Skip to content

<

Češka koča

A cache by kosovaci , KaPaDaBr Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/28/2021
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Česká chata (Češka koča)

 

Česká chata, slovinsky Češka koča na Spodnjih Ravneh, je horská chata nad Jezerskem v Kamnicko-Savinjských Alpách ve výšce 1543 m. n. m. Jedná se o vůbec nejstarší horskou chatu ve Slovinsku – byla postavena roku 1900, a to navíc Čechy.

Proč Českou chatu postavili právě Češi? Slovinsko i České země byly tenkrát součástí jednoho státu – Habsburské monarchie. Slované se vzájemně podporovali a mezi Slovinci a Čechy existovalo silné pouto. Proto vznikl Český odbor Slovinského planinského družstva, Češi se snažili pomoci Slovincům v péči o jejich hory a zamilovali si je. Hlavní působiště Čechů bylo právě v Jezersku, kde vybudovali řadu horských tras a kilometry turistického značení.

 

Historie České chaty

V roce 1899 začali Češi budovat horskou chatu na Spodnjih Ravneh. Jako stavební materiál použili hlavně modříny, které pokáceli v bezprostřední blízkosti chaty. Architektonický návrh byl inspirován českou lidovou architekturou. Typická je mimo jiné šindelová střecha. Chata byla postavena velmi rychle, otevřena byla už rok po začátku stavby, roku 1900. Češi měli poté chatu ve vlastní správě.

Po první světové válce a vzniku nových států se na společné slovanské snahy zapomnělo. Chata přešla do slovinské správy, která ji musela s vypětím sil po válečných letech opravit. Slovinci však svědomitě přijali své dědictví a díky jejich péči se chata v nezměněné podobě zachovala dodnes, za což vděčí zejména jezerské rodině Karničarů, která se o Českou koču stará už od 20. let 20. století.

Jak se dostat k České chatě

Chata je dnes poměrně snadno dostupná z údolí Ravenska kočna. Výstup trvá přibližně 1,5 hodiny. První část cesty je poměrně dost strmá, dále pokračuje mírnějším sklonem. Ke konci je několik náročnějších úseků zajištěných řetězy a žebříky. Zvládají je ale i zdatnější děti. V chatě se můžete občerstvit vynikajícím sladkým bylinným čajem, který vám dočerpá energii po výstupu. Výborné jsou místní tzv. enolončnice – husté a vydatné polévky. V chatě se můžete ubytovat a ti zdatnější mohou druhý den pokračovat dále na vrcholy Kaminsko-Savijských Apl.

Pro náročnější je tu i možnost vyléz ferratou. Hned v údolí Ravenska kočna sledujte ukazatele k ferratě. Vede po trase nákladní lanovky. Délka ferraty je 320 metrů, výškový rozdíl 300 metrů. Výstup trvá přibližně 90 minut, cesta zpět po turistické stezce 60 minut.

 

Něco o keši

Proč zrovna keš nazvaná po téhle horské chatě pochopíte na místě. Schránku dělal KaPaDaBr a myslím, že se mu povedla na 1. Ostatně uvidíte na místě.

A proč je keš právě tady?  Je odtud pěkný výhled na tu naši českou kotlinu, je tu klid a hezká procházka a navíc je možné, že pokud najdete to správné místo, uvidíte i alpy. Opravdu !

 

Jak ke keši

Auto, motorku nebo cokoliv motorového zanechte na doporučeném parkovišti. A pak se PĚŠKY ! (nebo na kole)   vydejte po cestě ke koním a dál  ke keši.

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)