Skip to content

<

200 let KHB (Bude to .... ?)

A cache by Martin.Štoky [200 let KHB] Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 30 October 2021
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

30 October 2021, 10:00 - 17:00


Karel Havlíček Borovský. Novinář, spisovatel, satirik a politik. Zastánce českého národa. Zakladatel moderní české žurnalistiky a nejvýznamnějších českých novin revolučních let 1848-1850. Neúprosný, politicky angažovaný kritik rakouského režimu, osobnost se zásadním vlivem na české veřejné mínění. Jeden z nejvýznamnějších Čechů našich dějin.

Jméno Karla Havlíčka Borovského (31.10.1821 - 29.7.1856) je s Havlíčkovým Brodem neodmyslitelně spojeno. Karel Havlíček se narodil v nedaleké Borové u Přibyslavi, do tehdejšího Německého Brodu se Havlíčkovi stěhovali v roce 1832. Karel tu vystudoval klasické gymnázium a město se mu stalo jeho jediným opravdovým domovem, kam se mnohokrát ze svých životních cest vracel. V Havlíčkově domě dnes sídlí Muzeum Vysočiny se stálou expozicí věnovanou této mimořádné osobnosti.

Odkaz KHB je na jeden krátký lidský život skutečně mimořádný. Jeho nebojácná politická angažovanost v revolučních letech 1848-1849 je obdivuhodná a kdo si někdy přečetl alespoň nějaký text, tak pochopí, proč byl Rakouským císařstvím tak nenáviděný a proč z něj měl režim takový strach. Více než tři roky dokázal odolávat vládním nařízením vytvořeným jemu "na míru". Když mu v roce 1850 zakázali vydávat úspěšné Národní noviny, které v roce 1848 v Praze sám založil, nezlomil se a odešel do Kutné Hory. Tady ve své odbojné činnosti pokračoval další rok v novém časopisu Slovan.

Na konci roku 1851, v předvečer nastupujícího bachovského absolutismu byl soudním nařízením deportován do Brixenu. Měl tak Čechům zmizet z očí a ti na něj měli zapomenout. Ale nezapomněli. Jeho pohřeb v roce 1856 se stal protirakouskou manifestací.

Nesmazatelný odkaz nám zanechal i ve svém literárním díle. Epištoly kutnohorské, Obrazy z Rus, Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest svatého Vladimíra. Určitě znáte, že? Pro školní čítanky trochu obtížné texty, ale my dospělí bychom jim porozumět měli. A co teprve epigramy, ty krátké a břitké verše? Mnohé z nich nám mají co říct dodnes. Třeba ten úplně nejznámější: "Moje barva červená a bílá, dědictví mé poctivosť a síla!"

V roce 2021 oslavíme 200. výročí narození KHB a na Havlíčkobrodsku se k tomuto významnému datu chystá řada akcí. Rád bych k oslavám osobnosti KHB, které si nesmírně vážím, také přispěl. Srdečně si vás všechny - veleváženou geocachingovou veřejnost - dovoluji tímto pozvat do Havlíčkova Brodu, abychom Havlíčkovy dvousté narozeniny oslavili společně. Moc bych si přál, aby to byla oslava skutečně důstojná a aby se nám podařilo zorganizovat geocachingovou akci, jaká se na Vysočině dosud nekonala a jejíž název tu máme prozatím zakázáno používat.-)

Chcete-li tuto myšlenku podpořit a budete-li mít zájem se zúčastnit, pošlete tomuto eventu svůj log "Will Attend", prosím! Bude jich potřeba skutečně hodně! Díky moc všem.-)

Kdy?
V sobotu 30. října 2021 od 10:00 do 17:00

Kde?
V Havlíčkově Brodě na Havlíčkově náměstí ... a v nejbližším okolí.-)

Co všechno pro účastníky eventu připravujeme?
Návštěva historických památek v centru Havlíčkova Brodu
Návštěva Muzea Vysočiny
Návštěva rodného domu KHB v Havlíčkově Borové
Havlíčkova challenge "200 keší s KHB"
"Cesta do Brixenu"
"Nejvíce Havlíčků na jednom místě" - pokus o zápis do České knihy rekordů
Eventové LABkeše a desítky LABkeší v okolí
CWG směnárna
Eventový suvenýr
Eventové geocoiny, CéWéGéčka ... a takové ty oblíbené eventové blbinky.-)
... příjemné prostředí a dobrou náladu považujeme za samozřejmost.-)

Více informací a pravidelné aktualizace na adrese:
200letKHB.cz

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.