Skip to content

Významné osobnosti Dobrušky Lab bonus Mystery Cache

Hidden : 9/17/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tuto keš je možné odlovit po odlovu pěti Adventure LAB keší.

Osobnosti dobrušské historie

 

Z Dobrušky pochází celá řada osobností, které se výrazným způsobem zapsaly do dějin našeho regionu i do celonárodní historie.

K nejpopulárnějším patří nepochybně obrozenecký spisovatel František Vladislav Hek, jehož životní osudy zpracoval Alois Jirásek v románu „F. L. Věk“.

V Dobrušce se narodil František Adolf Šubert, spisovatel a dramatik a první ředitel Národního divadla, vynikající herec 19. století Karel Lier, nakladatel Jan Laichter a jeho bratr Josef, spisovatel.

Své dětství a mládí zde prožil světově proslulý malíř František Kupka. Pochází odtud i hudební skladatel Radim Drejsl, či Jan Dvořáček, zakladatel první sklářské školy na světě v Kamenickém Šenově.

S historií se může návštěvník Dobrušky blíže seznámit ve stálých expozicích vlastivědného muzea. Zpřístupněný je rodný domek Fr. Vl. Heka (Jiráskova F. L. Věka) s památkami na jeho život a dílo. V budově muzea na Šubertově náměstí jsou expozice Osobnosti dobrušské historie, Příběh města Dobrušky a Židé v dějinách Dobrušky, jejíž součástí je i unikátní památka – mikve (rituální očistná lázeň) z 18. století a rekonstruovaná budova synagogy. Ve věži historické renesanční radnice z 16. století jsou instalovány stálé výstavy Mládí Františka Kupky s galerií originálů umělcových prvotin, na úpatí radniční věže Hrdelní právo města Dobrušky a ve věži samotné panely, připomínající život a dílo malíře a kronikáře 19. století Aloise Beera. Z věžního ochozu je nádherný výhled na panoráma Orlických hor a při dobré viditelnosti i Krkonoš.

 

 

Popis kešky :

František Kupka – malíř     

narodil se 23.9.1871 v Opočně - 24.června 1957 Puteaux Francie

Svoje dětství prožil v Dobrušce ( 1872 – 1889 ), kde se také vyučil sedlářem a řemenářem. Malířství studoval v Jaroměři, Praze, Vídni a Paříži. Byl český malíř, grafik a ilustrátor světového významu, jeden ze zakladatelů abstraktního malířství.

 

Šubert František Adolf – novinář, spisovatel první ředitel Národního divadla

Narodil se 27.3.1849 v Dobrušce - 8.9.1915 Praha

Byl nejmladším z devíti dětí chudého sedláře. Jeho osobnost formovalo kulturní prostředí Dobrušky, kde si již v dětství zamiloval hudbu a ochotnické divadlo. V letech 1860 - 1868 vystudoval gymnázium v Hradci Králové, které navštěvoval také o dva roky mladší Alois Jirásek. Byl členem redakce Politiky, přispíval do časopisů Vlasta a Čechy. Píše básně, historické romány, povídky a zejména dramata. Roku 1883 je jmenován ředitelem Národního divadla. Za jeho působení byla na scénu Národního divadla uvedena přední světová díla, prosazuje však zejména české tvůrce. V roce 1892 organizuje úspěšný zájezd Národního divadla do Vídně. V těchto letech pomáhá Šubert účinně i dobrušským divadelním ochotníkům. V roce 1900 odchází z Národního divadla a stává se ředitelem České grafické unie. Od roku 1903 rediguje jako hlavní redaktor Ottův Malý slovník naučný. Poté se již věnuje práci novinářské a spisovatelské. Rozsahem své práce a literárního díla patří Šubert mezi nejvýraznější postavy české národní kultury druhé poloviny 19. a počátku 20. století.Byl nejmladším z devíti dětí chudého sedláře. Jeho osobnost formovalo kulturní prostředí Dobrušky, kde si již v dětství zamiloval hudbu a ochotnické divadlo. V letech 1860 - 1868 vystudoval gymnázium v Hradci Králové, které navštěvoval také o dva roky mladší Alois Jirásek. Byl členem redakce Politiky, přispíval do časopisů Vlasta a Čechy. Píše básně, historické romány, povídky a zejména dramata. Roku 1883 je jmenován ředitelem Národního divadla. Za jeho působení byla na scénu Národního divadla uvedena přední světová díla, prosazuje však zejména české tvůrce. V roce 1892 organizuje úspěšný zájezd Národního divadla do Vídně. V těchto letech pomáhá Šubert účinně i dobrušským divadelním ochotníkům. V roce 1900 odchází z Národního divadla a stává se ředitelem České grafické unie. Od roku 1903 rediguje jako hlavní redaktor Ottův Malý slovník naučný. Poté se již věnuje práci novinářské a spisovatelské. Rozsahem své práce a literárního díla patří Šubert mezi nejvýraznější postavy české národní kultury druhé poloviny 19. a počátku 20. století.

 

František Vladislav Hek – obrozenecký spisovatel

narodil se 11.4.1769 v Dobrušce - 4.9.1847 Kyšperk (Letohrad)

Narodil se v rodině dobrušského kupce. Základní vzdělání získal v dobrušské městské škole. V roce 1779 odchází do Prahy, kde dokončil nejprve normální školu a od roku 1782 navštěvoval piaristické gymnázium. Ve druhé polovině 80. let se vrací do Dobrušky, kde postupně přebírá otcovu kupeckou živnost. Ve svém krámku Hek nejenom obchoduje, ale také půjčuje české knihy a noviny. Byl jedním z venkovských zástupců Krameriovy České expedice. Jeho knihovna čítala úctyhodných 3.284 svazků, mezi nimiž byly spisy filozofické, historické a přírodovědné. Jeho prosperující obchod byl zničen při velkém požáru města 9. května 1806. Další existenční svízel mu přinesly důsledky rakouského státního bankrotu v roce 1811. V roce 1820 vydává svůj nejvýznamnější spis - "Veliký pátek" - v němž ostře kritizuje tehdejší dobrušské maloměstské nešvary. Publikování "Velikého pátku" mu vyneslo soud a následnou konfiskaci spisu. Dobrušskými mocipány byl Hek až do svého odchodu z města neustále perzekuován a pronásledován. Z 30. a 40. let pocházejí také nejznámější Hekova hudební díla. Poslední léta svého života strávil Hek u své provdané dcery Ludmily Štolovské v Kyšperku (dnešní Letohrad). Hekův vlastní životopis použil Alois Jirásek jako jeden z podkladů pro svůj pětidílný román o českém národním obrození "F. L. Věk". V Hekově rodném domku v Dobrušce byla v roce 1972 otevřena stálá expozice Městského muzea, připomínající život a dílo této jedné z nejznámějších obrozeneckých osobností.

 

Radim Drejsl – hudební skladatel

narodil se 29.4.1923 v Dobrušce - 20.4.1953 Praha

Po absolvování rychnovského gymnázia studoval na konzervatoři v Praze, kterou dokončil těsně po druhé světové válce. V roce 1949 se stal uměleckým vedoucím Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. Jeho umělecká tvorba byla silně limitována politickým ovzduším doby. Svými kvalitami vysoko přesahovala ostatní dobovou tvorbu. Vedle tehdy populárních vojenských a budovatelských písní (Sláva tankům, Rozkvetlý den) komponoval mnohem hodnotnější díla v oblasti vážné hudby. Roku 1953 Drejsl předčasně zemřel.

Alois Beer – kronikář, malíř

narodil se 27.2.1833 v Dobrušce - 10.10.1897 Dobruška

Vyučil se soustružníkem a při svém tovaryšském vandrování se dostal až do Vídně, Lublaně, kde také navštěvoval malířské kurzy. Vrátil se do rodného města a zřídil si zde živnost. Kresbou a slovem zachytil své cesty, všední i sváteční život Dobrušky a okolí ve druhé polovině 19. století. Beerovo dílo, které má mimořádnou dokumentační hodnotu pro historii a etnografii regionu, je uloženo v archivu dobrušského muzea.

 

K vyluštění finálních souřadnic je potřeba nejdříve navštívit LAB Adventure - Významné osobnosti Dobrušky a zjistit bonusové čísla.

 

Bonusovou keš naleznete na :

N50°(D+E).(2xC+E+A)

E016°(A-B).(A-D-2)(E-B+4)(B+D-10)

Chtěl bych všechny poprosit, aby parkovali na doporučeném parkovišti a nezajížděli s motorovými vozidly nikam jinam. 

Děkuji.

Startovní stav obsahu schránky :  logbook, 3x tužka s gumou, 3x CWG a trochu hraček pro děti.

Additional Hints (Decrypt)

An mrzv aruyrqrw.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)