Skip to content

PRZESĄDNY KESZ Traditional Geocache

Hidden : 04/26/2021
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Przesądny Kesz 

Ludzie od wieków wierzą w różne przesądy, zakorzenione głęboko w naszej tradycji i kulturze, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Obawiamy się piątku trzynastego, zbicia lustra i zobaczenia na drodze czarnego kota.

Przesąd mówi, że jak czarny kot przebiegnie nam drogę należy zmienić trasę. Czy czarny kot rzeczywiście przynosi pecha ?

Od dawna przypisywano kotom magiczne moce. Czarny kot przedstawiany jest jako zwierzę czarownicy. Dodatkowo kolor czarny kojarzy się z żałobą i śmiercią. Więc takie postrzeganie czarnego kota wiąrze się z negatywnymi skojarzeniami.

Jedna z legend mówi, że Napoleon był również bardzo przesądny, zobaczył czarnego kota przed bitwą pod Waterloo 18.06.1815 roku w której poniósł klęskę. 

Jednak nie wszędzie na świecie czarny kot przynosi pecha. W Angli, Szkocji, Holandi, Francji czarny kot uważany jest za zwierzę, które przynosi szczęście. 

Wszystkim którzy chcą więcej dowiedzieć się o czarnych kotach polecam ciekawą  książkę Nathalie Semenuik ,,Tajemniczy czarny kot''.

Mi osobiście czarny kot kojarzy się z  Bonifacym sympatycznym kotem śpiącym na piecu boohaterem serialu animowanego oglądanego w dzieciństwie oraz z Rademenesem kotem spełniającym życzenia z serialu ,,Siedem życzeń''. 

O nietypowym znaku z kotem. 

W google informacja taka, że kodeks drogowy nie przewiduje takiego znaku, pomysł takiego znaku pojawił się po raz pierwszy w Wielkopolsce, prosi kierowców, żeby zwolnili z uwagi na  wiejskie koty. Koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, ale to przyjazne zwierzęta, które od wieków towarzyszą ludziom.  

,,Nie ważne, czy kot jest szary czy czarny, byleby łapał myszy.'' Deng Xiaoping

Czarny kot nie przyniósł Ci pecha tylko szczęście bo znalazłeś skrytkę geocache. Zachęcam Cię do kontynuowania i szukania dalej. To świetna zabawa, możliwość poznawania okolicy i nowych ludzi. 

 

 

Additional Hints (No hints available.)