Skip to content

<

Hop na kolo II.

A cache by Vix61 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/20/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:
Úkolem keše je pozvat Vás tak říkajíc "na kolo". Narozdíl od sesterské "jedničky" (již archivované) ji není možno absolvovat úplně celou autem nebo na motorce, takže se budu se svým pozváním obracet rovnou na kolečkáře. Tak tedy…

… ahoj kolečkáři :-)


Dovolte mi vytáhnout Vás na nenáročnou projížďku pěknou krajinkou Přírodního parku Turovecký les. Začátek i konec je u Kozího Hrádku, kde je zřícenina známého hradu, parkoviště, hospůdka i dětské hřiště. Okružní jízda Vás pak provede lesními cestami, po hrázích rybníků, kolem obory se zvířátky, okresními asfaltkami, využijeme cyklotrasy a turistické značky, stejně tak i cesty nijak neznačené.

Kromě předpokládaného relaxu bude Vaším úkolem posbírat cestou indície potřebné k odlovení keše. Stage s indiciemi jsou rozmístěny po trase tak, abyste ji museli chcanechca objet pokud možno celou, kešule je pak schována někde za poslední stage.

Zastávek je celkem osm, většina stage je charakteru fyzického (jsou zde umístěny kulaté plechové štítky s dvojciferným číslem tak, aby nebyly vidět z cesty), pouze na dvou zastávkách je požadováno splnění nějakého úkolu. Získaná čísla budete potřebovat k vyluštění souřadnic finálky.
Příklad: pokud na „Stage A“ získáte číslo 1, pak ve vzorci platí, že A=1.

Pozor při odečítání čísel !!! Štítek v drsném podnebí Jihočeského kraje pochopitelně trpí. Sedmička pak snadno vypadá jako jednička, trojka jako osmička, šestka jako devítka,... prostě ujistěte se radši dvakrát, co jste vlastně viděli za číslo.


Několik základních informací:

1. Jak je to dlouhé: trasa je dlouhá cca 14 km. Tedy pokud pojedete podle návrhu.
Jinak si pochopitelně jeďte kudy chcete a jak chcete. Není ani třeba vše projet během jediného dne, možná si někdo udělá výletů víc. Keš na Vás počká :-)
Nejblíž ke keši je to od Stage H.

2. Kde začít: Kozí Hrádek je asi nejoptimálnější. Je tu parking a je tu hospůdka. Moc příjemné místo na zahájení i ukončení Vašeho cykloputování.

3. Po čem pojedete: po asfaltu pěkném i rozbitém, po retrokostkách, po šotolině i po cestách lesních. Občas kvalitu cest zhorší lesáci či oprava povrchu kamením, takže to chce spíš kolečko do terénu než "silničku". Naštěstí se to tu dá všelijak objet, takže kdo „umí“ s mapou, nebude mít problém s náhradní trasou vlastního výběru.
Až na výjimky cesta vede spíše po rovině.

4. Bezpečnost: na silnicích s běžným silničním provozem bacha na auta, v místě přejezdu silnice Planá-Turovec (na mapě označeno vykřičníkem) bacha na auta ještě víc. Tam by mohlo být nebezpečno, protože je tam klasická „devadesátka".

Na závěr nezbývá, než Vám popřát modré nebe, dobrý signál, vítr v zádech tam i zpět, silnici bez hřebíků (a bez pitomců) a ničím nekaženou geonáladu cestou. A pochopitelně i úspěšné odlovení keše. A citát na rozloučenou....

Nejkrásnější pohled na svět je z kola.


Jak na keš:

Pominu-li brutění v naznačeném prostoru a či oblíbené vymámení finálních souřadnic od oblíbeného kamaráda, měli byste trasu projet po jednotlivých Stage A-B-C-D-E-F-G-H. Pak vypočítat finálku a do cíle se vrátit již s odlovenou keší. Tolik teorie :-)

Stage A: Hájenka Nechyba.
Máte za sebou prvních pár minut jízdy, je tedy čas si odpočinout. Pokud jste přijeli podle plánku, tedy od Kozího hrádku, jste na rozcestí u hájovny Nechyba. Nic romantického na ní není, hajný už je dávno fuč a zatím vesele chátrá. Ta hájovna pochopitelně :-) Raději se proto soustřeďte na infoceduli Naučná stezka Nechyba a spočítejte počet písmen v prvních pěti slovech nahoře v tmavězeleném pruhu. Výsledné číslo je A.

Stage B: Dálnice D3.
Dojeli jste k dálnici. Řidiči jsou z ní nadšeni, milovníci přírody si už zvykli a názory zvířat, kterým dálnice přepůlila „jejich“ domov, nikoho nezajímají. Mě osobně zaujal citát pana Charlese Kuralta:

„Díky dálnicím je možné projet zemi od hranice k hranici… aniž bychom cokoliv viděli.“

Vy na dálnici nejste, takže určitě na tomto „zvířecím“ přechodu uvidíte modrou TZ. Vaším úkolem je kouknout za ní, za stěnu, pokochat se výhledem na D3 a ze štítku, který objevíte nahoře na stěně, opsat číslo B.

Stage C: Rybník Nový Kravín.
Na této stage je pěkná vyhlídka na rybník. Dříve byla tato oblast (tři rybníky vedle sebe a společná cesta po jejich hrázích) oázou klidu jako stvořenou pro procházky. Dnes jsou ty časy díky dálnici pryč, ale něco tu přeci jenom zbylo. Mimo jiného i polorozpadlá lavička. Za ní je dole pod svahem strom a na něm štítek s číslem C.

Stage D: Kavčí cesta.
Kdysi to byla příjemná dopravní tepna přes Turovecký les. Na kole to po ní jelo jak po másle. Dnes to není až tak pravda, tak se aspoň koukněte za ceduli Turovecký les. Měl by tam být štítek s číslem D.

Stage E: Kavčí cesta-rozcestí.
Ocitli jste se na turistické křižovatce. Na stromě jsou čtyři ukazatele vzdáleností. Dva „modré“ a dva „červené“. Sečtěte všechny tyto vzdálenosti v kilometrech (včetně desetinných míst) a dostanete hodnotu E. Je to celé číslo.

Stage F: Křižovatka.
Lesní idylka končí, jste na křižovatce a dál pojedete po silnici do Turovce. Postavíte-li se před ceduli VJEZD CYKLISTŮM POVOLEN (jakoby jste ji chtěli číst), po pravé ruce za příkopem uvidíte silnější listnatý strom. Na něm je štítek s číslem F.

Stage G: Obec Turovec.
Je tu stůl, lavice a infotabule s mapou. Koukněte se nejen na ni, ale i na zadní stranu infotabule. Vlevo nahoře je štítek s číslem G.

Stage H: Kaplička.
Tato krásná kaplička kupodivu nemá svou vlastní keš a už ji asi mít nebude, když tu máme fyzickou stage. Vzadu za kapličkou je čtyřstrom s podivnými puklinami. Na jedné z nich ve výši očí najdete štítek s číslem H.

Máte hotovo. Keš se nachází na souřadnicích:

N 49° 23.(A+C+E+G)*3, E 014° 44.(B+D+F+H)*2

Přeji Vám pohodový lov a děkuji za návštěvu keše. Vix61.

Additional Hints (Decrypt)

Pvsrenpr ceiav mnibexl wr 5.
Pvsrenpr qehur mnibexl wr 5.
I xberarpu fzexh mn zrpurz n xnzrarz.
Cnx, cebfvz, mnfr mnznfxhw.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)