Skip to content

<

#1 Kubesele trail. Kaupo uzkalniņš. Kubeseles ala

A cache by iceseal Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/27/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Treilā ir 10 tradicionālie slēpņi un Kubesele trail bonus mistērijas slēpnis, kam jāievāc vērtības no Kubeseles takā esošajām informatīvajām plāksnītēm. Kubesele trail bonus uzdevumus vajadzētu skatīt pie Kubesele trail bonuss slēpņa, lai izejot treilu, var savākt vērtības arī šim slēpnim.  Ērtības labad, pie katra parastā slēpņa aparaksta  - apakšā - būs arī jautājums, kura atbildi varat pierakstīt. Pievienota arī takas shēma, lai var vizuāli uztvert takas maršrutu. Shēmā ir arī cita vērtīga informācija - piemēram: kur var iet tikai ar kājām vai kājām un arī ar velosipēdu. Ar motorizētiem transporta līdzekļiem šo treilu izbraukt nav paredzēts!

Ideja par geoslēpņu treila izveidi radās, kad biju vairākas reizes apmeklējis šīs vietas un tika satikti daudzi cilvēki (arī ar maziem bērniem), kas iet šo dabas un vēstures izziņas taku. Gar Runtiņupīti - no #2 līdz #5 slēpnim, taka ir diezgan mežonīga (saknes, kāpnes, tiltiņi) un ir pat dubļainas vietas. Šeit ar bērnu ratiņiem vai velosipēdu būs diezgan grūti. No Saulstaru alas #5 līdz #10 ir labas takas un pat ceļi, pa kuriem var viegli pārvietoties ar bērnu ratiņiem un velosipēdu. No #1 līdz #10 (vai no #10 līdz #1) ir pļava, kurā ir izpļauta taka un tur ar motorizētiem līdzekļiem braukt nebūtu prāta darbs! Pat skrienot pēc FTFa! Pie Lielā akmens ir piknika galdiņi (kur var nesteidzīgi ieturēt līdzi paņemto maltīti  - vērojot Gaujas mierpilno plūdumu) un iespēja no avota iesmelt dzeramo ūdeni. Abās autostāvvietās ir jaunas - modernas tualetes. Vēl viena parasta koka tualete ir netālu no #7 slēpņa.

Takas garums varētu būt ap 3,6 km (no #1 autostāvvietas, no #2 mazāk). Meklējot slēpņus noteikti vairāk par 4km sanāks. Grūtības pakāpe – vidēji sarežģīta. Pastaigas ilgums varētu būt aptuveni +/- 2 līdz 3 stundas. Uzrakstiet savā komentārā  - cik ilgu laiku pavadījāt šajā treilā, cik km vai soļu nogājāt (ja ir tāda uzskaite), kā veicās un ko jaunu uzzinājāt ... Novēlu veiksmi un patīkamas emocijas!

Ejot no baznīcas (#1 autostāvvieta) uz mācītāja māju, kas uzbūvēta agrākā pilskalna vietā, Jūs, pārejot pari tiltiņam, ieraudzīsiet ceļinieku namiņu. Pagrabstāvā ir brīvi apskatāmi (bez maksas) vēstures materiāli par Kubeseli un Turaidas apkārtni. Pirmajā stāvā (jumta istabā) ar ieeju no mācītāja mājas puses, ir istaba ar galdu un krēsliem, kurā var ieiet jebkurā diennakts laikā, un uzvārīt sev karstu ūdeni (ir elektriskā tējkanna) un padzert tēju (tas protams  - par ziedojumiem). Kad es tur biju - varēja uzcienāties arī ar cepumiem!

Slēpņi izvietoti lokveidā, tā kā treilu var iet gan no slēpņa #1 pa pulkstenim, gan no slēpņa #10 - pretī pulkstenim, vai izvēlēties pašiem savu iešanas virzienu un sākuma punktu. Slēpņu kontreineri ir dažāda izmēra un noslēpti arī dažādos veidos. Kokos nav jākāpj - pārsvarā draudzīgi - domāti ģimenēm ar bērniem. Kubesele trail bonus uzdevumi domāti, lai Jūs ne tikai izietu taku, bet arī izlasītu informatīvajās plāksnītēs ievietoto informāciju un kopīgi kaut ko iemācītos no jauna. Bet skaidrs, ka varat to arī nedarīt.  Ir iespējamas divas autostāvvietu vietas - viena pie Baznīcas, otra pie Gaujas kapiem. Autostāvvietu koordinātes pie #1 un #8 slēpņa. Un nemēslojam dabā  - pārgājiena laikā! Ievērosim moto - "Ko atnesi, to arī aiznes!"

Kubeseles dabas un vēstures taka saglabājusi pirmatnējo dabas mežonīgo pieskārienu. Visas takas garumā ikviens ceļinieks var izstaigāt un apskatīt dabas veidotos objektus – izgāztu koku saknes, kas līdzinās skulptūrām, Runtiņupītes vieglo, bet mērķtiecīgo tecējumu, vairākas reizes to šķērsojot pa nesen izbūvētiem koka tiltiņiem. Leģendām apvītais iespējamais Kaupo kapa uzkalniņš, Kubeseles ala, Saulstaru iezis un ala, Lielais akmens Gaujas krastā, Batereju, Gaujas un Baronu kapi, Batariņa tipa uzkalniņi. Tik dažādu stāstu, ko iepazīt un tik daudz vēsturisko liecību, ko apskatīt!

Kaupo kapa uzkalniņš

Kaupo (?–1217) bija lībiešu zemju vecākais, kurš pielīdzināts visas Līvzemes karalim. Livonijas Indriķa hronikā (1227) viņš latīņu valodā saukts “quasi rex et senior Lyvonum de Thoreida” – it kā visu Turaidas lībiešu (līvu) valdnieks. Kaupo ir vienīgais lībietis, kuru 13. gs. sākumā apzīmēja ar rex  – karalis.  Šī hronika piemin Kaupo “lielo pili” Turaidā, aprakstot viņa vadītos karagājienus un ietekmi Gaujas un Daugavas lībiešu zemēs. Hronikā stāsta par viņa dievbijību un uzticību kristietības idejai. Kaupo baudīja savā zemē cieņu, viņa pils iekarošana nozīmēja arī visa Turaidas novada pakļaušanu.

1217. gada 21. septembrī Kaupo krita kaujā pie Viljandi  Igaunijā. Pirms nāves viņš savus īpašumus novēlēja Baznīcai, bet viņa pelni tika atvesti uz  dzimto vietu Kubeseli (Krimuldu). Pastāv vairākas versijas par Kaupo atdusas vietu, piemēram, ka Kaupo apbedīts Krimuldas baznīcā vai uzkalniņā netālu no mācītāja mājas. Uzkalniņā, piecu pēdu dziļumā, esot atklājies ar oglēm un pelniem jaukts trūdzemes slānis, ne ieroči, ne rotaslietas tur neesot atrastas.

Kubeseles ala.

Seni nostāsti vēsta, ka šajā alā no vajātājiem ir slēpies lībiešu virsaitis Runtiņš, tāpēc dažreiz ala tiekot saukta par Runtiņa alu. Kubeseles ala ir izveidojusies augšdevona Gaujas svītas smilšakmeņos ilgstošas pazemes ūdeņu darbības rezultātā (sufozijas ala). Ala atgādina lielu istabu ar 1,3 m platām durvīm. Kubeselas alas aptuvenais garums ir 5-6 m, griestu atsegums līdz 3 m. Smilšakmeņi ir sīkgraudaini, vāji un vidēji cementēti. Alas sienu un griestu smilšakmeņos novērojams horizontālais slāņojums. Var redzēt, kā, pazemes ūdeņiem plūstot caur ūdens caurlaidīgiem, sīkiem smilšakmens slānīšiem un plaisiņām, ir nogulsnējies dzelzs hidroksīds, veidojot rūsganu, sīku slānīšu kārtojumu. Kubeseles  ala ir vietējās nozīmes aizsargājams ģeoloģisks objekts.

Ejot no slēpņa #1 uz #2 (vai no #2 uz #1) uzkāpkot pa taku kalnā var atrast mazu koka namiņu. Tā nav tualete, bet gan mazs omulīgs lūgšanu namiņš, kurā var atpūsties no ikdienas steigas un kādu brīdi padomāt par dzīves patieso jēgu ...

Kubesele trail bonus Jautājums #1. Pieraksti kurā _______ gadā atklāja piemiņas zīmi, kuru veidojusi tēlniece Grundberga. Plāksnīte atrodas pie Kaupo kapa uzkalniņa?

Sorry, the English version will be available later ...

Additional Hints (Decrypt)

xevghšnvf xbxf, ab fnavrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.