Skip to content

<

Szkoła kolejowa

A cache by BartekEU07 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/19/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nie wiem czy wiesz, ale szkoła, przed którą zapewne teraz stoisz jest najstarszą średnią szkołą techniczną w naszym kraju. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej przeczytaj poniższy opis.

 

HISTORIA

      W 1872 r. pojawił się pomysł założenia szkoły zawodowej dla młodych robotników.  Już w 1873 r. zarząd Drogi Żelaznej Warszawsko- Wiedeńskiej utworzył warsztat instruktorski, który kształcił maszynistów i pracowników warsztatowych, jednak poza przedmiotami zawodowymi nauczano: fizyki, matematyki, geografii oraz rysunków.

      Nadszedł sierpień 1875 r., kiedy rosyjski minister komunikacji zatwierdził ustawę dotyczącą powołania Szkoły Technicznej Warszawsko- Wiedeńskiej,  uczęszczać  mogli tylko poddani rosyjscy. Uczniowie mieli zapewnioną opiekę lekarską, bezpłatne podręczniki oraz uzyskiwali prawa pracowników kolei. Nauka trwała 24 godziny tygodniowo, codziennie od 8 do 12.00 . W latach 1876- 1882 dyrektor inż. Ludwik Wojno zreorganizował placówkę i podniósł jej poziom do najwyższego, w porównaniu z innymi uczelniami tego typu, w ówczesnej Rosji.

      Losy szkoły jednak nie zawsze były kolorowe.  W czerwcu 1908 r. została rozwiązana, a w jej miejsce powstała Średnia  Szkoła Ogólnokształcąca z elementami nauki zawodu kolejarza, w której prowadzone były zajęcia praktyczne w warsztatach , jednak nie kładziono na nie aż tak dużego nacisku jak wcześniej.

      Kiedy w 1914 r. wybucha I wojna światowa szkoła dostała nakaz ewakuacji do Wilna, jednak zastosował się do tego wyłącznie rosyjski personel. Nowy rok szkolny rozpoczął się nie w Warszawie, a w Moskwie (1915 r.), jednak tam szkołę zastał wybuch rewolucji 1917 r. najpierw lutowej, a później październikowej. W ostatnim roku działania szkoły w Moskwie możliwe było wprowadzenie języka polskiego.

      Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. szkoła kształciła nadal na wysokim poziomie, wychowując w duchu patriotyzmu. Posiadała opinię najlepszej wśród szkół średnich. W czasie II wojny światowej w warsztatach szkolnych produkowano konspiracyjnie  m.in. zamki do pistoletów sten.

Po II wojnie światowej szkoła rozpoczęła zajęcia 15 marca 1945 r.  jako pierwsza w lewobrzeżnej Warszawie.

 W 1953 r. szkoła przeprowadziła się z ul. Chmielnej na ul. Szczęśliwicką (obecny budynek).

KIERUNKI                

      Jeśli jesteś miłośnikiem transportu, ale i nie tylko, to jest to szkoła dla Ciebie. Kształcenie odbywa się na 7 kierunkach:

- Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

- Technik elektroenergetyk transportu szynowego

- Technik transportu kolejowego

- Technik elektryk

- Technik mechatronik

- Technik logistyk

- Technik spedytor

Każdy z kierunków został szczegółowo opisany na stronie szkoły: https://www.swysocki.edu.pl/.Miejsce ukrycia:

nisko

Zamykając złóż mnie tak, żeby dwie czerwone linie zeszły się w jedną 

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.