Skip to content

This cache has been locked, but it is available for viewing.
<

ADVENTNI GEOSKORAPKY / ADVENT GEONUTSHELLS 2020

A cache by Saman, vojrou, Plha Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, 13 December 2020
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

13 December 2020, 17:00 - 21:30

CZ: ADVENTNÍ GEOSKOŘÁPKY 2020 se letos nebudou konat: Přátelé, člověk míní, korona mění. Na základě výzvy Groundspeaku a s přihlédnutím na opatření vlády ČR musím podle pravidel megaevent 30 dní před konáním archivovat. Všechny závazky k objednávkám trik a geocoinů vypořádám hned, jak mi zboží dorazí. Budu všem jednotlivě psát kvůli platbě poštovného/osobnímu vyzvednutí. Kdo má ještě zájem o coiny, v eshopu zbývají poslední kusy: 9 zlatých, 22 stříbrných a 21 měděných mincí. Eshop bude otevřený do vyprodání zásob na adrese: https://www.geoskorapky.kesky.cz/ Šaman

EN: Dear friends, based on the Groundspeak call and taking into account the measures of the Czech government, I have to archive the listing of the event 30 days before the date of the event according to the megaevent rules. I will settle all obligations to order T-shirts and geocoins as soon as the goods arrive. I will write to everyone individually for postage.

See you next year.

Saman

Adventní Geoskořápky 2020

13. 12. 2020, kanál Čertovka, Praha

Srdečně vás zveme na tradiční megaevent - již jubilejní 15. ročník Adventních geoskořápek - opět na oblíbeném místě u Čertovky pod Karlovým mostem.

Společně si připomeneme předvánoční lidové tradice - pouštění plovoucích svíček po vodě pro štěstí. Jedná se o přátelské setkání s kačery, kačerkami, kačerčaty, přáteli, známými. V nekonečné skupině všech přítomných bude zcela jistě příjemné zase vidět své „staré“ známé a určitě bude i dost času na seznámení se s nicky, které známe zatím jen z logbooku. Potom se můžete projít třeba na Karlův most, připíjet si na blížící se Vánoce a dívat se na krásy Prahy osvětlené našimi lodičkami.


Můžete se také vydat hledat 10 megaeventových LAB keší do okolí.
Pojďme tedy, zastavme se na chvíli a rozsviťme světla na našich lodičkách v tomto předvánočním čase.

Prosíme, přineste si lodičky již předem vyrobené, jenom z přírodních materiálů (žádný plast, lodičky končí ve Vltavě), zápalky nebo zapalovač a nezapomeňte na skleničku pro sebe a členy svého teamu, a nějaký nápoj vhodný k jejímu naplnění (myslete i na své děti . Ostatní kačeři také ocení, nabídnete-li jim vánoční cukroví, placatku nebo jinou specialitu.

Na setkání s vámi se i letos těší organizační team

Šaman, Vojrou a Plha s přátelilogo20-32x32


Organizační informace

13. 12. 2020, kanál Čertovka, Praha

Před samotným megaeventem se bude konat doprovodný event - setkání zájemců o výměnu CWG v parku Kampa na souřadnicích N50°05.021 E14°24.450, v čase 15:00 – 16:00.

Lab cache se otevřou v oficiální aplikaci v 16:00.

Samotné vypouštění skořápek na Čertovku začne v 17:00.

Díky spolupráci s Muzeem Karla Zemana a Pražskými Benátkami máme i letos k dispozici všechny tři úseky mola u Čertovky. Provoz na molu bude jednosměrný – na obvyklém místě na úvodních souřadnicích sejdete po schodech k Čertovce, na molu vypustíte skořápky a jiná geoplavidla a po molu budete dál pokračovat na jeho konec, kde po pravé straně po schodech vyjdete na Saský dvůr, kde se nachází Muzeum filmového mága Karla Zemana. U muzea můžete využít slevu 60 procent z ceny na prohlídku muzea (heslo GEOSKOŘÁPKY 2020 - sleva platí celý den konání akce) nebo pokračovat dál zpátky k úvodním souřadnicím. Kočárky a psy pohlídáme u schodů na molo.

MEGAEVENT bude mít 2 centra:

Saský dvůr: Prodej CWG a SQ, Megaeventový Logbook

Schody k Čertovce: Vypouštění lodiček, Výdej objednaných geocoinů a megaeventových triček, Prodej CWG, SQ a geocoinů

Organizace megaeventu se může změnit na základě aktuálně platných pravidel ohledně COVID-19


Megaeventové trika a geocoiny můžete již teď zakoupit na oficiálních stránkách megaeventu

Stránky megaeventu - kliknete pro vstupAdvent Geonutshells 2020

13. 12. 2020, Certovka channel, Prague

Join us in Advent Time to celebrate approaching Christmas holidays. We will meet for the 15th time near Certovka channel in Prague close to Charles Bridge.

Each participant should bring a small boat (e.g. from a nut shell) with a candle light. We will let the candle boats float in Certovka channel and then watch all together this spectacular show. Historical buildings illuminated by hundreds of candle lights, happy children, new and old friends around and small gifts being exchanged create an unforgettable atmosphere. Do not forget to bring some Christmas food and drink and share it with fellow geocachers.Geonutshells is a traditional Christmas event that takes place every year (from 2006) in mid December. Although by design it is a simple event, spontaneously it grew into a megaevent because in last 8 years more than 500 nicks (> 1000 individuals) attended each event.


Why Geonutshells? The name is related to an old Czech Christmas tradition. On Christmas Eve people make small boats, usually from walnut shells. They place small candles inside the boats, light them and then they let the boats float on water in a large pot or washing-up bowl. The fun is in predicting future from how far the boats float, how they stick together (or not), etc.

You are warmly welcome.

Saman, Vojrou and Plhalogo20-32x32


Megavent program

13. 12. 2020, Certovka channel, Prague

Before megaevent accompanying event will be held. You are invited to meet geocachers interested in exchanging of Wooden Geocoins in Kampa park on the coordinates N 50°05.021, E 14°24.450 nearby the Megaevent site, in time 15:00 - 16:00.

Lab caches will open in the official application at 16:00.

The megaevent main program will start at 17:00

LOGBOOK, sale of Czech Wooden Geocoins, SQ, sale and dispensing of ordered Geocoins and ordered T-shirts: there will be two megaevent centers, one bit from the initial coordinates and second one in the middle of the Saxon court at the Museum of Karel Zeman, which is the partner of Megaevent.

The organization of the megaevent may change based on the current COVID-19 rules


You can buy megaevent t-shirts and geocoins now on the official megaevent website :

Megaevent website – click to enter


Additional Hints (Decrypt)

Irfryr Inabpr / Zreel Kznf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.