokleslú (brakovú) literatúru, už francúzsky dadaistický a surrealistický básnik Philippe Soupault videl vo Fantomasovi prototyp moderného románu a Jean Cocteau postrehol jeho zvláštny lyrizmus. Kladne sa o cykle vyjadroval tiež Blaise Cendrars, Max Jacob a Francis Lacassin o ňom vyhlásil, že "obsahuje všetku mytológiu sveta".

A ko ku keške?

Stačí zodpovedať otázky.

1.ŠPZ auta Brauna(Fantomasa) cestou k lordovi MacRashleyovi ? (A=?)
2.Koľko mal zaplatiť MacRashley Fantomasovi daň za život ? (B=?)(číslo)(Doláre)
3.ŠPZ auta , v ktorom cestovali Fandor , Juve a spol. k lordovi MacRashleyovi z letiska ? (C=?)
4.Meno komorníka , ktorý sa ma starať o komisára Juvea ? (D=?)
5.Koľko trubačov otváralo poľovačku na líšku ? (E=?)
6.Označenie lietadla ,  v ktorom chceli uniesť Helenu ? (F=?)
7.Akú sumu má vybrať Juve od boháčov pre Fantomasa ?(G=?)(číslo)
8.Akú sumu mal doložiť do truhlice MacRashley ? (H=?)(číslo)
9.Na čom unikol Fantomas zo zámku? (I=?)(Základny tvar)

Odpoveď zadaj do checkra nasledovne : A=odpoveď,B=odpoveď,C=odpoveď......

ŠPZ zadávaj bez medzier a pomlčiek a označenie lietadla bez bodky !!!


Cez certitude môžete overiť riešenie svojej kešky.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.