Skip to content

<

Community Celebration Event - Zámeček Brandýs n.O

A cache by jaja a paja Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 12 September 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

12 September 2020, 16:00 - 18:00

Jak oslavit narozeniny? Třeba geocachingu? Můžeme jít do kina, do hospody, uspořádat velkou párty, nebo udělat něco pro někoho jiného, nebo pro sebe.

A co takhle ode všeho trochu? Pokud máš chuť se zapojit do něčeho užitečného a zároveň poznat nová místa i nové lidi, tak přijď do Brandýského zámečku v sobotu 12. září. Oficielní program začne v 16h krátkou prohlídkou zámecké budovy a parku. Dozvíme se něco o historii, současnosti i plánech do budoucnosti. Během eventu je v plánu i spuštění nových keší. V podvečer pak společně posedíme u ohně v kamenném jezírku, podělíme se o svoje zážitky spojené s geocachingem, možná bude někdo s kytarou.

Neoficielní začátek, ale ten důležitější, bude hned od rána. Sraz účastníků, kteří se chtějí zapojit do pomoci se záchranou zámečku a parku se sejdou mezi 8:00-8:30. Seznam potřebných prací bude upřesněn před začátkem akce, ale tady se zatím počítá každá, i neodborná, ruka. Dobrovolníci budou odměněni mimo svých pocitů i obědem a večeří, množstvím nápojů, večer i čepovanými.

Svůj zážitek si můžete prodloužit přespáním pod arkádami, nebo ve vlastním stanu v zahradě. V neděli se pak nabízí návštěva místních turistických zajímavostí. Nad zámečkem na kopci se vypíná přístupná zřícenina hradu, za řekou habrový Labyrint s odkazem na Komenského, který zde žil. Mimo koupele ve studené sprše je fajn zaplavat si v přilehlé Tiché Orlici. Brandýs nad Orlicí se nachází v krásném údolí Přírodního parku Orlice s parádním cyklostezkou i na inline brusle podél řeky do Ústí, Letohradu či do Chocně, kde lze plnohodnotně strávit více než jeden den. 


Historie: Barokní zámek rodiny Františka Norberta Trautmannsdorfa z let 1781-83 stavitelem J.Tůmou postavený v místech někdejšího kláštera Jednoty bratrské, později panského domu. Přestavěn klasicistně a r. 1914 neobarokně pro bankéřskou rodinu Fischerů. Dobře zachovaná budova zámku, doklad obydlí menší venkovské šlechty s částečně dochovaným původním vybavením. Na jihovýchodním okraji městečka, pod hradem, nedaleko náměstí, stojí souběžně s hlavní silnicí patrová budova zámku. Na nevelkém pozemku vymezeném na východě říčním meandrem a z jihu železniční tratí je zámek obklopen nevýraznou, dendrologicky hodnotnou parkovou úpravou.

Současnou podobu mu přinesla novobarokní přestavba architekta Aloise Dlabače z roku 1914. Do padesátých let minulého století patřil zámek rodině Fischerových, po roce 1950 začal zámek sloužit jako dětský domov. V roce 1997 zámeček poškodily povodně, v prvním patře spadla část stropu. Od roku 2014 byl opuštěný a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ho několikrát nabízel v dražbě. Nový majitel chce zámek opravit a otevřít i pro veřejnost.


Organizační informace:
1. zámeček je nyní v soukromých rukou, snad to nebude pro někoho problém
2. akce není pojištěna, účast je dobrovolná a majitelé nenesou odpovědnost za případný úraz, nicméně lékařská pomoc je zajištěna
3. CWG nejsou zajištěna
4. pro všechny pomocníky je zajištěno občerstvení (pivo, nealko, oběd a večer buřty, klobásy) zdarma, pro ostatní za drobný poplatek
5. v objektu, či na zahradě je možnost přespání a tudíž můžete využít neděli pro výlety do okolí 
6. do logů pište počet osob, zda se zůčastníte i prací nebo pouze vlastního eventu, zda chtete přespat a zda ovládáte nejakou odbornou činnost, která by se mohla hodit

 

Odkazy, zdroje:
facebook.com/zamecekbrandys/
orlicky.denik.cz/zpravy_region/je-to-jako-dalsi-dite-rika-lekar-ktery-si-koupil-stary-zamecek-20200510.html
pardubice.rozhlas.cz/brandysky-zamek-koupil-doktor-vyleci-ho-8147671

 

 

 


Community Celebration Events - 2020

This Event is part of a limited release of Community Celebration Events to celebrate 20 years of geocaching. Geocachers hosted events between May 2, 2020 and December 31, 2020. Learn more about Community Celebration Events on the Geocaching Blog.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.