Skip to content

[DiPPK] Godętowo - pałac Traditional Geocache

Hidden : 06/12/2020
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


  

 

Pałac w Godętowie to kolejny przykład zabytku uratowanego dzięki osobom prywatnym.

Dzieje majątku sięgają XIII wieku, jednak rodzina Goddentowów nabyła go pod koniec wieku XV. Od połowy XVIII wieku zmieniał często właścicieli  (byli nimi m. in. Wejherzy, którzy zapoczątkowali budowę dworu).

Warto wspomnieć fakt, iż w 1794 ówczesny właściciel hrabia Lehndorf utworzył w tym miejscu pierwszy teatr na Pomorzu, gdzie aktorami i widzami byli m.in. właściciele ziemscy tacy jak Krokowowie. Od 1820 do 1945 r. gospodarował w nim ród von Somnitz, który rozbudował obecny pałac o skrzydła. W czasie II wojny światowej stał się siedzibą wywiadu wojskowego – Abwehry, a legenda głosi, że gościł tu Adolf Hitler w drodze do Sopotu, we wrześniu 1939 r.

Po wojnie pałac przejęty przez Skarb Państwa podupadał.  W latach 1980. runął dach i obiekt jako prawie ruina  trafił w ręce obecnych właścicieli, państwaKatarzyny i Ryszarda Labudów, którzy po kilku latach remontów (2006-2009) reanimowali ten zabytek, dostosowując go do działalności turystycznej w formie hotelu i restauracji.

 

Więcej informacji na stronie LOT Kaszuby Północne: http://www.kaszubypolnocne.pl/opis-45-palac_w_godetowie.html

 

O KESZU

Na koordach. Potrzebny będzie śrubokręt.

 

Kesz umieszczony za zgodą i wiedzą dyrekcji pałacu. Dostępny cały rok, całą dobę. Autorzy zdjęć: po lewej - Radosław Kamiński, po prawej - inny autor - za zgodą.

Additional Hints (No hints available.)