Skip to content

<

Je to ve hvězdách 04

A cache by mokri_cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/06/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hvězdy lidé pozorovali už před mnoha staletími. Poznali, že jim mohou mnohé povědět. Námořníci podle nich řídili dráhu svých lodí, rolníci podle hvězd, které se v určité době objevily na obloze, poznali, kdy mohou začít s prací na poli nebo kdy mají sklízet. Když se objevila na obloze hvězda Sirius, věděli Egypťané, že nastane období dešťů a že se rozvodní řeka Nil. 

Skupiny výrazných hvězd vytvářejí na obloze obrazce–souhvězdí.Ta lidem připomínala obrazy z dávných pověstí, statečné hrdiny, bájná i skutečná zvířata i nezapomenutelné události. Většinu souhvězdí pojmenovali staří Řekové podle příběhů a bájí, v nichž vystupovali nejen lidé, ale i řečtí bohové. Jako souhvězdí září na obloze třeba hrdina Herkules, statečný Perseus a jeho žena Andromeda nebo lovec Orion, který i na obloze prchá před jedovatým štírem. Hvězdná zvířata Lev, Beran, Delfín, Býk, Medvědice a Medvěd mají mezi sebou zvířata pohádková. Vedle strašlivého Draka a mořské příšery Velryby se vznáší na obloze i okřídlený Pegas. 

A tady končí převzatý text z knížky spisovatelky Jany Eislerové.


A teď už z naší hlavy.
Od minulého století je podle astronomů celá obloha rozdělena na 88 souhvězdí. My jsme pro naši sérii vybrali sedm z nich a vy určitě podle krátkého popisu snadno vyluštíte jejich názvy.

Čtvrté souhvězdí.
V zemi tisíce jezer měl podobizny tohoto souhvězdí určitě už každý ve své peněžence, dokud obě neuletěly.Můžeš ověřit své řešení s certitude.
Pokud je třeba, použij diakritiku.


Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.